Trumpovi stoupenci dál protestují, někteří z Bidenových už slaví

Někteří už začínali slavit v ulicích, jiní protestovali u center na sčítání hlasů, zatímco další zkrátka čekali na ohlášení vítěze. Při pokračování nezvykle dlouhého čekání na jméno nového prezidenta Američané dávali najevo různé emoce, uvedla dnes světová média. Opět byly hlášeny manifestace z několika měst včetně Filadelfie, Detroitu a Phoenixu.

Trumpovi stoupenci dál protestují, někteří z Bidenových už slaví

I dnes byli u některých budov, kde probíhá sčítání hlasů, k vidění ozbrojení stoupenci amerického prezidenta Donalda Trumpa. Agentura Reuters informovala o shromáždění několika stovek lidí v Detroitu, z nichž někteří neskrývali své zbraně. Dav údajně skandoval "Vyhráli jsme!".

Podobné scény byly hlášeny od volebního centra ve Phoenixu, kde se rozhoduje o vyústění voleb ve státě Arizona. Dav Trumpových voličů se tam dnes ráno shromáždil znovu poté, co ve čtvrtek večer na stejném místě vypukly drobné šarvátky mezi lidmi z prezidentova tábora a stoupenci kandidáta Demokratické strany Joea Bidena.

Účastníci protestů u sčítacích hal dávají najevo, že věří Trumpovým nepodloženým tvrzením o masivních volebních podvodech. "Měli jste spoustu falešných hlasů, které byly započítány," řekl v Detroitu 69letý Gary Smith. "Budeme pokračovat v žalobách, protestech, kdo ví, možná v občanské neposlušnosti," dodal.

Zatím se v této souvislosti neobjevily závažnější bezpečnostní incidenty, volební úředníci z některých států ale podle agentury AP dávali najevo obavy o své bezpečí. Ve Filadelfii byli ve čtvrtek u areálu, kde se sčítají hlasy, zatčeni dva ozbrojení muži poté, co na ně místní policii upozornil americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Zatímco Trumpovi stoupenci za vývoje nepříznivého pro prezidenta protestovali proti údajné "krádeži" voleb, mezi Bidenovými voliči, kteří se dnes shromáždili ve Filadelfii, panovala úplně jiná nálada. Kandidát demokratů se předtím v Pensylvánii ujal vedení v průběžných výsledcích a udělal další krok směrem do Bílého domu, jeho podporovatelé tak zahájili oslavy s hudbou a tancem.

Přišel i 37letý učitel Sean Truppo, který prý po zprávě o zvratu ve prospěch Bidena zapálil ohňostroje a následně vyrazil na manifestaci i se svou čtyřletou dcerou. "Moje dcera se narodila za Trumpa a chtěl jsem, aby byla svědkem Trumpova konce," řekl Reuters.

Ačkoli byl Biden během třetího dne sčítání hlasů ve výrazně lepší pozici než Trump, o konečném vyústění prezidentské volby stále jasno nebylo. Například Rachael Lindemannová z Wisconsinu, která dala svůj hlas Bidenovi, měla oslavy stále za předčasné a společně se svým manželem napjatě sledovala nejnovější zprávy.

"Nebudu křičet hop, dokud jsme nepřeskočili," řekla deníku The New York Times. "Vím, že (Trump) bude trucovat jako malé děcko a že udělá co největší nepořádek. Ještě prezidenta nemáme," dodala.

New York bude mladým lidem bez domova dávat peníze

20.06.2021 08:33 Nejlidnatější americké město New York chystá pilotní program, v jehož rámci bude čtyřiceti mladým…

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 21:56 Aktualizováno NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

V Brazílii zemřelo s koronavirem přes půl milionu lidí

19.06.2021 21:53 Počet úmrtí spojených s koronavirou nákazou překonal v Brazílii hranici 500.000. Podle agentury AP…

Uhynul německý ovčák amerického prezidenta Bidena Champ

19.06.2021 20:34 Americký prezident Joe Biden a jeho choť Jill oznámili, že uhynul jejich německý ovčák Champ. Páru…

OSN vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu neprodávaly…

19.06.2021 12:57 Organizace spojených národů (OSN) vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu…

V Peru se zřítil autobus do rokle, nejméně 27 mrtvých

19.06.2021 08:17 Nejméně 27 lidí zemřelo a dalších 16 jich bylo zraněno při nehodě autobusu, který se v Peru zřítil…

Biden ohlásil další milník ve vakcinační kampani, varoval před variantou…

18.06.2021 21:48 Za prvních 150 dní pod novou americkou administrativou zdravotníci ve Spojených státech podali přes…

Odpor vůči vakcínám je dle průzkumu po Rusku nejsilnější v USA

18.06.2021 18:08 Velká většina obyvatel Spojených států, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19, zatím…

Počet obětí pandemie covidu-19 celosvětově překročil hranici čtyř milionů

18.06.2021 07:55 Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá…

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Související:

Právě se děje