USA a Indie posílí obranné vztahy, řekl ministr obrany Austin

Spojené státy a Indie chtějí prohloubit vzájemné vojenské závazky, posílit vztahy v oblasti obrany a spolupracovat například v oblasti logistiky. Po dnešním jednání v Indii to oznámili americký ministr obrany Lloyd Austin a jeho indický protějšek Rádžnát Singh, píše agentura AP. Agentura AFP připomněla, že diplomatická návštěva se uskutečnila v době, kdy v obou zemích rostou obavy z vlivu Číny v oblasti.

Lloyd Austin
doporučujeme

"Indie je stále významnější partner v rychle se měnící mezinárodní dynamice. Znovu potvrzuji náš závazek komplexního dlouhodobého obranného partnerství s Indií, jež je ústředním pilířem našeho přístupu k indicko-pacifickému regionu," uvedl ministr Austin citovaný agenturou AP.

O významu spojenctví s Indií podle AP svědčí skutečnost, že se americký diplomat vydal do Indie okamžitě po jednání USA s Čínou na Aljašce, které skončilo v pátek. Vojenské vztahy USA a Indie se zlepšují již několik let, vojenské kontrakty od roku 2008, kdy byly prakticky na nule, stouply na 15 miliard dolarů (329 miliard korun) v roce 2019, připomíná AP.

Austinova návštěva je první diplomatická cesta člena kabinetu amerického prezidenta Joea Bidena do Indie. Austin do země přiletěl v pátek večer, kdy se podle AFP setkal s premiérem Naréndrou Módím. Lloyd Austin dnes také navštívil národní památník obětem válečných střetů.

Lídři USA a Indie se spolu se zástupci Austrálie a Japonska virtuálně setkali již minulý týden v rámci aliance Quand. Dohodli se na spolupráci na navýšení produkce vakcín proti covidu-19 v Indii, v ochraně klimatu a v bezpečnostních otázkách.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyšetřování odkrývá pozadí tragédie. Vrtulník s Kellnerem před nehodou…

13.04.2021 23:22 Vrtulník, při jehož nehodě na Aljašce zemřel na konci března většinový vlastník investiční skupiny…

Úřady v USA jsou opatrné, doporučují přerušit očkování vakcínou Johnson &…

13.04.2021 20:35 Aktualizováno Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ve…

Biden navrhl Putinovi uspořádání summitu na území třetího státu

13.04.2021 20:10 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden navrhl svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi v nadcházejících…

Blinken kritizoval ruské vojenské akce, ujistil Ukrajinu o podpoře USA

13.04.2021 17:57 Spojené státy jsou podle ministra zahraničí Antonyho Blinkena vážně znepokojeny ruskými vojenskými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama