USA a Británie varují před kyberútoky: Hackeří chtějí zneužít pandemii covid-19

Americká a britská agentura pro kybernetickou bezpečnost ve středu upozornily na množící se hackerské útoky, jejichž pachatelé se snaží využít důsledků pandemie nemoci covid-19. Ve společném doporučení varovaly před snahou kyberzločinců zneužít slabin v systémech podporujících práci z domova či před podvodnými e-maily, které jsou vydávány za materiály WHO.

Přidejte svůj názor

Hackeři, ilustrační foto
doporučujeme

Na bezpečnostní rizika spojená s prací z domovů poukazovali odborníci i vládní činitelé už minulý měsíc. Uváděli, že změna pracovního režimu může přinést více mezer v zabezpečení systémů, zatímco zločinci se budou snažit ke krádeži hesel a šíření škodlivého softwaru využívat obavy lidí ze zdravotní hrozby. Technologickým společnostem podle agentury Reuters v březnu prudce přibylo žádostí o pomoc kvůli zajištění rozptýlených pracovišť.

Nyní přišly s novým varováním americká agentura CISA spadající pod ministerstvo vnitřní bezpečnosti a britské Národní středisko kybernetické bezpečnosti (NCSC), které je součástí rozvědky GCHQ.

"Hráči s nekalými úmysly využívají tuto nelehkou dobu ve snaze zneužít zástupce veřejnosti a firmy," uvedl Bryan Ware z amerického úřadu pro kyberbezpečnost a infrastrukturu. Nové prohlášení nenasvědčuje celkovému zesílení kriminality v digitální sféře, upozorňuje však na rostoucí objem útoků, které pracují s tématy spojenými se současnou zdravotnickou krizí.

Uživatelé internetu by se prý měli mít na pozoru před "e-maily obsahujícími škodlivý software, které vypadají, jako by přišly od generálního ředitele WHO, jakož i dalšími, které se tváří jako nabídka teploměrů a obličejových masek". Dalším scénářem jsou falešná sdělení od firmy Microsoft a jiných společností, jejichž nástroje jsou často využívány při práci z domova. V těchto systémech dále zločinci "pátrají po zranitelných místech".

K problému se tento týden vyjádřila i společnost Microsoft. Podle jejího řídícího pracovníka Roba Leffertse hackerům v poslední době stoupla úspěšnost útoků, což je prý důsledek toho, že se nemluví o ničem jiném než o nemoci covid-19. "Ten nápor se nedá zvládat a útočníci to ví. Ví, že mnozí klikají bez rozmyslu, protože míra stresu je vysoká. Tohohle využívají," cituje Leffertse agentura Reuters.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policista Chauvin z případu Floyda bude obviněn z vraždy druhého stupně

03.06.2020 21:00 Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z…

New York hlásí nejméně úmrtí s covidem-19 za deset týdnů

03.06.2020 20:10 Stát New York v uplynulých 24 hodinách zaznamenal 49 úmrtí s koronavirem. Na tiskové konferenci to…

Trump se prý v bunkru neskrýval. Byla to inspekce, tvrdí

03.06.2020 19:34 Americký prezident Donald Trump se dnes pokusil vysvětlit svou přítomnost v podzemním bunkru Bílého…

Americký ministr obrany Esper nepodporuje aktivaci zákonu o vzpouře

03.06.2020 18:31 Aktualizováno Americký ministr obrany Mark Esper dnes oznámil, že nepodporuje aktivaci takzvaného zákonu o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy