Ukrajina věděla o pozastavení pomoci už v den Trumpova telefonátu? Nové svědectví

Ukrajinští vládní činitelé věděli už 25. července, že existuje problém s pozastavením americké vojenské pomoci Ukrajině. Vyplynulo to ze středeční výpovědi Laury Cooperové, která na americkém ministerstvu obrany řídí odbor Ukrajiny a Ruska a která vypovídala před výborem Sněmovny reprezentantů kvůli případnému impeachmentu prezidenta Donalda Trumpa.

Donald Trump, 45. prezident USA
doporučujeme

Její výpověď podle CNN oslabila argument republikánů pro vyvrácení obvinění Trumpa, že vojenskou pomoc Ukrajině spojoval se zkompromitováním svého politického soka.

Republikáni hájí Trumpa mimo jiné s tím, že v telefonátu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským 25. července na něj nemohl tlačit s pákou obnovení pozastavené vojenské pomoci Ukrajině. Republikáni tvrdí, že v té době Ukrajinci nevěděli, že je pomoc pozastavena. Za odblokování pomoci měl podle některých demokratů Trump požadovat, aby Ukrajina obnovila vyšetřování jeho politické soka Joea Bidena a jeho syna, jenž dříve působil ve vedení ukrajinské firmy v minulosti podezřelé z korupce.

Cooperová ale ve středu při veřejném slyšení před výborem Sněmovny uvedla, že ukrajinská ambasáda o pozastavení pomoci věděla už 25. července. "Jeden ze zaměstnanců mého odboru na ministerstvu obrany byl 25. července dotázán kontaktem z ukrajinské ambasády: co se děje s americkou vojenskou pomocí Ukrajině?" uvedla Cooperová.

zdroj: YouTube

Cooperová také vypověděla, že se o pozastavení pomoci dozvěděla v červenci a že o ní nikdy přímo s Trumpem nehovořila. "Slyšela jsem, že prezident nařídil pozastavit pomoc kvůli obavám z korupce na Ukrajině," dodala.

Před výborem Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb vypovídal ve středu i americký velvyslanec při Evropské unii Gordon Sondland, který prohlásil, že Trump naléhal na Ukrajinu s cílem dosáhnout vyšetřování Bidena a postupoval podle zásady quid pro quo (něco za něco).

Sondland ale odmítl, že by mu Trump výslovně řekl, že vojenská pomoc Ukrajině je podmíněna vyšetřováním Bidena. Kompromitující informace o Bidenovi podle Sondlanda Trump vázal hlavně na souhlas s návštěvou Zelenského v Bílém domě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Latinské Americe zaznamenali už devět milionů nákažených

26.09.2020 10:42 Latinská Amerika eviduje od počátku pandemie covidu-19 už přes devět milionů nakažených koronavirem…

Biden označil Lukašenka za diktátora

26.09.2020 10:10 Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden dnes označil běloruského prezidenta…

V USA se covidem nakazilo více než sedm milionů lidí

26.09.2020 08:59 Ve Spojených státech se od počátku epidemie nákaza koronavirem prokázala už u více než sedmi…

Trump zřejmě nominuje do Nejvyššího soudu Coneyovou Barrettovou

26.09.2020 08:25 Prezident Donald Trump si za kandidátku na soudkyni Nejvyššího soudu vybral Amy Coneyovou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama