Úřady vyšetřovaly kvůli korupci dva lidi z okolí Trumpa, zjistil list New York Times

Vyšetřování amerického ministerstva spravedlnosti ohledně možných úplatků v Bílém domě výměnou za zajištění prezidentské milosti se týkalo jednoho ze spolupracovníků prezidenta Donalda Trumpa a právníka jeho zetě a poradce Jareda Kushnera. Napsal to list The New York Times (NYT) s odkazem na dvě osoby seznámené s případem.

Donald Trump
doporučujeme

Federální soudkyně tento týden odtajnila značně začerněné soudní dokumenty, podle nichž ministerstvo vyšetřovalo korupční kauzu, v níž někdo nabídl "významný politický příspěvek výměnou za prezidentskou milost nebo odložení výkonu trestu". Podle NYT se přitom vyšetřování týkalo Kushnerova právníka Abbe Lowella a Elliotta Broidyho, který Trumpovi a republikánům pomáhá s vybíráním financí na kampaň.

Oba údajně požádal realitní magnát Sanford Diller o pomoc se zajištěním odpuštění trestu pro psychologa Hugha Barase. Ten dostal 30měsíční trest za daňové podvody a zneužívání sociálních dávek. Panuje podezření, že Diller podle plánu složil velký finanční příspěvek blíže neurčenému příjemci, čímž měl zajistit Barasovi milost. Diller však zemřel na začátku roku 2018 a není jasné, zda plán od té doby nějakým způsobem pokračoval dál.

Podle zdrojů NYT se jistý člověk spojil s vrchním právním poradcem prezidenta, aby se ujistil, že se žádost o milost dostala ke správným lidem. Z dokumentů soudu však není jasné, kdo s činiteli v Bílém domě komunikoval a zda vládní činitelé nějak reagovali. Baras milost nedostal a v srpnu 2019 mu skončil trest. Lowellův právník popřel, že by jeho klient zprostředkovával jakýkoliv úplatek.

Právník Broidyho pak NYT řekl, že jeho klient sehrál v celé záležitosti jen malou roli a neudělal nic nelegálního. Diller u Broidyho údajně sháněl právníka ve Washingtonu, který by mu mohl pomoci se žádostí o milost, a ten ho nasměroval ke Kushnerově právníkovi Lowellovi. "To není lobbing a pan Broidy není vyšetřován ani nebyl obviněn z jakýchkoliv pochybení," řekl jeho právník.

Bílý dům záležitost nekomentoval, stejně jako ministerstvo spravedlnosti, které již dříve uvedlo, že se vyšetřování netýkalo nikoho ze současné administrativy. Trump na twitteru informace označil za "falešné zprávy".

Trump za své prezidentství udělil několik kontroverzních milostí, například finančníkovi Michaelu Milkenovi či svému exporadci Rogeru Stoneovi. Před několika dny ukončil stíhání svého dalšího poradce Michaela Flynna. Podle pozorovatelů udělí Trump zřejmě ještě řadu milostí před koncem svého mandátu, což nicméně udělalo také mnoho jeho předchůdců v úřadě.

Prezidentovy pravomoci jsou v tomto směru neomezené a žádný zákon například nezakazuje, aby prezident obdržel velký dar od někoho, komu právě udělil milost. Podle NYT by však bylo nelegální otevřeně podmiňovat dar udělením milosti. Vyšetřovatelé rovněž uvádějí, že se osoby, na něž se zaměřili, mohly provinit i tím, že se nezaregistrovaly jako lobbisté, ačkoliv se snažily ovlivňovat rozhodování zvolených činitelů.

Podle dokumentů zveřejněných soudkyní narazili vyšetřovatelé také na emaily, které naznačují další trestnou činnost vyšetřovaných osob, bližší informace však nejsou k dispozici.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Blíží se bouře, varuje vědec. Upozornil na veřejností opomíjený faktor…

19.01.2021 00:01 NÁZOR - Někteří lidé po podání vakcíny proti koronaviru zemřou, i kdyby byla stoprocentně bezpečná,…

Nastupující americká viceprezidentka Harrisová se vzdala křesla v Senátu

18.01.2021 21:52 Kamala Harrisová se dnes po čtyřech letech ve funkci oficiálně vzdala svého křesla v Senátu, aby se…

FBI prověří před inaugurací 25 tisíc členů národní gardy

18.01.2021 20:55 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) provede před středeční inaugurací demokrata Joea…

Notebook Pelosiové mohl skončit u Rusů, vyšetřuje to FBI

18.01.2021 19:53 Americké úřady vyšetřují, zda jedna z účastnic nepokojů v sídle Kongresu ze začátku měsíce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama