Trumpův návrat patrně zvýší nervozitu novinářů v Bílém domě

Návrat Donalda Trumpa do Bílého domu, kde se bude americký prezident dál zotavovat z covidu-19, nepochybně prohloubí stres novinářů, kteří na místě pracují, píše agentura AP. V uplynulých dnech se nákaza koronavirem potvrdila u tří novinářů informujících o dění v Bílém domě.

Bílý dům

Tamní protipandemická opatření lze přitom v nejlepším případě označit za laxní, i pokud jde o naprosté základy, jako je nošení roušek. Pondělní oznámení, že se koronavirem nakazila také Trumpova mluvčí Kayleigh McEnanyová, ke zklidnění obav nepřispělo.

Pohled na Trumpa, když si sundal roušku na balkóně Bílého domu a následně bez ní vstoupil do budovy poté, co jej na místě v pondělní večer vysadil vrtulník, mohl jen těžko uklidnit lidi, kteří v Bílém domě pracují.

Po pondělním oznámení McEnanyové strávil hlavní zpravodaj Fox News pro Bílý dům John Roberts část odpoledne čekáním před pohotovostí na koronavirový test. Minulý čtvrtek byl na briefingu prezidentovy tiskové mluvčí. Ta byla bez roušky, stejně jako její asistent, u něhož se později prokázal koronavirus. Roberts seděl poblíž obou. Test na koronavirus měl nakonec negativní.

Zkušenost zpravodaj Fox News označil za nepříjemnou, avšak silnější emoce začaly brzy vyvstávat na povrch. Reportérka American Urban Radio Network April Ryanová označila za pobuřující, že Trump a jeho tým riskovali zdraví jejích kolegů. Reportérka CNN Kaitlan Collinsová uvedla, že to bylo "minimálně nezodpovědné". "Je to frustrující," konstatoval Jonathan Karl, zpravodaj ABC News pro Bílý dům. "Upřímně řečeno, naštve vás to," dodal.

Trump bere velmi vážně zdraví a bezpečí těch, kteří pro něj pracují nebo dění kolem prezidenta zpravodajsky pokrývají, uvedl jeho mluvčí Judd Deere. Doplnil, že Bílý dům dodržuje pokyny Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a další opatření, jejichž cílem je snížit riziko šíření koronaviru v Bílém domě a na prezidentových cestách. Trump však evidentně nemá rád roušky, což je jasný vzkaz, který se dostal k většině jeho zaměstnanců.

Sdružení zpravodajů Bílého domu (WHCA) umístilo na dveře tiskové místnosti v Bílém domě cedule s nápisem, že vstup je možný pouze s rouškou. "Jediní lidé, kteří toto pravidlo opakovaně nedodržovali, byli zaměstnanci Bílého domu," řekl Karl. Na dotazy, proč roušky nenosí, zaměstnanci Bílého domu obvykle odpovídají, že v ten den měli negativní test na koronavirus, řekla zpravodajka CBS News Weijia Jiangová. Doplnila, že podle lékařů ovšem negativní test není zárukou toho, že člověk není infekční, takže je podle ní nejsnadnější, aby se lidé chránili rouškou.

Michael D. Shear z listu The New York Times veřejně oznámil, že se nakazil koronavirem. Není si zcela jist, kde k tomu došlo. Avšak 26. září zpravodajsky pokrýval Trumpův předvolební mítink v Pensylvánii a zpátky letěl speciálem Air Force One, v němž Trump hovořil s novináři bez roušky. "Je frustrující, když víte, že riziko by šlo snížit, kdyby to brali víc vážně," uvedl v pondělí Shear. Testovat se nechal ve čtvrtek večer a že je pozitivní zjistil druhý den ráno. Nyní se obává, že mohl nakazit manželku. Nikdo v Bílém domě mu nošení roušky nevyčítal, stalo se mu však, že mu říkali, že není slyšet. "V tu chvíli prostě zvýšíte hlas," uvedl. "Roušku si nesundám," dodal. Překvapilo ho, že se mu nikdo z Bílého domu neozval kvůli trasování kontaktů.

Poté, co se nákaza koronavirem prokázala u Sheara a dvou dalších zpravodajů WHCA doporučilo, aby novináři, kteří nemají uzavřený pracovní prostor a nejsou součástí užšího zpravodajského doprovodu prezidenta v daný den, pracovali vzdáleně. Třináctičlenný "press pool" Bílého domu tvoří novináři z online médií a tisku, kteří se střídají a mají za úkol zpravodajsky pokrývat aktivity prezidenta, když opustí Bílý dům. WHCA v neděli kritizovalo, že nebylo předem informováno o prezidentově záměru projet se před svými stoupenci u nemocnice v opancéřovaném voze.

Předseda WHCA a zpravodaj agentury AP Zeke Miller uvedl, že Bílý dům většinou reagoval na obavy WHCA o bezpečnost zpravodajů z užší skupiny a například zajistil větší odstup novinářů od publika na Trumpových setkáních se stoupenci. AP má vlastní rotační systém, takže v Bílém domě má vždy jen jednoho zpravodaje, zatímco ostatní pracují z domova. Miller je připraven jít do hotelu, pokud by přišel do kontaktu s nakaženým. Dosud k tomu nedošlo.

Velmi odlišná je atmosféra v Kapitolu, uvádí Andrew Desiderio, který zpravodajsky pokrývá Senát pro list Politico. Kromě senátora za stát Kentucky Randa Paula podle něj prakticky všichni senátoři a zaměstnanci nosí roušku po vzoru lídra republikánské senátní většiny Mitche McConnella. Desiderio proto nemá obavy, že by se minulý týden nakazil při sedmiminutovém rozhovoru se senátorem za Wisconsin Ronem Johnsonem, u něhož se o několik dní později prokázal koronavirus. Oba totiž při interview měli roušku a udržovali odstup.

Ryanová však má obavy o své kolegy v Bílém domě. Vzhledem k dlouhodobým zdravotním problémům, kvůli kterým patří do rizikové skupiny, pracuje od března z domova. "Před kolegy smekám," poznamenala. "Ale neupsala jsem se tu, abych kvůli tomu zemřela. Obzvlášť kvůli někomu, kdo nás pořád označuje za nepřítele," dodala.

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je šest mrtvých

20.09.2021 15:05 Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 22:03 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, Babiš by rozhodnutí nechal na…

20.09.2021 22:04 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Na Kanárské ostrovy dorazil premiér, sopka masivně chrlí lávu

20.09.2021 15:28 Na španělském ostrově La Palma, jednom z Kanárských ostrovů, evakuovali kvůli nedělní erupci sopky…

USA hlásí přes 2000 zemřelých s koronavirem denně

20.09.2021 21:42 V USA zemřelo po nákaze koronavirem v posledním týdnu průměrně přes 2000 lidí denně. Podobně vysoké…

Bílý dům: USA v listopadu otevřou hranice plně očkovaným

20.09.2021 18:22 Spojené státy v listopadu uvolní cestovní restrikce a začnou na své území pouštět plně očkované…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Washington ve sporu o ponorky zopakoval, že Paříž je jeho klíčový spojenec

18.09.2021 21:23 Aktualizováno Spojené státy zopakovaly, že Paříž je pro ně nepostradatelným spojencem. Učinily tak krátce poté,…

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

18.09.2021 20:02 Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici…

Pentagon přiznal, že v srpnu zaútočila armáda v Kábulu dronem na civilisty

17.09.2021 21:42 Aktualizováno Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Pokud to schválí odborníci, USA začnou příští týden s přeočkováním

17.09.2021 21:23 USA začnou příští týden s aplikováním posilující dávky vakcíny proti covidu-19 jen v případě, že se…

Na amerických vojenských základnách stále pobývají desetitisíce Afghánců

16.09.2021 17:51 Na amerických vojenských základnách v USA i v zahraničí stále pobývají desetitisíce Afghánců, kteří…

Biden nazval premiéra Austrálie chlapíkem od protinožců, nevzpomněl si na…

16.09.2021 16:32 Jeden z horších momentů svého působení v mezinárodní politice ve středu zažil americký prezident…

Související:

Právě se děje

reklama