Úřady vyšetřovaly kvůli korupci dva lidi z okolí Trumpa, zjistil list New York Times

Vyšetřování amerického ministerstva spravedlnosti ohledně možných úplatků v Bílém domě výměnou za zajištění prezidentské milosti se týkalo jednoho ze spolupracovníků prezidenta Donalda Trumpa a právníka jeho zetě a poradce Jareda Kushnera. Napsal to list The New York Times (NYT) s odkazem na dvě osoby seznámené s případem.

Donald Trump

Federální soudkyně tento týden odtajnila značně začerněné soudní dokumenty, podle nichž ministerstvo vyšetřovalo korupční kauzu, v níž někdo nabídl "významný politický příspěvek výměnou za prezidentskou milost nebo odložení výkonu trestu". Podle NYT se přitom vyšetřování týkalo Kushnerova právníka Abbe Lowella a Elliotta Broidyho, který Trumpovi a republikánům pomáhá s vybíráním financí na kampaň.

Oba údajně požádal realitní magnát Sanford Diller o pomoc se zajištěním odpuštění trestu pro psychologa Hugha Barase. Ten dostal 30měsíční trest za daňové podvody a zneužívání sociálních dávek. Panuje podezření, že Diller podle plánu složil velký finanční příspěvek blíže neurčenému příjemci, čímž měl zajistit Barasovi milost. Diller však zemřel na začátku roku 2018 a není jasné, zda plán od té doby nějakým způsobem pokračoval dál.

Podle zdrojů NYT se jistý člověk spojil s vrchním právním poradcem prezidenta, aby se ujistil, že se žádost o milost dostala ke správným lidem. Z dokumentů soudu však není jasné, kdo s činiteli v Bílém domě komunikoval a zda vládní činitelé nějak reagovali. Baras milost nedostal a v srpnu 2019 mu skončil trest. Lowellův právník popřel, že by jeho klient zprostředkovával jakýkoliv úplatek.

Právník Broidyho pak NYT řekl, že jeho klient sehrál v celé záležitosti jen malou roli a neudělal nic nelegálního. Diller u Broidyho údajně sháněl právníka ve Washingtonu, který by mu mohl pomoci se žádostí o milost, a ten ho nasměroval ke Kushnerově právníkovi Lowellovi. "To není lobbing a pan Broidy není vyšetřován ani nebyl obviněn z jakýchkoliv pochybení," řekl jeho právník.

Bílý dům záležitost nekomentoval, stejně jako ministerstvo spravedlnosti, které již dříve uvedlo, že se vyšetřování netýkalo nikoho ze současné administrativy. Trump na twitteru informace označil za "falešné zprávy".

Trump za své prezidentství udělil několik kontroverzních milostí, například finančníkovi Michaelu Milkenovi či svému exporadci Rogeru Stoneovi. Před několika dny ukončil stíhání svého dalšího poradce Michaela Flynna. Podle pozorovatelů udělí Trump zřejmě ještě řadu milostí před koncem svého mandátu, což nicméně udělalo také mnoho jeho předchůdců v úřadě.

Prezidentovy pravomoci jsou v tomto směru neomezené a žádný zákon například nezakazuje, aby prezident obdržel velký dar od někoho, komu právě udělil milost. Podle NYT by však bylo nelegální otevřeně podmiňovat dar udělením milosti. Vyšetřovatelé rovněž uvádějí, že se osoby, na něž se zaměřili, mohly provinit i tím, že se nezaregistrovaly jako lobbisté, ačkoliv se snažily ovlivňovat rozhodování zvolených činitelů.

Podle dokumentů zveřejněných soudkyní narazili vyšetřovatelé také na emaily, které naznačují další trestnou činnost vyšetřovaných osob, bližší informace však nejsou k dispozici.

USA umožní od listopadu vstup i turistům s vakcínou schválenou WHO

16.10.2021 21:00 Spojené státy umožní od 8. listopadu vstup na své území i turistům, kteří jsou naočkovaní proti…

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Odborníci doporučují očkovat druhou dávkou vakcíny od firmy Johnson &…

15.10.2021 21:51 Panel nezávislých expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes doporučil…

Bílý dům: USA začnou plošně přijímat očkované návštěvníky 8. listopadu

15.10.2021 16:06 Aktuální pandemická omezení pro cesty do USA ze zemí Evropské unie a dalších států přestanou platit…

V USA se schyluje ke stávkám za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky

15.10.2021 12:52 Ve Spojených státech se do konce října schyluje k celostátním stávkám za vyšší mzdy a lepší…

Americký exprezident Bill Clinton je v nemocnici

15.10.2021 07:53 Bývalý americký prezident Bill Clinton je od úterý hospitalizován v kalifornské nemocnici. Na…

USA se po téměř čtyřech letech vrací do Rady OSN pro lidská práva

14.10.2021 21:08 Valné shromáždění OSN dnes zvolilo Spojené státy do Rady OSN pro lidská práva (HRC). USA z rady…

Biden se při plánované cestě do Říma setká s papežem a zřejmě i s Macronem

14.10.2021 18:15 Americký prezident Joe Biden se 29. října při své plánované cestě do Evropy setká ve Vatikánu s…

USA našly způsob, jak přimět lidi k očkování proti covidu

14.10.2021 10:10 Tempo očkovací kampaně v USA se zvýšilo o více než 20 procent poté, co začaly imunizaci povinně…

USA nebudou pomáhat Asadově rehabilitaci, tvrdí Blinken

13.10.2021 20:36 Spojené státy nemají v úmyslu podporovat jakékoli snahy o normalizaci vztahů se syrským prezidentem…

Související:

Právě se děje

reklama