Trumpův poradce prohlásil, že situace vypadá na výhru Bidena

Bezpečnostní poradce prezidenta USA Donalda Trumpa Robert O'Brien dnes řekl, že zajistí hladký přechod k Bidenově administrativě, pokud bude demokrat označen za vítěze voleb, což tak podle něj "očividně vypadá". Stal se tak dalším člověkem z blízkého Trumpova okruhu, který na rozdíl od prezidenta naznačuje uznání Bidenovy výhry, kterou jednoznačně projektují všechna respektovaná americká média.

Robert O'Brien (poradce Trumpa třetí zleva), Mike Pence a Donald Trump.
doporučujeme

Spojené státy se stále nachází v bezprecedentní situaci, kdy současný prezident odmítá uznat svou porážku ve volbách a tvrdí, že hlasování provázely rozsáhlé podvody. Problémy sice provázely rovněž povolební situaci v roce 2000, kdy USA čekaly na oficiální jméno vítěze několik týdnů a do přepočtu hlasů se nakonec vložil nejvyšší soud. Výsledek celých voleb však tehdy závisel na jediném státu, Floridě, kde oba tehdejší kandidáty dělilo jen několik stovek hlasů. Biden přitom letos vyhrál o řádově vyšší počty hlasů hned v několika klíčových státech a na jeho úspěchu se shodují všechna hlavní americká média. Podle projekcí získal 306 volitelů oproti Trumpovým 232.

"Pokud se kandidátka Bidena a (Kamaly) Harrisové ukáže jako vítězná - a očividně tak věci nyní vypadají - (agendu) v Národní bezpečnostní radě profesionálně předáme," řekl O'Brien.

O víkendu naznačil poprvé přijetí Bidenovy výhry samotný Trump, ačkoliv stále trval na svých důkazy nepodložených tvrzeních, že se jedná o podvod. Krátce nato však znovu prohlásil na twitteru za vítěze sebe, v čemž pokračoval i dnes. Kromě toho také napadá přepočet hlasů v Georgii a vybízí ke sledování krajně pravicově zaměřených televizních kanálů, které zatím Bidena za vítěze neoznačily.

Trump podle některých pozorovatelů soustředí hodně své pozornosti právě na Georgii kvůli tomu, že se tam začátkem příštího roku odehraje druhé kolo voleb o obsazení dvou křesel v Senátu, které rozhodnou o republikánské či demokratické většině v horní komoře Kongresu.

Vůči výpadům prezidenta a jeho spojenců se o víkendu ohradil na facebooku nejvyšší volební činitel státu Brad Raffensperger, který je sám republikán. V sérii příspěvků se snažil vyvrátit některá Trumpova tvrzení a prezidentova spojence Douga Collinse, který je pověřen vedením stížností na údajné pochyby ve volbách v Georgii, označil za lháře.

Prezidentův tým podal řadu žalob v několika klíčových státech, v nichž obecně usiluje o vyřazení některých hlasů, protože podle něj nesplňují stanovená kritéria, nebo jsou údajně podvodné. Míří přitom na okresy, kde lidé většinově volí demokraty. Podobné žaloby podává rovněž řada republikánům nakloněných skupin, jedna z nich s názvem True the Vote však čtyři z nich dnes bez bližšího vysvětlení stáhla. Podobný osud potkal i další stížnosti, některými se také soudy odmítly zabývat. Řada jich je však stále aktivních.

Tvrzení Trumpa a jeho spojenců o údajných podvodech vyvracejí experti i činitelé jeho administrativy. Vládní agentura pro kybernetickou bezpečnost (CISA) například minulý týden uvedla, že volby ze 3. listopadu byly nejbezpečnější v americké historii.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maduro: Vzdám se úřadu prezidenta, když parlamentní volby vyhraje opozice

02.12.2020 10:04 Venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro v úterý prohlásil, že se vzdá nejvyššího úřadu v…

AP: Škola pro žadatele o azyl v USA vzkvétá pandemii navzdory

02.12.2020 09:25 Začalo to nenápadně - v migračním táboře doslova před branami USA vznikla na chodníku příležitostná…

Trump znovu útočí na právní ochranu provozovatelů sociálních sítí

02.12.2020 07:49 Prezident USA Donald Trump pohrozil, že bude vetovat každoroční rozpočtový zákon ministerstva…

V USA vyšetřují údajné úplatky za prezidentskou milost: Podezřelé převody…

02.12.2020 07:38 Ministerstvo spravedlnosti USA vyšetřuje možný zločin, při němž měly být převedeny peníze do Bílého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama