Trumpova vláda žádá soud o zneplatnění Obamacare, o zdravotní péči by přišly miliony lidí

Vláda republikánského prezidenta Donalda Trumpa požádala Nejvyšší soud, aby zneplatnil systém zdravotního pojištění dřívějšího demokratického prezidenta Baracka Obamy, známý jako Obamacare. Uvedla to dnes agentura Reuters. Balíček, jenž poskytl zdravotní pojištění milionům Američanů, od svého zrodu čelil útokům zejména od konzervativních zákonodárců.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Barack Obama, exprezident USA
doporučujeme

Zrušením Obamacare by asi 20 milionů lidí mohlo přijít o zdravotní péči, píše Reuters. Podle amerických médií je však nepravděpodobné, že soud rozhodne před nadcházejícími prezidentskými volbami.

V dokumentu, který byl u soudu podán ve čtvrtek, vládní právníci uvedli, že zákon o dostupné zdravotní péči z roku 2010, tedy Obamacare, se stal neplatným, když v roce 2017 Kongres zrušil federální pokuty pro samostatně nepojištěné osoby. Kongres měli tehdy pod kontrolou republikáni.

Trump tvrdí, že systém je příliš drahý, a slibuje zřízení nového, který by jej nahradil. Zachována by podle BBC byla část Obamacare, pojištěno by ale bylo méně lidí.

Trump usiluje v listopadových volbách o znovuzvolení. Jeho demokratický vyzývatel Joe Biden nejnovější krok Trumpovy administrativy odsoudil a uvedl, že prezident při současné pandemii nemoci covid-19 ohrozil miliony životů. Ke kritice se přidala i demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, která Trumpovo tažení proti Obamacare označila za nemorální snahu sebrat Američanům zdravotní pojištění.

"Kampaň prezidenta Trumpa a republikánů, jejímž cílem je uprostřed koronavirové krize zrušit ochranu a výhody zákona o dostupné zdravotní péči, je aktem nepochopitelné krutosti," uvedla Pelosiová. O zdravotní pojištění by podle ní zcela přišlo 23 milionů Američanů a 130 milionů lidí s dříve existujícími onemocněními by ztratilo záruku poskytnutí život zachraňující léčby.

V devítičlenném nejvyšším soudu mají nyní převahu pěti ku čtyřem spíše konzervativní soudci, z nichž dva jmenoval Trump. V roce 2012 už soud o Obamacare jednal a rozhodl, že ústavě neodporuje. Všech pět soudců, kteří tehdy hlasovali ve prospěch reformy, stále v tribunálu zasedá.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus: V Brazílii téměř 62 tisíc mrtvých, Mexiko v počtu nakažených…

03.07.2020 12:16 Brazílie za poslední den zaznamenala dalších 1251 úmrtí v souvislosti s novým typem koronaviru a…

USA trhly absolutní rekord. Mají přes 55 000 nakažených za den

03.07.2020 08:30 Aktualizováno Spojené státy zaregistrovaly za čtvrtek více než 55.000 nově nakažených koronavirem, což je nejvíce…

Pentagon odsuzuje čínská vojenská cvičení v Jihočínském moři

03.07.2020 07:57 Pentagon odsoudil konání čínských vojenských cvičení v okolí sporného souostroví v Jihočínském moři…

Americký senát schválil sankce za bezpečnostní zákon pro Hongkong

02.07.2020 21:21 Americký Senát dnes schválil sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy