Trumpův exporadce Stone byl odsouzen ke 40 měsícům vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl dnes odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let. Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Roger Stone
doporučujeme

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil mírnější potrestání.

Soudkyně Amy Bermanová Jacksonová dnes pronesla dlouhou řeč o Stoneových činech, za něž by podle ní měl být odsouzen do vězení. Sdělila, že ví, že ministerstvo spravedlnosti původně doporučilo trest v rozmezí sedmi až devíti let a pak názor změnilo. Soudkyně zároveň řekla, že první doporučení zůstalo v zápisu a nebylo z něj vyjmuto.

Původní prokurátoři v případu 10. února navrhli sedm až devět let a Trump následujícího dne v tweetu napsal, že je to nespravedlivé. Několik hodin potom Barr navrhl snížit rozpětí navrženého trestu. Všichni čtyři prokurátoři pak z případu odstoupili. Více než 1000 bývalých představitelů ministerstva spravedlnosti 16. února vyzvalo Barra k rezignaci kvůli jeho postupu v kauze.

Nový prokurátor John Crabb dnes podle stanice CNN upozornil, že Stone by za vyhrožování svědkovi měl být potrestán přísně. Bermanová Jacksonová k tomu sdělila, že vyhrožování zasluhuje vyšší než navrhovaný trest. Nakonec ale prohlásila, že není nutné poslat bývalého Trumpova poradce do vězení na sedm až devět let.

Stoneovi obhájci požadovali podmínečný trest s poukazem na Stoneův věk (67 let), zdravotní stav a čistý trestní rejstřík.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si má odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20.000 dolarů (465.000 korun). K soudu dnes přišel v tradičních černých brýlích a černém klobouku, obklopen rodinou a přáteli. Sdělil, že nechce nic říci. Když vyšel ze soudní síně, volali lidé venku "Zavřete ho za mříže" i "Omilostněte Rogera Stonea". Jeho obhájci řekli, že se nebudou vyjadřovat.

Trump dnes řekl, že nemá v plánu Stonea hned omilostnit a že dá soudnímu řízení volný průběh. "V určité chvíli učiním rozhodnutí," dodal. "S Rogerem Stonem a ostatními se musí jednat spravedlivě. A toto nebyl spravedlivý proces," prohlásil.

Soudkyně odložila nástup k výkonu trestu, protože Stoneův tým zahájil kroky k novému procesu, v němž má být jedna z porotkyň v tom nynějším obviněna ze zaujatosti. Stoneovi obhájci původně žádali Bermanovou Jacksonovou, aby kvůli tomu odložila dnešní vynesení rozsudku, což soudkyně odmítla. Podle Stoneových právníků byla jedna členka poroty zaujatá proti Trumpovi, což podle nich vyplývá z jejího vyjádření na facebooku před zahájením procesu. Trump k tomu dnes řekl, že existuje názor o velmi špatné pověsti porotkyně.

Ty body obžaloby, ve kterých byla Stoneova vina uznána, vzešly z práce zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera, který objasňoval vliv Ruska na americké prezidentské volby v roce 2016. Vyšetřovatelé zjistili, že Stone lhal o snaze Trumpovy volební kampaně získat e-maily, které byly ukradeny ze serverů Demokratické strany s cílem poškodit Trumpovu protikandidátku Hillary Clintonovou. Stone také předem věděl o zveřejnění těchto e-mailů na portálu WikiLeaks. Trump v písemném prohlášení pro Muellerovo vyšetřování uvedl, že si nevzpomíná na žádný rozhovor se Stonem, který by se WikiLeaks týkal. Stone rovněž vyhrožoval moderátorovi Randymu Credicoovi, aby ho přinutil podpořit lživou výpověď o ukradené poště, kterou v Kongresu učinil.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Guvernér státu New York zastiňuje Bidena, boj o Bílý dům odmítá

31.03.2020 14:17 Krize kolem koronaviru v americkém státě New York značně posiluje popularitu místního guvernéra…

Počet obětí koronaviru v USA překonal 3000, Mexiko vyhlašuje stav…

31.03.2020 11:14 Aktualizováno Počet obětí koronaviru ve Spojených státech v pondělí překonal 3000, nakažených bylo zaznamenáno…

Plácido Domingo o boji s COVID-19: Jsem doma a cítím se dobře

31.03.2020 09:16 Španělský operní pěvec Plácido Domingo (79), který bojuje s nemocí COVID-19, na facebooku ujišťoval…

Mexický prezident Obrador podal ruku matce narkobarona Prcka, video…

31.03.2020 07:56 Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador vzbudil mezi svými krajany senzaci obyčejným…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama