Trumpovu prohru v Arizoně potvrdil i republikánský audit

Přepočet hlasů z loňských prezidentských voleb, který v největším okrese amerického státu Arizona iniciovali spojenci poraženého prezidenta Donalda Trumpa, potvrdil zdejší vítězství současné hlavy státu Joea Bidena.

Donald Trump

Informují o tom dnes americká média včetně agentury AP nebo veřejnoprávního rozhlasu NPR, která se dostala k předběžným závěrům neoficiálního a poněkud kuriózního "auditu". Očekávalo se, že konečná zpráva bude publikovaná ještě dnes.

Kauza přepočtu hlasů odevzdaných v okrese Maricopa, jehož součástí je město Phoenix, se táhne asi pět měsíců a od počátku ji provází nejasnosti, kritika od volebních expertů a mnohé komické až absurdní momenty. Původně zainteresování činitelé hovořili o tom, že vše bude hotové do 14. května, a v jisté fázi musela být operace na několik dní přerušena, aby se v hale, kde přepočet probíhal, mohly uskutečnit akce pro absolventy středních škol.

Projekt má netransparentní financování a na starost jej dostala firma s názvem Cyber Ninjas, která do té doby nic podobného nedělala a nemá federální osvědčení na prověřování voleb. Kontrolu 2,1 milionu odevzdaných hlasů jí zadal senát státu Arizona ovládaný Republikánskou stranou, a to v momentě, kdy byl výsledek listopadových voleb potvrzený i dvěma audity provedenými nezávislými profesionály. I proto mnozí komentátoři iniciativu brali spíše jako pokračování dezinformační kampaně Trumpova tábora ohledně výsledků voleb.

Toto "bizarní" pátrání po důkazech pro Trumpova nepravdivá tvrzení o zmanipulovaných volbách, nyní spěje k "trapnému" konci, píše AP. Předběžná zpráva o přepočtu, kterou získalo několik redakcí, totiž uvádí, že Biden v okrese Maricopa získal o 45.469 hlasů víc než Trump. To je rozdíl ještě o 360 hlasů vyšší ve srovnání s oficiálními výsledky.

"Tohle znamená, že sčítací přístroje spočítaly hlasovací lístky tak, jak měly, a že výsledky odráží vůli voličů," reagoval republikánský předseda okresní správní rady Jack Sellers. "To by měl být konec příběhu. Všechno ostatní je jen šum," dodal.

Ať už budou ve finální verzi zprávy uvedena jakákoli zjištění, na výsledky loňských voleb to nemůže mít žádný vliv. Tato skutečnost ovšem nezabránila Trumpovi a jeho spojencům, aby dění v Arizoně prezentovali jako zlomový moment, který může vést k zneplatnění Bidenova vítězství. Projekt navíc zřejmě posloužil jako inspirace pro republikánské činitele v dalších státech a podobné revize prezidentských voleb se rýsují v Pensylvánii a ve Wisconsinu.

Trump nadále odmítá uznat, že v listopadu prohrál ve spravedlivých volbách, a ve čtvrtek opět vydal prohlášení, které hlasování navzdory hodnocení relevantních úřadů označuje za podvod. "Všichni budou zítra (dnes) sledovat Arizonu, aby zjistili, na co přišli silně respektovaní auditoři a senát státu Arizona," uvedl exprezident. Reportér televize ABC News Jonathan Karl upozornil, že poté, co se objevily zprávy o výsledku přepočtu, toto vyjádření z Trumpova webu zmizelo.

Před 90 lety spadla klec nad mafiánem Alem Caponem

23.10.2021 07:25 Před 90 lety, 24. října 1931, spadla klec nad jedním z nejznámějších amerických gangsterů všech dob…

Biden v telefonickém rozhovoru s Macronem hovořil o evropské obraně

22.10.2021 21:15 Americký prezident Joe Biden dnes se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem telefonicky…

V USA uvažují o změně definice dokončeného očkování

22.10.2021 19:13 Spojené státy by mohly aktualizovat definici plného očkování proti covidu-19. Řekla to dnes…

Spojené státy by při čínském útoku bránily Tchaj-wan

22.10.2021 08:34 Spojené státy by v případě čínského útoku bránily Tchaj-wan, uvedl dnes americký prezident Joe…

USA darovaly chudším zemím zatím 200 milionů dávek vakcín

21.10.2021 11:53 Spojené státy dosud darovaly více než stovce zemí 200 milionů dávek vakcín proti covidu-19. S…

Zemřel exministr zahraničí USA Colin Powell

18.10.2021 15:59 Ve věku 84 let dnes ráno zemřel Colin Powell, bývalý republikánský ministr zahraničí USA. Příčinou…

Exprezident Clinton opustil nemocnici, byl v ní od úterý

17.10.2021 17:44 Bývalý americký prezident Bill Clinton dnes opustil nemocnici v Kalifornii, kde byl od úterý…

USA umožní od listopadu vstup i turistům s vakcínou schválenou WHO

16.10.2021 21:00 Spojené státy umožní od 8. listopadu vstup na své území i turistům, kteří jsou naočkovaní proti…

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Odborníci doporučují očkovat druhou dávkou vakcíny od firmy Johnson &…

15.10.2021 21:51 Panel nezávislých expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes doporučil…

Související:

Právě se děje

reklama