Úřady v USA doručují jídlo pro chudé s dopisem od Trumpa. Nehoráznost, říká šéfka potravinových bank

Americké ministerstvo zemědělství začalo od minulého týdne vyžadovat, aby krabice přebytečného jídla, které vláda doručuje rodinám v ekonomických nesnázích, obsahovaly dopis od prezidenta Donalda Trumpa, v němž si za jejich zaslání hlava státu přisuzuje zásluhy.

Donald Trump, 45. prezident USA
doporučujeme

Tento krok kritizuje řada opozičních demokratů i provozovatelů potravinových bank, podle nichž jde o zneužívání federálního sociálního programu pro politické účely, píše server Politico.

"Za 30 let, co dělám tuto práci, jsem nikdy neviděla nic tak nehorázného," prohlásila Lisa Hamlerová-Fugittová, ředitelka asociace potravinových bank ve státu Ohio. "Jsou to krabice pořízené za federální peníze," dodala.

"Jako prezident považuji za jednu ze svých nejvyšších priorit zabezpečení zdraví a blaha našich občanů," píše se anglicky a španělsky v dopisech na hlavičkovém papíru Bílého domu opatřeném Trumpovým charakteristickým velkým podpisem. "Jako součást naší odpovědi na koronavirus jsem učinil jednou z priorit zasílání výživného jídla od našich farmářů rodinám po celé Americe, které to potřebují," pokračuje vzkaz.

Přikládání dopisů bylo v posledních měsících pro potravinové banky volitelné, od minulého týdne však začalo ministerstvo zemědělství jejich přikládání k jídlu vyžadovat. Řada bank je tak nyní podle Politico na rozpacích, zda se distribucí jídla nedopouští nepovolené politické agitace. "Tito lidé by měli rozdávat jídlo, ale kvůli těmto prokletým dopisům jednají s právníky z (volebních) kampaní," řekl šéf charitativní konzultační firmy blízký demokratům Eric Kessler. "Je to nestydatý pokus o kupování hlasů těch nejzranitelnějších," dodal.

Potravinový program Farmers to Families (Farmáři rodinám), jehož se kontroverze týkají, je přitom součástí koronavirového balíčku na podporu americké ekonomiky, který schválily obě komory Kongresu včetně demokraty ovládané Sněmovny reprezentantů. Podle agentury AP si Trump v poslední době často přisuzuje zásluhy za podporu schválenou Kongresem, aniž by však roli zákonodárného sboru zmiňoval.

Učinil tak například v případě 28 miliard dolarů určených na podporu amerických farmářů, nebo letos na jaře, kdy trval na tom, aby na vládních šecích zaslaných milionům Američanů v ekonomických nesnázích figuroval jeho podpis.

Trump také minulý týden oznámil jednorázovou pomoc pro příjemce vládního programu lékařské péče o seniory známého jako Medicare. Řada médií však poznamenává, že není jasné, kde na ni vláda plánuje vzít peníze. Načasování kroku jen několik týdnů před volbami vyvolalo pobouřené reakce některých demokratů.

"Vždy se budu starat o naše skvělé seniory. Joe Biden tohle dělat nebude," řekl Trump při oznamování pomoci s odkazem na svého demokratického soka v listopadových prezidentských volbách.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nakažených koronavirem se v Kolumbii přehoupl přes milion

25.10.2020 08:35 V Kolumbii se přehoupl počet zaznamenaných infekcí koronavirem přes milion. Informovala o tom dnes…

V Trumpovi jsem se zmýlil, přiznal známý politolog. Jak podle něj dopadnou…

25.10.2020 00:01 NÁZOR - "V roce 2016 jsem byl jedním z těch lidí, kteří si nemysleli, že by Donald Trump mohl…

Prezident Trump využil předčasné hlasování a odvolil na Floridě

24.10.2020 18:09 Americký prezident Donald Trump dnes odevzdal svůj hlas ve volbách hlavy státu v knihově města West…

Bez covidu by pro Bidena bylo těžké Trumpa porazit, říká amerikanista

24.10.2020 16:04 ROZHOVOR - Mají republikáni budoucnost? Nejen o vývoji Republikánské strany na americké politické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama