Ukrajinská kauza: Trump o všem věděl, říká Giulianiho spolupracovník Lev Parnas

Rudy Giuliani, osobní právník amerického prezidenta Donalda Trumpa, nikdy nevyšetřoval údajnou korupci Huntera Bidena, syna někdejšího demokratického viceprezidenta USA Joea Bidena. Měl však za úkol poškodit možného hlavního volebního soka současného amerického prezidenta a Trump o tom všem věděl. V rozhovoru s televizní stanicí MSNBC to ve středu uvedl Lev Parnas, který byl Giulianiho blízkým spolupracovníkem.

Donald Trump
doporučujeme

Parnas pochází z Ukrajiny a loni v říjnu byl zadržen pro podezření z nelegálního financování volební kampaně a lobbingu.

Demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů USA ve středu schválila předání ústavní žaloby na prezidenta Trumpa do Senátu, který se šéfem Bílého domu povede proces. Očekává se, že řízení, ve kterém senátoři Trumpa pravděpodobně osvobodí, začne příští týden v úterý. Sněmovna obžalovala prezidenta ze zneužití úřadu a obstrukcí vůči Kongresu. Trump obvinění, za která mu hrozí sesazení z funkce hlavy státu, odmítl jako politicky vykonstruovaná.

Žaloba se týká ukrajinské kauzy, kdy šéf Bílého domu podle kongresmanů naléhal na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Kyjev vyšetřoval Trumpova volebního soka Joea Bidena a jeho syna. Prezident veškerá obvinění popírá. Podle Parnase ale Donald Trump lže. Dobře prý věděl, o co v Giulianiho aktivitách jde a že jeho cílem bylo "najít špínu" na Joea Bidena.

Zástupci demokratů tento týden získali od ukrajinsko-amerického podnikatele Parnase dopisy, nahrávky telefonátů, poznámky i paměťové disky, které mají podpořit jejich žalobu. Jak uvedla britská BBC, dokumenty ukazují, že Parnas byl v pravidelném kontaktu s Giulianim a rovněž i s ukrajinskými představiteli, což by mohlo znamenat, že byl přímo zapojen do snah přimět prezidenta Zelenského, aby začal prošetřovat aktivity rodiny Bidenových.

V rozhovoru s televizí MSNBC vysílaném ve středu Parnas uvedl, že Trump "věděl o všech mých krocích".

zdroj: YouTube

"Nedělal bych nic bez souhlasu Rudyho Giulianiho nebo prezidenta. Proč by se lidé blízcí prezidentu Zelenskému nebo ministr vnitra (Arsen) Avakov nebo (bývalý) prezident (Petro) Porošenko se mnou scházeli? Kdo jsem? Bylo jim řečeno, že se se mnou mají setkat. A to je to tajemství, které nechtějí, aby vyšlo najevo," prohlásil Lev Parnas. V jedné z jeho ručně psaných poznámek například stojí napsáno: "Přimět Zelenského, aby oznámil, že Bidenův případ bude vyšetřován."

Ukrajinskému prezidentovi podle svých slov loni v květnu doručil ultimátum: jestliže nebude zahájeno Bidenovo vyšetřování, žádný z amerických politiků se nezúčastní Zelenského inaugurace a bude rovněž pozastavena pomoc, kterou USA Ukrajině poskytovaly.

Rudy Giuliani označil Parnasova prohlášení za "smutná". "Je mi ho líto," sdělil agentuře AP. "Myslel jsem si, že je to čestný muž. Mýlil jsem se," dodal. Na dotaz, zda Parnas lže, Trumpův právník odvětil, že na to "nebude odpovídat".

Donald Trump trvá na tom, že nezná Parnase ani dalšího Giulianiho spolupracovníka Igora Frumana, který byl rovněž loni zadržen. Na fotografiích, které ukrajinský podnikatel zveřejnil, jsou ale vidět společně Parnas, Fruman a americký prezident i jeho nejstarší syn Donald Trump Jr. "Je možné, že máme společnou fotku, protože já mám fotku s každým," uvedl k tomu už dříve Trump.

Podle Lva Parnase prezident lže. "Nedívali jsme se spolu na fotbalový zápas, nejedli jsme spolu hotdogy. Přesně ví, kdo jsem," řekl Parnas během středečního rozhovoru. Jak dodal, stávalo se rovněž, že byl zrovna s Giulianim, když právník hovořil s prezidentem. Když Giuliani s Trumpem telefonoval, měl často zapnutý hlasitý odposlech, nebo se prezident vyjadřoval tak hlasitě, že jejich konverzaci slyšel. "Chci, aby pravda vyšla najevo, protože si myslím, že je to pro tuto zemi důležité," uvedl Parnas. "A je to důležité i pro celý svět - vědět, co se stalo," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kreml chce pokračovat v jednání s USA o odzbrojovací dohodě

19.10.2020 16:32 Rusko doufá, že jednání s USA o poslední odzbrojovací dohodě, jejíž platnost brzy vyprší, budou…

CNN: Česko zvládlo první vlnu díky rouškám, teď to zkazilo a patří k…

19.10.2020 16:10 Za neskutečný označuje americká televize CNN vývoj pandemie covidu-19 v České republice, která…

Novým prezidentem Bolívie bude patrně socialita Luis Arce. Vrátí se…

19.10.2020 13:26 Aktualizováno Nedělní prezidentské volby v Bolívii patrně vyhrál už v prvním kole exministr hospodářství Luis…

Demonstrace v Santiagu de Chile přerostly v násilnosti, radikálové…

19.10.2020 10:27 Demonstrace desetitisíců Chilanů, které se konaly v neděli u příležitosti prvního výročí vypuknutí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama