Úřady v USA vyšetřují smrt lékaře po očkování proti koronaviru

Americké úřady vyšetřují smrt floridského lékaře, který zemřel zhruba dva týdny po očkování vakcínou společností Pfizer proti nemoci covid-19 způsobované koronavirovou nákazou. Uvedla to televize ABC na svém webu. Zatím není jasné, zda smrt souvisí s očkováním, upozornil list USA Today.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Úmrtí 56letého gynekologa Gregoryho Michaela vyšetřují floridské zdravotnické úřady spolu s federálním Střediskem pro kontrolu a prevenci nakažlivých nemocí (CDC), kterému byly odeslány vzorky z pitvy, informuje ABC. "Příčina smrti bude stanovena po dokončení šetření," uvedl Darren Caprara z úřadu soudního lékaře v Miami.

Společnost Pfizer v prohlášení uvedla, že ví o tomto úmrtí a aktivně se podílí na jeho objasnění, ale nedomnívá se, že by přímo souviselo s vakcínou, kterou vyvinula spolu se společností BioNTech a kterou byl muž očkován.

"K dnešnímu dni byly očkovány miliony lidí. Pečlivě sledujeme všechny nežádoucí účinky u jednotlivců, kteří se očkovali naší vakcínou," uvedla firma Pfizer v prohlášení. Podle něj doktor zemřel 16 dní po očkování. Podle společnosti se jednalo o "velice neobvyklý" a závažný případ stavu, který může bránit srážení krve a může způsobit vnitřní krvácení.

CDC v prohlášení ujistil, že hodlá úmrtí prošetřit a v případě potřeby podniknout nezbytné kroky.

CDC a Úřad pro kontrolu léčiv (FDA) sledují potenciální vedlejší účinky vakcín prostřednictvím celostátní databáze. Informace obvykle přicházejí od zdravotníků a výrobců vakcín, připomněla ABC.

Dodala, že FDA na svém webu připouští, že z informací poskytnutých do databáze obvykle nelze určit, zda problém skutečně vyvolala vakcína. Nežádoucí účinky mohou souviset také se zdravotním stavem, užívanými léky či jinými faktory.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Návrat dětí do škol? Američtí akademici naznačili, kde leží bezpečná…

22.01.2021 00:01 NÁZOR - Zjistili jsme, že školy mohou otevřít pro prezenční výuku, aniž by v lokalitě zesílilo…

Biden představil celostátní strategii boje proti koronaviru

21.01.2021 22:10 Nový prezident USA Joe Biden dnes podepsal sérii exekutivních příkazů týkajících se boje s…

Biden se ujal vlády, podle tisku si svět vydechl

21.01.2021 18:09 Nový americký prezident Joe Biden má po středeční slavnostní inauguraci za sebou první den v úřadu,…

První vystoupení nové mluvčí Bidena: S novináři se nehádala, vyjádřila jim…

21.01.2021 15:28 Na všechny otázky neodpověděla, reportéry ale nepoučovala a nehádala se s nimi, naopak jim…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama