Trumpovu prohru v Arizoně potvrdil i republikánský audit

Přepočet hlasů z loňských prezidentských voleb, který v největším okrese amerického státu Arizona iniciovali spojenci poraženého prezidenta Donalda Trumpa, potvrdil zdejší vítězství současné hlavy státu Joea Bidena.

Donald Trump

Informují o tom dnes americká média včetně agentury AP nebo veřejnoprávního rozhlasu NPR, která se dostala k předběžným závěrům neoficiálního a poněkud kuriózního "auditu". Očekávalo se, že konečná zpráva bude publikovaná ještě dnes.

Kauza přepočtu hlasů odevzdaných v okrese Maricopa, jehož součástí je město Phoenix, se táhne asi pět měsíců a od počátku ji provází nejasnosti, kritika od volebních expertů a mnohé komické až absurdní momenty. Původně zainteresování činitelé hovořili o tom, že vše bude hotové do 14. května, a v jisté fázi musela být operace na několik dní přerušena, aby se v hale, kde přepočet probíhal, mohly uskutečnit akce pro absolventy středních škol.

Projekt má netransparentní financování a na starost jej dostala firma s názvem Cyber Ninjas, která do té doby nic podobného nedělala a nemá federální osvědčení na prověřování voleb. Kontrolu 2,1 milionu odevzdaných hlasů jí zadal senát státu Arizona ovládaný Republikánskou stranou, a to v momentě, kdy byl výsledek listopadových voleb potvrzený i dvěma audity provedenými nezávislými profesionály. I proto mnozí komentátoři iniciativu brali spíše jako pokračování dezinformační kampaně Trumpova tábora ohledně výsledků voleb.

Toto "bizarní" pátrání po důkazech pro Trumpova nepravdivá tvrzení o zmanipulovaných volbách, nyní spěje k "trapnému" konci, píše AP. Předběžná zpráva o přepočtu, kterou získalo několik redakcí, totiž uvádí, že Biden v okrese Maricopa získal o 45.469 hlasů víc než Trump. To je rozdíl ještě o 360 hlasů vyšší ve srovnání s oficiálními výsledky.

"Tohle znamená, že sčítací přístroje spočítaly hlasovací lístky tak, jak měly, a že výsledky odráží vůli voličů," reagoval republikánský předseda okresní správní rady Jack Sellers. "To by měl být konec příběhu. Všechno ostatní je jen šum," dodal.

Ať už budou ve finální verzi zprávy uvedena jakákoli zjištění, na výsledky loňských voleb to nemůže mít žádný vliv. Tato skutečnost ovšem nezabránila Trumpovi a jeho spojencům, aby dění v Arizoně prezentovali jako zlomový moment, který může vést k zneplatnění Bidenova vítězství. Projekt navíc zřejmě posloužil jako inspirace pro republikánské činitele v dalších státech a podobné revize prezidentských voleb se rýsují v Pensylvánii a ve Wisconsinu.

Trump nadále odmítá uznat, že v listopadu prohrál ve spravedlivých volbách, a ve čtvrtek opět vydal prohlášení, které hlasování navzdory hodnocení relevantních úřadů označuje za podvod. "Všichni budou zítra (dnes) sledovat Arizonu, aby zjistili, na co přišli silně respektovaní auditoři a senát státu Arizona," uvedl exprezident. Reportér televize ABC News Jonathan Karl upozornil, že poté, co se objevily zprávy o výsledku přepočtu, toto vyjádření z Trumpova webu zmizelo.

Exprezident Clinton opustil nemocnici, byl v ní od úterý

17.10.2021 17:44 Bývalý americký prezident Bill Clinton dnes opustil nemocnici v Kalifornii, kde byl od úterý…

USA umožní od listopadu vstup i turistům s vakcínou schválenou WHO

16.10.2021 21:00 Spojené státy umožní od 8. listopadu vstup na své území i turistům, kteří jsou naočkovaní proti…

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Odborníci doporučují očkovat druhou dávkou vakcíny od firmy Johnson &…

15.10.2021 21:51 Panel nezávislých expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes doporučil…

Bílý dům: USA začnou plošně přijímat očkované návštěvníky 8. listopadu

15.10.2021 16:06 Aktuální pandemická omezení pro cesty do USA ze zemí Evropské unie a dalších států přestanou platit…

V USA se schyluje ke stávkám za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky

15.10.2021 12:52 Ve Spojených státech se do konce října schyluje k celostátním stávkám za vyšší mzdy a lepší…

Americký exprezident Bill Clinton je v nemocnici

15.10.2021 07:53 Bývalý americký prezident Bill Clinton je od úterý hospitalizován v kalifornské nemocnici. Na…

USA se po téměř čtyřech letech vrací do Rady OSN pro lidská práva

14.10.2021 21:08 Valné shromáždění OSN dnes zvolilo Spojené státy do Rady OSN pro lidská práva (HRC). USA z rady…

Biden se při plánované cestě do Říma setká s papežem a zřejmě i s Macronem

14.10.2021 18:15 Americký prezident Joe Biden se 29. října při své plánované cestě do Evropy setká ve Vatikánu s…

USA našly způsob, jak přimět lidi k očkování proti covidu

14.10.2021 10:10 Tempo očkovací kampaně v USA se zvýšilo o více než 20 procent poté, co začaly imunizaci povinně…

Související:

Právě se děje

reklama