Trumpovu snahu zvrátit volby vyšetřuje prokuratura v Georgii

Prokurátoři v Georgii zahájili vyšetřování snahy bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa zasáhnout do výsledku prezidentské volby v tomto jihovýchodním státě. Píše to deník The New York Times (NYT) s odvoláním na vyjádření nejmenovaného státního činitele.

Donald Trump
doporučujeme

Trumpovými povolebními intervencemi se v Georgii zabývá také úřad tzv. státního tajemníka Brada Raffenspergera, který dohlíží na regulérnost voleb.

Podle informací NYT nově prokurátorka Fani Willisová několika činitelům regionální vlády včetně Raffenspergera zaslala dopis se žádostí, kterou jasně označila za součást kriminálního vyšetřování. Údajně požádala o uchování dokumentů souvisejících s lednovým telefonátem tehdejšího prezidenta se státním tajemníkem. Trump na začátku roku Raffenspergerovi mimo jiné říkal, že potřebuje "najít" dostatečný počet hlasů na zvrácení své volební porážky.

Konečné výsledky prezidentské volby v Georgii ukazují, že tamTrump s nynějším prezidentem Joem Bidenem prohrál o 11.779 hlasů. "Podívejte se, chci udělat jenom jedno: Chci jen najít 11.780 hlasů," říkal poražený šéf Bílého domu dva měsíce po volbách státnímu tajemníkovi. Toho v té době opakovaně kritizoval na sociálních sítích, podobně jako republikánského guvernéra Georgie Briana Kempa, který odmítal Trumpovy požadavky spojené s volbami.

Kvůli zmíněnému telefonátu zahájil na začátku týdne Raffenspergerův tým vlastní šetření. "Vyšetřování spočívá v ověřování skutečností a je správní povahy. Jakékoliv další právní kroky budou přenechány generálnímu prokurátorovi," uvedl v pondělí mluvčí státního tajemníka Walter Jones.

Prokurátorka Willisová podle NYT otevření případu zvažovala už několik týdnů. Po jejím rozhodnutí se Georgia stala po New Yorku druhým státem, kde Trump čelí kriminálnímu vyšetřování, připomíná deník.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V USA umožní naočkovaným účastnit se menších sešlostech bez roušek

08.03.2021 21:23 Lidé plně naočkovaní proti covidu-19 si mohou bez roušek užívat menší sešlosti s dalšími již…

Milionům dívek hrozí kvůli pandemii dětský sňatek, obává se UNICEF

08.03.2021 18:15 Pandemie onemocnění covid-19 by mohla v důsledku znamenat až deset milionů dětských sňatků navíc do…

Venezuelané už jsou unavení z Madura i z Guaidóa, ukázal průzkum

08.03.2021 17:36 Venezuelané už jsou unavení z politiky autoritářského prezidenta Nicoláse Madura i neúspěšné snahy…

Rusko chce dle USA znevěrohodnit západní vakcíny; Kreml to popírá

08.03.2021 12:15 Ruské zpravodajské služby vedou kampaň s cílem podrýt důvěru americké veřejnosti vůči vakcíně proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama