Trumpův poradce prohlásil, že situace vypadá na výhru Bidena

Bezpečnostní poradce prezidenta USA Donalda Trumpa Robert O'Brien dnes řekl, že zajistí hladký přechod k Bidenově administrativě, pokud bude demokrat označen za vítěze voleb, což tak podle něj "očividně vypadá". Stal se tak dalším člověkem z blízkého Trumpova okruhu, který na rozdíl od prezidenta naznačuje uznání Bidenovy výhry, kterou jednoznačně projektují všechna respektovaná americká média.

Robert O'Brien (poradce Trumpa třetí zleva), Mike Pence a Donald Trump.

Spojené státy se stále nachází v bezprecedentní situaci, kdy současný prezident odmítá uznat svou porážku ve volbách a tvrdí, že hlasování provázely rozsáhlé podvody. Problémy sice provázely rovněž povolební situaci v roce 2000, kdy USA čekaly na oficiální jméno vítěze několik týdnů a do přepočtu hlasů se nakonec vložil nejvyšší soud. Výsledek celých voleb však tehdy závisel na jediném státu, Floridě, kde oba tehdejší kandidáty dělilo jen několik stovek hlasů. Biden přitom letos vyhrál o řádově vyšší počty hlasů hned v několika klíčových státech a na jeho úspěchu se shodují všechna hlavní americká média. Podle projekcí získal 306 volitelů oproti Trumpovým 232.

"Pokud se kandidátka Bidena a (Kamaly) Harrisové ukáže jako vítězná - a očividně tak věci nyní vypadají - (agendu) v Národní bezpečnostní radě profesionálně předáme," řekl O'Brien.

O víkendu naznačil poprvé přijetí Bidenovy výhry samotný Trump, ačkoliv stále trval na svých důkazy nepodložených tvrzeních, že se jedná o podvod. Krátce nato však znovu prohlásil na twitteru za vítěze sebe, v čemž pokračoval i dnes. Kromě toho také napadá přepočet hlasů v Georgii a vybízí ke sledování krajně pravicově zaměřených televizních kanálů, které zatím Bidena za vítěze neoznačily.

Trump podle některých pozorovatelů soustředí hodně své pozornosti právě na Georgii kvůli tomu, že se tam začátkem příštího roku odehraje druhé kolo voleb o obsazení dvou křesel v Senátu, které rozhodnou o republikánské či demokratické většině v horní komoře Kongresu.

Vůči výpadům prezidenta a jeho spojenců se o víkendu ohradil na facebooku nejvyšší volební činitel státu Brad Raffensperger, který je sám republikán. V sérii příspěvků se snažil vyvrátit některá Trumpova tvrzení a prezidentova spojence Douga Collinse, který je pověřen vedením stížností na údajné pochyby ve volbách v Georgii, označil za lháře.

Prezidentův tým podal řadu žalob v několika klíčových státech, v nichž obecně usiluje o vyřazení některých hlasů, protože podle něj nesplňují stanovená kritéria, nebo jsou údajně podvodné. Míří přitom na okresy, kde lidé většinově volí demokraty. Podobné žaloby podává rovněž řada republikánům nakloněných skupin, jedna z nich s názvem True the Vote však čtyři z nich dnes bez bližšího vysvětlení stáhla. Podobný osud potkal i další stížnosti, některými se také soudy odmítly zabývat. Řada jich je však stále aktivních.

Tvrzení Trumpa a jeho spojenců o údajných podvodech vyvracejí experti i činitelé jeho administrativy. Vládní agentura pro kybernetickou bezpečnost (CISA) například minulý týden uvedla, že volby ze 3. listopadu byly nejbezpečnější v americké historii.

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 21:56 Aktualizováno NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

V Brazílii zemřelo s koronavirem přes půl milionu lidí

19.06.2021 21:53 Počet úmrtí spojených s koronavirou nákazou překonal v Brazílii hranici 500.000. Podle agentury AP…

Uhynul německý ovčák amerického prezidenta Bidena Champ

19.06.2021 20:34 Americký prezident Joe Biden a jeho choť Jill oznámili, že uhynul jejich německý ovčák Champ. Páru…

OSN vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu neprodávaly…

19.06.2021 12:57 Organizace spojených národů (OSN) vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu…

V Peru se zřítil autobus do rokle, nejméně 27 mrtvých

19.06.2021 08:17 Nejméně 27 lidí zemřelo a dalších 16 jich bylo zraněno při nehodě autobusu, který se v Peru zřítil…

Biden ohlásil další milník ve vakcinační kampani, varoval před variantou…

18.06.2021 21:48 Za prvních 150 dní pod novou americkou administrativou zdravotníci ve Spojených státech podali přes…

Odpor vůči vakcínám je dle průzkumu po Rusku nejsilnější v USA

18.06.2021 18:08 Velká většina obyvatel Spojených států, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19, zatím…

Počet obětí pandemie covidu-19 celosvětově překročil hranici čtyř milionů

18.06.2021 07:55 Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá…

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Související:

Právě se děje