Trumpova zeď patrně zůstane stát ještě dlouho po jeho odchodu, píše New York Times

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v posledních týdnech před koncem svého mandátu zvyšuje tempo výstavby zdi na jižní hranici USA s Mexikem. Ta byla před čtyřmi lety jedním z hlavních republikánových předvolebních slibů.

Donald Trump
doporučujeme

Demokrat Joe Biden, který podle projekcí Trumpa nahradí od 20. ledna v Bílém domě, již dříve prohlásil, že výstavbu nových úseků zastaví, jeho poradci však naznačují, že se nová vláda nechystá mnohasetkilometrovou bariéru bourat. Zeď tak zřejmě zůstane na místě ještě dlouho po Trumpově odchodu z funkce, napsal list The New York Times (NYT). 

Práce na výstavbě zdi podle NYT v posledních týdnech pokračují téměř dvojnásobným tempem než na začátku letošního roku. Odchozí administrativa se totiž snaží dodržet svůj deklarovaný cíl a postavit asi 724 kilometrů zdi do konce Trumpova prvního funkčního období. V současné chvíli stojí necelých 650 kilometrů nové zdi. Zcela nově se přitom bariéra objevila jen na asi 40 kilometrech. U zbytku se stavělo na místech, kde už nějaká zeď stála v minulosti, ale byla buď zchátralá, příliš nízká, nebo bránila pouze přejezdu hranice ve vozidlech, nicméně byla snadno překonatelná pěšky.

zdroj: YouTube

Výstavba nyní pokračuje převážně na jihu Arizony a otázka zdi rozděluje tamní obyvatelstvo, které se v letošních volbách jen velmi těsně přiklonilo na stranu Bidena. Někteří bariéru vítají a slibují si od ní snížení počtu příchozích imigrantů do USA, jiní tvrdí, že vláda staví zeď na místech, kudy kvůli těžkému terénu nikdy mnoho lidí nepřecházelo, a způsobuje přitom značné škody tamní přírodě.

Podle signálů Bidenova týmu se však zvolený prezident nechystá bariéru strhnout. Výstavbu se zřejmě pokusí zastavit, jeho poradci však poznamenali, že se chtějí v oblasti migrace zaměřit především na zrušení zákazů cest do USA z převážně muslimských zemí, uvolnění azylového procesu a otevření dveří většímu počtu uprchlíků. Jeden z činitelů Bidenova týmu NYT sdělil, že zeď od těchto důležitých kroků jen odvádí pozornost.

Výstavba zdi by přitom mohla za Bidena dokonce dál pokračovat, protože federální vláda uzavřela smlouvy se stavebními firmami, jejichž platnost překračuje Trumpův mandát, a za jejichž vypovědění by stát musel společnostem vyplatit značné kompenzace.

Magazín Politico dnes upozornil, že Trumpův tým v posledních týdnech před opuštěním Bílého domu rovněž narychlo prosadil několik dalších změn azylového systému ve snaze upevnit svůj dopad na imigrační politiku USA a znepříjemnit Bidenovi snahy o zvrácení kroků současné administrativy. Pro úřady by tak nyní mělo být například ještě jednodušší odmítnout udělit vízum a prodlouží se test, kterým musí projít všichni žadatelé o americké občanství. Prezident rovněž provedl personální změny v některých státních orgánech, které se zabývají migrací.

Trump učinil z tvrdého postupu vůči imigrantům zejména z Latinské Ameriky a muslimských zemí jeden z hlavních slibů své kampaně z roku 2016. Před letošními volbami se však tématu nevěnovala taková pozornost, zejména kvůli pandemii covidu-19, kterou většina Američanů považovala za stěžejní téma voleb.

Biden se zavázal, že řadu kroků Trumpovy vlády zvrátí a pokusí se následně přesvědčit Kongres, aby se shodl na nové imigrační legislativě. Podle Politico si tím však vytyčil velice těžký úkol, který se nepodařilo splnit žádnému prezidentovi za několik posledních desetiletí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chile oznámilo silné zemětřesení u Antarktidy, slabší u metropole

24.01.2021 07:00 Území Chile dnes brzy ráno SEČ krátce po sobě zasáhla dvě zemětřesení. První, jehož sílu tamní…

Biden nařídil po vpádu do Kapitolu přezkoumat hrozby vnitřního terorismu

23.01.2021 17:39 Prezident USA Joe Biden nařídil federálním úřadům a zpravodajským službám zmapovat nebezpečí, které…

Zemřel legendární moderátor americké CNN Larry King (†87)

23.01.2021 16:32 Aktualizováno Ve věku 87 let zemřel legendární americký moderátor Larry King. Dnes o tom informovala televize CNN…

Proces s Trumpem začne v americkém Senátu v týdnu od 8. února

23.01.2021 13:27 Aktualizováno Proces s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem začne v Senátu Kongresu Spojených států v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama