Trumpovi lidé podali žalobu na volby v Arizoně

Kampaň prezidenta USA Donalda Trumpa, který podle projekcí amerických médií neobhájí svůj mandát, podala další žalobu na průběh voleb v Arizoně. V jednom z okresů tam podle ní neprávem odmítli hlasy některých voličů kvůli chybě pracovníků ve volebních místnostech.

Donald Trump
doporučujeme

Trump odmítá uznat zprávy o své očekávané prohře a opakovaně hovoří o volebním podvodu, ačkoliv se mu jej zatím nepodařilo prokázat. Jeho tým průběh voleb napadl již v několika klíčových státech, soudy některé ze stížností již odmítly.

Žaloba se týká průběhu prezenčního hlasování v okrese Maricopa, v němž žije přes 60 procent obyvatel Arizony. Podle prezidentových právníků tam pracovníci ve volebních místnostech nesprávně instruovali některé voliče, kteří na volebních přístrojích vyplnili příliš mnoho kolonek, čímž svůj hlas zneplatnili. Nedorozumění podle nich bylo způsobeno tím, že se používal nový typ volebních přístrojů.

Trumpův tým tvrdí, že řada voličů kvůli tomu přišla o možnost vyjádřit ve volbách svoje preference, a že množství takto zneplatněných hlasů by mohlo být určující pro výsledek voleb v celém státu.

V Arizoně je ve vedení již od úterní volební noci demokrat Joe Biden a některá americká média již ve středu prohlásila, že tam zvítězí. Hlasy se však v tomto státě na jihozápadě USA stále sčítají, přičemž Trump setrvale dotahuje Bidenův náskok. Některé americké televize, například CNN či ABC, proto výsledky ve státu označují za nerozhodné.

Pro Bidena nicméně zisk Arizony není nutný. Díky vítězství v Pensylvánii si již zajistil většinu ve sboru volitelů, který o příštím prezidentovi rozhoduje. Za vítěze voleb ho už prohlásila všechna významná americká média, Trump však stále je prvenství bez patřičných důkazů zpochybňuje a odvolává se přitom právě na žaloby, které jeho tým podal také v několika dalších státech.

Stížnosti prezidentova týmu již odmítly například soudy v Georgii či Michiganu, některé spory jsou stále nevyřešené v Pensylvánii či Nevadě. V Arizoně se Trump a republikáni již ve čtvrtek připojili k žalobě, podle níž pracovníci v tamních volebních místnostech rozdávali k vyplnění volebních lístků popisovače, po jejichž použití byly hlasy považovány za neplatné. Vedení státu následně popřelo, že by volební lístky označené takovými popisovači nepřijímalo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maduro: Vzdám se úřadu prezidenta, když parlamentní volby vyhraje opozice

02.12.2020 10:04 Venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro v úterý prohlásil, že se vzdá nejvyššího úřadu v…

AP: Škola pro žadatele o azyl v USA vzkvétá pandemii navzdory

02.12.2020 09:25 Začalo to nenápadně - v migračním táboře doslova před branami USA vznikla na chodníku příležitostná…

Trump znovu útočí na právní ochranu provozovatelů sociálních sítí

02.12.2020 07:49 Prezident USA Donald Trump pohrozil, že bude vetovat každoroční rozpočtový zákon ministerstva…

V USA vyšetřují údajné úplatky za prezidentskou milost: Podezřelé převody…

02.12.2020 07:38 Ministerstvo spravedlnosti USA vyšetřuje možný zločin, při němž měly být převedeny peníze do Bílého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama