Úmrtí na nový koronavirus v USA mohlo být výrazně méně, řekla expertka

Úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 mohlo být v USA po první vlně epidemie výrazně méně. Stanici CNN to uvedla bývalá koordinátorka krizového štábu Bílého domu Deborah Birxová. Podle ní nebyla reakce amerických úřadů na federální i místní úrovní po první vlně dostatečně razantní, napsala dnes agentura Reuters. Birxová v rozhovoru poukázala také na obtížnou spolupráci s tehdejším prezidentem Donaldem Trumpem.

Deborah Birxová (lékařka)
doporučujeme

Podle Birxové bylo možné po první vlně epidemie, během které zemřelo zhruba 100.000 nakažených osob, předejít velkému počtu úmrtí. Celkově ve Spojených státech zahynulo v souvislosti s nemocí covid-19 zhruba 550.000 lidí. Podle Birxové by byl počet úmrtí výrazně nižší, kdyby americké státy zavedly po první vlně silnější protiepidemická opatření.

Bývalá expertka Bílého doma také poukázala na obtížnou spolupráci s tehdejším prezidentem Donaldem Trumpem. Birxová například obdržela od Trumpa telefonát poté, co v srpnu v rozhovoru s CNN varovala před novou vlnou epidemie. "Bylo to velice nepříjemné, přímé a těžké poslouchat," uvedla o telefonátu. Podle ní hlavní chybou administrativy bylo to, že veřejnosti nepodávala "konzistentní informace".

V dokumentu, který odvysílala CNN, se ke spolupráci s Trumpem vyjádřil i přední americký epidemiolog Anthony Fauci. Podle něj příspěvky prezidenta na twitteru, ve kterých v dubnu loňského roku vyzýval k uvolnění opatření v Michiganu a Virginii, byly jako "rána pěstí". Další vysoký představitel bývalé administrativy Robert Kadlec uvedl, že na začátku epidemie Bílý dům neměl informace o stavu zásob ochranných prostředků. Rozhovory byl zveřejněny v rámci dokumentárního pořadu CNN o tom, jak bývalá Trumpova administrativa čelila epidemii covidu-19.

Trump dlouhou dobu nebezpečí epidemie podceňoval a kritizoval protiepidemická opatření. Několikrát také zpochybnil tvrzení vlastního expertního týmu, dodala CNN. Birxová byla v té době kritizována tiskem, že prohlášení prezidenta veřejně nekoriguje.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při střelbě na škole v USA zemřel student

13.04.2021 07:54 V prostorách střední školy Austin-East Magnet High School ve městě Knoxville v americkém státu…

Na tiskové konference Bílého domu pronikl falešný novinář

12.04.2021 22:04 Ne jednou tlumočili novináři během tiskové konference Bílého domu dotaz jednoho ze svých domnělých…

Biden nečeká a ruší Trumpova pravidla přátelská k akciovým trhům

12.04.2021 16:49 Americký prezident Joe Biden, zvolený za Demokratickou stranu, začal hned po nástupu do funkce…

Trump řekl dárcům, že republikánům pomůže v roce 2022 získat Kongres

11.04.2021 10:05 Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama