Ukrajina věděla o pozastavení pomoci už v den Trumpova telefonátu? Nové svědectví

Ukrajinští vládní činitelé věděli už 25. července, že existuje problém s pozastavením americké vojenské pomoci Ukrajině. Vyplynulo to ze středeční výpovědi Laury Cooperové, která na americkém ministerstvu obrany řídí odbor Ukrajiny a Ruska a která vypovídala před výborem Sněmovny reprezentantů kvůli případnému impeachmentu prezidenta Donalda Trumpa.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Donald Trump, 45. prezident USA
doporučujeme

Její výpověď podle CNN oslabila argument republikánů pro vyvrácení obvinění Trumpa, že vojenskou pomoc Ukrajině spojoval se zkompromitováním svého politického soka.

Republikáni hájí Trumpa mimo jiné s tím, že v telefonátu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským 25. července na něj nemohl tlačit s pákou obnovení pozastavené vojenské pomoci Ukrajině. Republikáni tvrdí, že v té době Ukrajinci nevěděli, že je pomoc pozastavena. Za odblokování pomoci měl podle některých demokratů Trump požadovat, aby Ukrajina obnovila vyšetřování jeho politické soka Joea Bidena a jeho syna, jenž dříve působil ve vedení ukrajinské firmy v minulosti podezřelé z korupce.

Cooperová ale ve středu při veřejném slyšení před výborem Sněmovny uvedla, že ukrajinská ambasáda o pozastavení pomoci věděla už 25. července. "Jeden ze zaměstnanců mého odboru na ministerstvu obrany byl 25. července dotázán kontaktem z ukrajinské ambasády: co se děje s americkou vojenskou pomocí Ukrajině?" uvedla Cooperová.

zdroj: YouTube

Cooperová také vypověděla, že se o pozastavení pomoci dozvěděla v červenci a že o ní nikdy přímo s Trumpem nehovořila. "Slyšela jsem, že prezident nařídil pozastavit pomoc kvůli obavám z korupce na Ukrajině," dodala.

Před výborem Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb vypovídal ve středu i americký velvyslanec při Evropské unii Gordon Sondland, který prohlásil, že Trump naléhal na Ukrajinu s cílem dosáhnout vyšetřování Bidena a postupoval podle zásady quid pro quo (něco za něco).

Sondland ale odmítl, že by mu Trump výslovně řekl, že vojenská pomoc Ukrajině je podmíněna vyšetřováním Bidena. Kompromitující informace o Bidenovi podle Sondlanda Trump vázal hlavně na souhlas s návštěvou Zelenského v Bílém domě.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muž podezřelý z vyhlazování Židů za války občanství zpět nezíská

05.12.2019 21:22 Nejvyšší soudní instance v Kanadě dnes odmítla znovu přehodnotit rozhodnutí úřadů odebrat kanadské…

Pilot, který se domů vrátil v mrazicím boxu. Rodina se ho dočkala před 40…

05.12.2019 20:10 Při pokusu kubánských emigrantů o svržení Fidela Castra v roce 1961, řízeném tajně americkou…

Trump si nepřeje zveřejnění daňových záznamů, odvolal se k nejvyššímu soudu

05.12.2019 19:12 Prezident USA Donald Trump se u nejvyššího amerického soudu dožaduje toho, aby jeho účetní firma…

Budoucnost pražské smlouvy USA a Ruska? Putin je pro její prodloužení

05.12.2019 18:53 Rusko je připraveno okamžitě a bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama