Úřady v Georgii začaly vyšetřovat Trumpův telefonát

Úřad státního tajemníka amerického státu Georgia oficiálně otevřel vyšetřování snahy bývalého amerického prezidenta zvrátit výsledek loňských prezidentských voleb v tomto státu. Oznámily to tiskové agentury.

Donald J. Trump
doporučujeme

Předmětem vyšetřování je Trumpův telefonický rozhovor z 2. ledna se státním tajemníkem státu Georgia Bradem Raffenspergerem, v němž tehdejší prezident žádal tohoto vrchního volebního činitele v Georgii, jestli by pro něj "nenašel" dostatečný počet hlasů, aby v konečném součtu porazil ve státu svého demokratického soupeře Joea Bidena. Raffensperger, který je republikán, ale rázně odmítl změnit výsledky voleb.

"Úřad státního tajemníka vyšetřuje stížnosti, které obdržel. Vyšetřování spočívá v ověřování skutečností a je správní povahy. Jakékoliv další právní kroky budou přenechány generálnímu prokurátorovi," uvedl mluvčí státního tajemníka Walter Jones.

Stížnost podle agentury AP zaslal profesor práva John Banzhaff, naléhající na zevrubné vyšetření podezření, že se Trump mohl v rozporu se zákony státu dopustit spiknutí za účelem volebního podvodu, navádění ke spáchání trestné činnosti za účelem volebního podvodu a úmyslného zasahování do výkonu volebních povinností.

Vyšetřovatelé mají předložit zjištěné poznatky státní volební komisi, která rozhodne o dalším postupu. Pokud by tento orgán dospěl k názoru, že důkazy svědčí o spáchání trestného činu, mohl by vydat napomenutí či případ postoupit generálnímu prokurátorovi státu, dodala AP.

Agentura Reuters připomněla, že dva dny po Trumpově telefonátu, jehož záznam se dostal na veřejnost, se dva demokratičtí zákonodárci obrátili na FBI s žádostí o vyšetřování.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden příkazem zjednoduší lidem hlasování ve volbách

07.03.2021 19:02 Americký prezident Joe Biden dnes vydal exekutivní příkaz, který má lidem usnadnit přístup k…

Desítky Američanů žádaly vyšetření úmrtí při policejních zásazích

07.03.2021 07:55 Na 150 lidí demonstrovalo v sobotu před sídlem guvernéra amerického státu Minnesota Tima Walze.…

Jak tvrdý postoj zaujal Biden vůči Rusku? Profesor rozebral nové americké…

07.03.2021 00:01 NÁZOR - Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena v reakci na otravu a zatčení Alexeje…

Americký senát schválil pomoc ekonomice za 1,9 bilionu dolarů

06.03.2021 20:08 Aktualizováno Senát Spojených států dnes schválil soubor opatření v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů Kč) na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama