Twitter se zaměřuje na konspirační teorii QAnon, maže tisíce účtů

Sociální síť Twitter v noci na dnešek ohlásila tvrdý postup proti obsahu spojenému s konspirační teorií QAnon, který se může dotknout více než 100.000 účtů. Za posledních několik týdnů prý v této souvislosti smazala přes 7000 profilů kvůli koordinovanému obtěžování jiných uživatelů a porušování dalších pravidel.

Podle zdrojů deníku The New York Times (NYT) chystá podobná opatření i Facebook.

QAnon je spletitá spiklenecká teorie, která se začala rodit v čase kolem zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Jejím ústředním pilířem jsou anonymní příspěvky zveřejňované na internetových fórech záhadnou postavou "Q" považovanou jejími následovníky za vysoce postaveného činitele vlády či zpravodajských služeb. Tyto příspěvky popisují údajné tažení prezidenta Trumpa proti "hlubokému státu", který mají tvořit zástupci politických, podnikatelských i kulturních elit, kteří uctívají Satana a zneužívají děti.

Teorie se zrodila v obskurních zákoutích internetu, postupně ale začala prosakovat do vrcholné politiky USA, ačkoli nic nenasvědčuje tomu, že by se zakládala na pravdě. Za Republikánskou stranu budou podle NYT v listopadu do Kongresu kandidovat nejméně dvě ženy, které QAnon vyjádřily podporu. Prezident Trump toto zatím explicitně neučinil, často ale na twitteru sdílí příspěvky od stoupenců konspirační teorie.

Sociální síť nyní přestane témata spojená s QAnon doporučovat v nabídce "Trendy pro vás", uživatelům přestane doporučovat sledování účtů napojených na hnutí a chce blokovat sdílení odkazů na toto téma. Dále oznámila, že bude trvale zakazovat činnost lidem, kteří sdílí příspěvky o QAnon a porušují pravidla kolem koordinovaných aktivit nebo se snaží obcházet dřívější zákazy činnosti. Mluvčí Twitteru řekla americkým médiím, že opatření se dotknou asi 150.000 účtů.

"Jasně říkáme, že budeme tvrdě vymáhat naše pravidla v případě chování, u kterého hrozí vyvolání újmy mimo online sféru. V souladu s tímto přístupem tento týden přijímáme napříč našimi službami další kroky ohledně takzvaných aktivit QAnon," vysvětlovala společnost v sérii tweetů na jednom ze svých oficiálních účtů. "Opatření budou komplexně zavedena tento týden," dodává prohlášení.

We’ve been clear that we will take strong enforcement action on behavior that has the potential to lead to offline harm. In line with this approach, this week we are taking further action on so-called ‘QAnon’ activity across the service.

— Twitter Safety (@TwitterSafety) July 22, 2020

V rámci této snahy už Twitter v poslední době zablokoval více než 7000 účtů, které přidávaly obsah související s QAnon. Zasahuje prý kvůli rostoucímu nebezpečí, které je s těmito aktivitami spojené, přičemž odkazuje mimo jiné na koordinované obtěžování "jednotlivých obětí". Stoupenci spiklenecké teorie byli v posledních měsících spojováni také s dezinformacemi kolem nemoci covid-19 a protestů proti policejní brutalitě.

Americká média označují iniciativu Twitteru za bezprecedentní co do svého rozsahu, proti obsahu spojenému s QAnon nicméně nedávno zakročil i Facebook. Ze své platformy odstranil desítky účtů a stránek kvůli podezření z nekalých snah ovlivnit výsledek amerických voleb. 

"Krok Twitteru je odvážný, vzhledem k obtížnosti a prostředkům, které vyžaduje vystopování, mazání a blokování podobného obsahu," řekla rozhlasové stanici NPR odbornice na nová média z Kalifornské univerzity v Los Angeles Sarah Robertsová.

Související

Ilustrační fotografie.

The Conversation: Jak se bavit o konspiračních teoriích v pěti snadných krocích

Instinktivní reakcí v rozhovorech s lidmi, kteří věří konspiračním teoriím, mnohdy bývá snaha o vyvracení jejich přesvědčení fakty nebo autoritativní sdělování informací. Přímá konfrontace ale funguje jen málokdy. Konspirační teorie jsou přesvědčivé a většinou míří na emoce a pocit osobní identity. I kdyby se vám vyvrácení konspiračních teorií podařilo, je těžké udržet krok s tím, jak rychle se objevují a šíří. Studie z roku 2015 a 2016 například ukázaly, že šiřitelé konspiračních teorií o viru zika na twitteru počtem dvakrát převyšovali ty, kteří se dané teorie snažili vyvrátit, píše server The Conversation.

Více souvisejících

Konspirační teorie Twitter USA (Spojené státy americké) Donald Trump Republikánská strana (USA) Facebook

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin něco chystá, naznačil Pistorius. Má víc zbraní a munice, než kolik využije na Ukrajině

Rusko podle německého ministra obrany Borise Pistoriuse vyrábí více zbraní a munice, než potřebuje pro invazi na Ukrajinu. Uvedl to v televizi ARD.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy