Trumpův poradce Rudy Giuliani zesiluje tlak na Ukrajinu, navzdory impeachmentu

Navzdory proceduře ústavní žaloby, kterou zahájili opoziční demokraté v americkém Kongresu, právní poradce prezidenta Donalda Trumpa Rudy Giuliani zesiluje svůj tlak na Ukrajinu, aby pokračovala ve vyšetřování údajných nesrovnalostí kolem prezidentových oponentů.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Rudy Giuliani
doporučujeme

Napsal to v pátek americký list The Wall Street Journal (WSJ).

Opozice chce Trumpa pohnat k ústavní odpovědnosti za údajný nátlak na Ukrajinu, po níž chtěl prezident důkazy o svém pravděpodobném soupeři v prezidentských volbách Joeu Bidenovi. Příští týden má o impeachmentu hlasovat Sněmovna reprezentantů, která zřejmě žalobu schválí a postoupí Senátu. Ten ovšem na rozdíl od sněmovny ovládají Trumpovi republikáni. Postih hlavy státu je proto nepravděpodobný.

Podle WSJ se Giuliani vrátil z Kyjeva před týdnem. Prezident mu zavolal a tázal se, co během cesty získal. "Víc, než si dovedeš představit," zněla podle amerického listu odpověď. Své poznatky shrnul Giuliani ve dvacetistránkové zprávě, napsal WSJ bez udání zdroje svých informací. V pátek se oba muži v Bílém domě sešli, o čem byla řeč, ale Giuliani neprozradil.

Pětasedmdesátiletý Giuliani je Trumpovým osobním právníkem a tvrdí, že by se svému poslání zpronevěřil, kdyby svému klientu nepomáhal. Jeho aktivity nicméně prošetřují newyorští prokurátoři, kteří ho podezírají z nezákonného lobbingu. Dva Giulianiho spolupracovníci, emigranti z bývalého SSSR Lev Parnas a Ihor Fruman, jsou od října ve vězení pro podezření z nelegálního financování volební kampaně a lobbingu, připomněl WSJ.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rána pro Trumpa. Nové informace v ukrajinské kauze mohou prezidenta potopit

27.01.2020 08:20 Americký prezident Donald Trump loni v srpnu řekl svému tehdejšímu bezpečnostnímu poradci Johnu…

Mrazivé poselství vědců. Analytik vysvětlil, proč se přiblížil Armageddon

27.01.2020 00:01 NÁZOR - Odborný časopis Bulletin of Atomic Scientists od roku 1947 používá Hodiny posledního soudu…

Greta dál budí vášně. Fandila jí manželka amerického ministra, pak se cosi…

26.01.2020 23:07 Aktualizováno Manželka amerického ministra financí Stevena Mnuchina, herečka Louise Lintonová, se postavila za…

Brazílii pustoší záplavy. Desítky mrtvých a nezvěstných, 25 tisíc lidí…

26.01.2020 17:35 Bouře a lijáky, které od čtvrtka sužují jihovýchod Brazílie, si vyžádaly nejméně 46 obětí a tři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama