Trumpovi obhájci ústavní žalobu odmítají jako pomstu demokratů

Obvinění Donalda Trumpa z "podněcování ke vzpouře" je protiústavní, nepodložené a politicky motivované. S takovým vyjádřením zahájila svou hlavní argumentaci exprezidentova obhajoba během čtvrtého dne projednávání ústavní žaloby v americkém Senátu. Trumpův tým ve své prezentaci útočil na politiky Demokratické strany i na média, na kontě má také vícero zavádějících tvrzení.

Donald Trump
doporučujeme

Zástupci někdejšího šéfa Bílého domu dali před začátkem dnešního jednání najevo, že využijí jen zlomek z přidělených 16 hodin jednacího času a ještě dnes svou prezentaci dokončí. Podle nich Trumpovi nelze připisovat zodpovědnost za vpád jeho příznivců do Kapitolu, navíc celý proces v Senátu považují za protiústavní, neboť je poprvé souzen již bývalý prezident. Senát v úterý námitku týkající se ústavnosti odmítl.

"Článek impeachmentu ležící před Senátem je nespravedlivým a hrubě protiústavním činem politické msty. Toto otřesné zneužití ústavy jen dál rozděluje naši zemi, když bychom se měli snažit sjednotit kolem sdílených priorit," řekl na úvod obhájce Michael van der Veen. "Senát by měl promptně a rozhodně hlasovat pro jeho odmítnutí," pokračoval.

Van der Veen označil za "absurdní" naznačovat, že Trumpův projev před vypuknutím nepokojů v Kapitolu představoval podněcování trestné činnosti. Tehdejší prezident své příznivce vyzval k pochodu k sídlu Kongresu s tím, aby protestovali "poklidně a vlastenecky", také ale 6. ledna hovořil o "boji" za záchranu země a o tom, že "nemůžeme dopustit", aby do Bílého domu nastoupil "nelegitimní prezident". Tím myslel Joea Bidena, jehož vítězství ve volbách v té době už dva měsíce odmítal uznat.

Trump podle van der Veena nikdy nepoužil "jazyk podněcování", jeho vyjádření o "boji jako o život" nebo o zastavení "krádeže voleb" prý představují běžnou politickou rétoriku. Tento argument exprezidentovi právníci opírali o klipy výroků demokratických politiků obsahujících slova "boj" nebo "bojovat" v různých kontextech, včetně boje proti koronaviru.

Trumpovi příznivci po zmíněném projevu u Bílého domu na několik hodin obsadili značnou část Kapitolu a narušili projednávání výsledků prezidentské volby. Sněmovna reprezentantů pak prostřednictvím tzv. impeachmentu obvinila končícího prezidenta z vyprovokování nepokojů.

Navazující proces v Senátu začal toto úterý; ve středu a ve čtvrtek vystupovali demokratičtí kongresmani, kteří v pozici prokurátorů popisovali události 6. ledna jako výsledek Trumpových slov a činů z toho dne i z předchozích týdnů a měsíců. Připomenuli neochotu Trumpa odsuzovat násilné chování svých příznivců i to, že se od počínání výtržníků v Kongresu distancoval až dlouho po obnovení pořádku.

"Ukázali jsme vám, jak to vše začalo velkou lží, tvrzením, že volby byly zmanipulované. (...) Ukázali jsme vám, jak prezident Trump tu lež šířil," řekl jeden z předkladatelů ústavní žaloby Joe Neguse. "Necháme-li to bez odpovědi, kdo nám zaručí, že se to nestane znovu?" tázal se senátorů.

Trumpovi obhájci dnes demokraty obviňovali z "intelektuální nečestnosti" či z pokrytectví. Kritizovali, že argumentovali na základě zpravodajských článků, a útočili i na média. Sami se ovšem dopouštěli manipulací, například když van der Veen řekl, že při nepokojích v Kapitolu zatkli "lídra antify". Nepřesné bylo i jeho tvrzení, že první vyjádření Trumpa po vypuknutí nepokojů vyzývala k ukončení násilí. Trump ale bezprostředně po vpádu výtržníků do Kongresu na twitteru kritizoval viceprezidenta Mikea Pence a příspěvek zakončil slovy: "USA chtějí pravdu!"

Proces s Trumpem, který jako první z amerických prezidentů čelí ústavní žalobě podruhé, by mohl skončit už o víkendu. Očekává se, že stejně jako ten první skončí osvobozením 45. prezidenta USA, neboť drtivá většina republikánských senátorů odmítla ústavnost soudu.

Po probíhajícím vystoupení obhajoby dostanou senátoři možnost klást oběma stranám dotazy, předvolání svědků je podle amerických médií nepravděpodobné. Pak už by zbývaly jen závěrečné řeči a hlasování o vině.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

CNN: Česko je ostrůvkem zkázy a beznaděje. Na vině jsou pochybení a špatná…

28.02.2021 10:31 Česko se kvůli neúspěšnému boji s pandemií covidu-19 stalo malým ostrůvkem zkázy a beznaděje, kde…

V USA klesá zájem o testování na koronavirus

27.02.2021 18:44 V amerických státech rychle opadá zájem o testování na koronavirus v době, kdy začali odborníci…

Při útěku vězňů na Haiti zemřelo 25 lidí, včetně civilistů

27.02.2021 09:31 Z věznice na předměstí hlavního města Haiti Port-au-Prince ve čtvrtek uteklo na 400 trestanců,…

Mexiko prý nemá důkazy o odebraných orgánech u zemřelého Poláka

27.02.2021 08:55 Mexiko nemá žádné důkazy o tom, že by se polský mladík, který tento měsíc zemřel v Mexiku, stal…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama