Trumpův exporadce Flynn si to rozmyslel. Vezme zpět doznání v ruské kauze

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Michael Flynn vezme zpět své pod přísahou učiněné doznání, že lhal někdejšímu zvláštnímu vyšetřovateli Robertu Muellerovi o svých kontaktech s Rusy před prezidentskými volbami v roce 2016.

Michael Flynn (generál U.S. Army)
doporučujeme

Jako důvod tohoto kroku Flynn označil nedodržení původní dohody s americkou administrativou, podle níž se měl výměnou za přiznání viny vyhnout vězení. S odvoláním na Flynnovy právníky o tom dnes informovaly světové agentury.

Příslušnou žádost o stažení doznání podali Flynnovi právní zástupci v úterý. Reagovali tím na doporučení ministerstva spravedlnosti, aby Flynn za lhaní Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) strávil šest měsíců za mřížemi. Obžaloba přitom původně navrhovala, aby byl někdejšímu armádnímu generálporučíkovi s přihlédnutím na jeho rozsáhlou spolupráci s vyšetřovateli udělen trest, který by mu umožnil vězení se vyhnout.

Podle agentury AP se vztahy mezi Flynem a žalobci začaly v posledních měsících zhoršovat. Přispělo k tomu mimo jiné to, že si Flynn najal nový tým právníků, který začal vznášet námitky vůči postupu úřadů při vyšetřování Flynnovy role v takzvané ruské kauze. Tyto námitky sice soud v prosinci zamítl, prokuratura ale začala pochybovat o tom, zda Flynn skutečně přijímá vinu.

Flynn musel kvůli kontaktům s ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem z funkce v Bílém domě odstoupit v únoru 2017 po 24 dnech v úřadu. V rezignačním uvedl, že nedopatřením nesdělil viceprezidentovi Miku Penceovi úplné informace o kontaktech s Rusy. V prosinci 2017 se pak přiznal, že Muellerovi, který objasňoval vliv Ruska na americké prezidentské volby, podával lživé informace.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama