Trumpův ministr Barr povolil vyšetřovat údajné volební podvody, žalobu zvažují i demokraté

Americký ministr spravedlnosti William Barr povolil federálním prokurátorům, aby se zabývali stížnostmi, podle kterých se při hlasování v nedávných prezidentských volbách podvádělo. Vyšetřování přitom podle jeho pokynu mohou zahájit ještě před zveřejněním konečných výsledků. Vysoce postavený představitel ministerstva, který by na vyšetřování musel dohlížet, se v důsledku Barrova oznámení rozhodl odstoupit. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

William Barr, autor: DOJ

Federální prokurátoři mohou podle Barra vyšetřování údajných volebních podvodů zahájit, pokud jsou k dispozici "jasná a věrohodná" obvinění o volebních nesrovnalostech, které mohly ovlivnit výsledek v daném státě. Zabývat by se státní zástupci naopak neměli tvrzeními, která jsou "bizarní a přitažená za vlasy". Ministr spravedlnosti je v americkém justičním sytému zároveň nejvyšším státním žalobcem.

V reakci na Barrovo oznámení odstoupil Richard Pilger, který mnoho let vedl odbor ministerstva, jenž se zabývá volebními podvody. Podle agentury Reuters své odstoupení v e-mailu kolegům zdůvodnil Barrovým prohlášením a jeho možnými dopady. "Poté, co jsem se seznámil s novou politikou a jejími dopady... musím bohužel rezignovat," uvedl v e-mailu. Podle zpravodajského webu BBC by Pilger z titulu své funkce musel na vyšetřování dohlížet.

Běžně se prokurátoři mohou začít stížnostmi na volby zabývat až po oznámení konečných výsledků. Letos by se na ně mohlo čekat ale ještě několik dní či týdnů. Nejpozději musí státy nahlásit ověřený výsledek 8. prosince. O šest dní později volí prezidenta sbor volitelů vyslaných z jednotlivých států americké federace.

Respektovaná americká média v sobotu na základě odhadu výsledků v Pensylvánii a Nevadě označila za vítěze letošního prezidentského klání demokrata Joea Bidena. Současný prezident Donald Trump ale zatím porážku neuznal a několikrát prohlásil, že volby vyhrál on. Demokraty bez důkazů obvinil, že volby zfalšovali.

Trump avizoval sérii žalob na volby a jejich výsledky v jednotlivých státech. Některé z nich soudy již zamítly, například v Michiganu či Georgii. Prezidentova kampaň v pondělí podala další žalobu, tentokrát ve státě Pensylvánie. Chce jejím prostřednictvím zabránit tomu, aby místní úřady oficiálně vyhlásily výsledek voleb, a tedy vítězství demokrata Joea Bidena.

Žaloba podle agentury Reuters napadá především systém pensylvánského korespondenčního hlasování, které podle ní nebylo na rozdíl od běžného hlasování ve volebních místnostech dostatečně hlídané. Vítězství v Pensylvánii, která vysílá do sboru volitelů 20 zástupců, bylo rozhodující pro určení vítěze letošních prezidentských voleb.

Jessica Levinsonová, která vyučuje právo na losangelské Loyola Law School, uvedla, že nejnovější žaloba v Pensylvánii pravděpodobně nemá velkou šanci uspět. Doplnila, že obsah textu v podstatě kopíruje nedávné argumenty Trumpova právního týmu, které jsou vznášené i mimo soudy.

Bidenova kampaň mezitím uvedla, že Barr svým prohlášením přiživuje Trumpova nepřesvědčivá tvrzení o volebních podvodech.

Žalobu by mohli ale podat brzy také demokraté. Jejím cílem má být Správa obecných služeb (GSA). Tato vládní agentura musí formálně souhlasit se zahájením příprav na převzetí úřadu nově zvoleným prezidentem. Její šéfka Emily Murphynová, kterou jmenoval Trump, to ale zatím odmítá. Podle médií patrně proto, že prezident zatím neuznal svou volební porážku.

Běžně GSA přípravnému týmu zvoleného prezidenta umožní přístup k vládním úředníkům, financím a kancelářským prostorám brzy poté, co je jasné, kdo volby vyhrál. V aktuálním případě je vítěz voleb znám od soboty. Podle zástupce Bidenova týmu, který hovořil s agenturou Reuters, je tak možné, že bude třeba podat na GSA žalobu.

V roce 2000, kdy nebylo jasné, zda v klíčovém státě Florida zvítězil Al Gore či George W. Bush, souhlasila GSA se zahájením formálního přechodného procesu až pět týdnů po volbách, upozornila agentura Reuters.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Související:

Právě se děje