Trumpovi a byznysmenům uniká, co hrozí ekonomice během pandemie, tvrdí profesor

NÁZOR - "Jako ekonom jsem normálně nadšen, když prezidenti či další přední politici zdůrazňují ekonomický aspekt otázek veřejné politiky," začíná Lawrence Summer svůj komentář pro server Washington Post. Profesor z Harvardské univerzity dodává, že plně podporuje politiku ekonomického růstu, analýzu přínosů a nákladů, obchodní dohody, flexibilnější trh a obezřetnou deregulaci, ale děsí ho ekonomické argumenty stávajícího prezidenta Donalda Trumpa, kterými odmítá doporučení zdravotnických expertů v boji s pandemií koronaviru.

Základní nepochopení

I pokud odhlédneme od morálních úvah, které bychom měli brát v potaz, z čistě ekonomického hlediska se Trump zcela mýlí, kritizuje Summers. Prezidentovy tweety, že léčba nemůže být ničivější než problém a že nelze zničit zemi jejím uzavřením, podle něj avizují možný zvrat v opatřeních izolace lidí a ukazují, že šéf Bílého domu nechápe základní ekonomickou výzvu, kterou pandemie přináší, a uniká mu nejracionálnější a ekonomicky nejcitlivější řešení.  

"Cestou, kterou (Trump) prosazuje, by byl ekonomický růst a blahobyt nakonec poškozen, nikoliv podpořen," píše profesor. Za základní neporozumění považuje představu, že ztráta růstu a pracovních míst je primárně důsledkem izolace lidí, ne pandemie samotné.

Momentálně počet nakažených v USA přesáhl 50 tisíc a každým dnem se zdvojnásobuje, upozorňuje ekonom. Připouští, že někteří lidé by bez zákazů nadále cestovali, nakupovali a stravovali se jako normálně, ale pokládá otázku, zda by skutečně pokračoval běžný život za situace, kdy se virem nakazí miliony Američanů a dojde k zahlcení nemocnic, což očekává během pár týdnů, pokud bude izolace zrušena.

Summer vzpomíná, jak se nedávno léčil s natrženým stehenním svalem a v jistý moment žádal lékaře, aby mu sundali fixaci, protože nemohl hýbat kolenem. Ti mu však vysvětlili, že pokud tak učiní předčasně, může být zmařen veškerý pokrok, který zaznamenal a celá léčba by mohla začít znovu a s horším východiskem. "Naštěstí jsem je pochopil, zkrotil svou netrpělivost a dnes jsem v pořádku," píše profesor. Tvrdí, že to samé platí o opatřeních k sociální izolaci.

Předčasné odvolání či rozvolnění těchto opatření může být podle ekonoma katastrofální z ekonomického i lékařského hlediska a vyústit v novou vlnu pandemie, která zabije více lidí. Jestliže by reakcí na takovou situaci byl návrat omezení, avšak za mnohem nevýhodnějších podmínek při větším rozsahu nákazy, pak by se ekonomické škody velmi znásobily a ty, které neseme nyní, by se zdály jako zanedbatelné, varuje Summers.

Falešné naděje nepomohou

Jen velmi dočasná sociální izolace ve skutečnosti představuje nejhorší politickou alternativu, jelikož velká část expertů tvrdí, že připustit plné a rychlé šíření koronaviru jako cosi nevyhnutelného by bylo fatální chybou, míní profesor. Připouští však, že pokud toto má být další strategií, není důvod ji odkládat a nést náklady spojené s dočasnou izolací.

Přesto se Summers obává, že brzké uvolnění omezení umožní rapidní šíření nemoci a přinese spektrum vedlejších rizik a nákladů. Pokládá následující otázky: Bude za situace, kdy je údajně bezpečné držet se starých zvyklostí, veřejnost věřit radám úřadů, které je předtím mátly? Jaké budou náklady další nejistoty na finančních trzích, až se ukáže, že americká vláda dávala lživé bezpečnostní záruky? A budou ostatní země ochotné nakupovat americké zboží, když se Spojené státy postavily radám expertů a vrátily se k exportu?   

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Prezident srovnal výzvu pandemie s výzvou války," připomíná profesor. Podotýká, že Američané ale nevedou války za svobodu s tím, že budou bojovat jen pár týdnů a pak boj vzdají.

Vyzdvihování dočasných ekonomických přínosů nad dlouhodobé zdraví obyvatel je podle Summerse nebezpečnou strategií a za situace, kdy počty nakažených stále rostou, je třeba od byznysmenů slyšet něco jiného než požadavek návratu k obchodu. Přesto Trumpa a přední byznysmeni, kteří jej nabádají k opuštění orientace na veřejné zdraví ve prospěch pandemické politiky, mají pravdu v tom, že chtějí současné těžké období překonat co nejrychleji, uznává ekonom. Dodává, že ale není správné upínat se k falešným nadějím, nýbrž k realistickým strategiím, které umožní cílené snižování šíření nemoci.  

"To znamená více testování, více trasování a lepší zařízení pro ty, kteří musejí být odděleni od ostatních nebo léčeni," konstatuje profesor. Věří, že přijde doba, kdy bude možné postupně uvolnit stávající opatření a zahájit pomoc ekonomice, což se stane v momentě, kdy se nárůst nových případů nebude zrychlovat, až budou platit adekvátní opatření rychle zachytávající a zadržující nová ohniska nákazy a až si budeme jistí, že unáhlenými kroky neohrozíme těžce vykoupený pokrok.   

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Ekonomika Donald Trump Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy