Barr zvažuje rezignaci kvůli tweetům Trumpa

Americký ministr spravedlnosti William Barr řekl lidem v okolí prezidenta Donalda Trumpa, že zvažuje rezignaci kvůli tweetům hlavy státu o působení jeho rezortu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

William Barr, autor: DOJ
doporučujeme

S odvoláním na trojici nejmenovaných vládních činitelů to v noci na dnešek napsal deník The Washington Post (WP). 

Vztah Barra s Trumpem v posledních dnech poznamenala zejména kauza bývalého prezidentova poradce Rogera Stonea. Tomu hrozí až 20 let vězení poté, co byl uznán vinným z lhaní v Kongresu či z maření vyšetřování o ruském vměšování do posledních prezidentských voleb v USA. Trump na twitteru kritizoval soudkyni, prokurátory i porotu z daného procesu.

Barr poté v interview s televizí ABC News prohlásil, že prezidentovy twitterové příspěvky "pro mě činí nemožným dělat mou práci". "Myslím, že je načase přestat tweetovat o trestních případech ministerstva spravedlnosti," dodal Barr. Trump ovšem v úterý ve svých výpadech pokračoval a mimo jiné vyjádřil podporu myšlence nového procesu v kauze Stonea.

"Prozatím Trump vzdoruje Barrovým žádostem, jak veřejným, tak soukromým, aby nekomentoval záležitosti federální justice. V úterý nebylo ihned jasné, zda Barr se svým uvažováním obeznámil přímo Trumpa. Vládní činitelé uvedli, že Barr zřejmě své stanovisko tlumočil poradcům ve snaze dát prezidentovi najevo, že by si měl odpustit veřejné výroky o probíhajících trestních vyšetřováních ministerstva spravedlnosti," uvádí WP.

Trump v úterý uznal, že svými intervencemi komplikuje ministrovi práci, píše The Guardian. Zároveň ale uvedl, že má právo být "totálně zapojený" do diskusí o justici, a naznačil, že považuje sebe a nikoli ministra Barra za "vrchního činitele spravedlnosti této země". "Máme skvělého ministra spravedlnosti, pracuje velmi tvrdě," dodal.

Podle AP není jasné, jak vážně Barr odchod zvažuje a zda nejde z jeho strany jen o snahu donutit hlavu státu k ústupku. Barrova mluvčí v úterý pozdě večer uvedla, že ministr, který je zároveň generálním prokurátorem, neplánuje rezignovat. "Barr je jedním z nejbližších spojenců prezidenta v celé administrativě a dosud byl důsledným obráncem Trumpových politických rozhodnutí," dodává AP.

Do konfliktu s Trumpem se dostal i jeho první ministr spravedlnosti Jeff Sessions, který byl rovněž považován za prezidentova věrného stoupence, neboť Trumpovu kampaň v roce 2016 podpořil jako jeden z prvních zákonodárců. V listopadu 2018 nicméně na prezidentovu výzvu funkci opustil poté, co jej šéf Bílého domu opakovaně kritizoval. Trumpovi se nelíbilo zejména Sessionsovo rozhodnutí vzdát se dohledu nad vyšetřováním ruských zásahů do kampaně před americkými prezidentskými volbami.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA chtějí urychlit propouštění vězňů kvůli covid-19, počet nakažených za…

04.04.2020 19:11 Americký ministr spravedlnosti William Barr nařídil federálním vězeňským úřadům, aby urychlily…

New York zápolí s covid-19: Padl smutný rekord v počtu mrtvých a nakažených

04.04.2020 19:00 Aktualizováno Americký stát New York zaznamenal za poslední den 630 dalších úmrtí na nemoc covid-19 a přes 10.800…

Pátrání po vnučce R. Kennedyho a jejím synovi přerušeno. Zmizeli při…

04.04.2020 16:19 Aktualizováno Úřady amerického státu Maryland dnes po 26 hodinách přerušily pátrání po dvou členech rodinného…

Pandemie covid-19: Zemřelo již 61 tisíc lidí, nakažených je přes milion

04.04.2020 15:53 Na nemoc covid-19 způsobenou koronavirem zemřelo po celém světě již 60.000 lidí a počet nakažených…

Související:

Právě se děje

Další zprávy