Úmrtí na nový koronavirus v USA mohlo být výrazně méně, řekla expertka

Úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 mohlo být v USA po první vlně epidemie výrazně méně. Stanici CNN to uvedla bývalá koordinátorka krizového štábu Bílého domu Deborah Birxová. Podle ní nebyla reakce amerických úřadů na federální i místní úrovní po první vlně dostatečně razantní, napsala dnes agentura Reuters. Birxová v rozhovoru poukázala také na obtížnou spolupráci s tehdejším prezidentem Donaldem Trumpem.

Podle Birxové bylo možné po první vlně epidemie, během které zemřelo zhruba 100.000 nakažených osob, předejít velkému počtu úmrtí. Celkově ve Spojených státech zahynulo v souvislosti s nemocí covid-19 zhruba 550.000 lidí. Podle Birxové by byl počet úmrtí výrazně nižší, kdyby americké státy zavedly po první vlně silnější protiepidemická opatření.

Bývalá expertka Bílého doma také poukázala na obtížnou spolupráci s tehdejším prezidentem Donaldem Trumpem. Birxová například obdržela od Trumpa telefonát poté, co v srpnu v rozhovoru s CNN varovala před novou vlnou epidemie. "Bylo to velice nepříjemné, přímé a těžké poslouchat," uvedla o telefonátu. Podle ní hlavní chybou administrativy bylo to, že veřejnosti nepodávala "konzistentní informace".

V dokumentu, který odvysílala CNN, se ke spolupráci s Trumpem vyjádřil i přední americký epidemiolog Anthony Fauci. Podle něj příspěvky prezidenta na twitteru, ve kterých v dubnu loňského roku vyzýval k uvolnění opatření v Michiganu a Virginii, byly jako "rána pěstí". Další vysoký představitel bývalé administrativy Robert Kadlec uvedl, že na začátku epidemie Bílý dům neměl informace o stavu zásob ochranných prostředků. Rozhovory byl zveřejněny v rámci dokumentárního pořadu CNN o tom, jak bývalá Trumpova administrativa čelila epidemii covidu-19.

Trump dlouhou dobu nebezpečí epidemie podceňoval a kritizoval protiepidemická opatření. Několikrát také zpochybnil tvrzení vlastního expertního týmu, dodala CNN. Birxová byla v té době kritizována tiskem, že prohlášení prezidenta veřejně nekoriguje.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Deborah Birxová (lékařka) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Už žádný Xbox a PlayStation. Putin nařídil vládě, aby vymyslela, jak vyrobit vlastní herní konzole

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu nařídil ruské vládě, aby hledala způsoby podpory výroby domácích herních konzolí, informuje ruská státní tisková agentura TASS. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy