Trumpovy šance na znovuzvolení podle CNN výrazně klesly

Šance amerického republikánského prezidenta Donalda Trumpa na znovuzvolení povážlivě klesly, podle aktuálních průzkumů pro něj bude velmi obtížné listopadové volby proti někdejšímu demokratickému viceprezidentovi Joeu Bidenovi vyhrát. Dnes to uvedla televize CNN.

Donald Trump
doporučujeme

Spojené státy nyní procházejí složitým obdobím, kdy na krizi vyvolanou pandemií nemoci covid-19 navázaly demonstrace a nepokoje reagující na smrt černocha George Floyda, který zemřel při zatýkání bělošským policistou.

Pro zvolení do Bílého domu není důležité, zda kandidát v listopadových volbách získá větší podporu Američanů, rozhodující je poměr volitelů, kteří prezidenta fakticky volí. V roce 2016 tehdejší Trumpova demokratická sokyně Hillary Clintonová sice získala více hlasů Američanů, potřebné volitele však obdržel Trump. Sbor volitelů má 538 členů, k získání prezidentského křesla je tak nutná podpora nejméně 270 z nich.

Série nových průzkumů z tohoto týdne ukázala, že Trump si nevede dobře v těch státech USA, které nepatří do tábora tradičních republikánských či demokratických bašt, a ani v těch klonících se spíše k republikánům. Ze sondáží televize Fox News, která je Trumpovou oblíbenou stanicí, vyplývá, že republikánský šéf Bílého domu by s Bidenem prohrál v Arizoně (46 procent ku 42), Ohiu (45 procent ku 43) a Wisconsinu (49 procent ku 40). Naopak v Texasu by podle průzkumu Quinnipiacké univerzity těsně vyhrál Trump poměrem 44 procent ku 43.

Poslední demokrat, který v Arizoně vyhrál, byl Bill Clinton v roce 1996. V Texasu demokrat nevyhrál od úspěchu Jimmyho Cartera v roce 1976. Ohio od počátku tohoto století sice patří k nejvrtkavějším státům, ale v roce 2016 tu výrazně zvítězil Trump. Wisconsin od 90. let hlasoval výhradně pro demokratické kandidáty, ale v roce 2016 se přiklonil k Trumpovi. Doposud se předpokládalo, že Trumpa podpoří Wisconsin také letos.

Portál 270towin.com propočítal několik modelů možného volebního vývoje. Za výchozí stav vzal výsledek z roku 2016, kdy Trump ve volbách získal 306 volitelů. Pokud prohraje jen v Texasu, který má 38 volitelů, stane se prezidentem Biden. Když Texas udrží, ale ztratí Arizonu, Michigan a Pensylvánii, rovněž mandát neobhájí. Prohraje, i když přijde o Ohio, Michigan a Wisconsin, nebo když neuspěje v Arizoně, Ohiu a Wisconsinu.

CNN poznamenala, že i přes nepříznivý výhled pro Trumpa stále do listopadových voleb zbývá přes 150 dní, během kterých se může stát cokoli.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin potřebuje slyšet jasný vzkaz. Z USA zní apel k trestu za otravu…

21.10.2020 00:01 NÁZOR - Evropská unie a Velká Británie vyslaly Kremlu vzkaz, která říká, že použití chemických…

Trump před debatou označil Bidena za zločince

20.10.2020 21:32 Americký prezident Donald Trump v závěru kampaně před letošními americkými prezidentskými volbami…

USA i dva týdny před dnem voleb dál evidují rozmach epidemie

20.10.2020 18:26 Spojené státy v pondělí znovu zaznamenaly okolo 60.000 nových případů nákazy koronavirem a nárůst…

Od Hollywoodu po Wall Street. Biden získává peníze na kampaň od vlivných a…

20.10.2020 16:22 Kampaň demokratického uchazeče o Bílý dům Joea Bidena často zdůrazňuje roli malých dárců při…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama