USA a Irák zahájily rozhovory o budoucích vztazích

Dnes odpoledne začaly irácko-americké rozhovory o budoucích vztazích obou států. Očekává se, že Washington v nich bude chtít řešit budoucnost amerických vojáků v Iráku, Bagdád se zase zaměří na ekonomické problémy, napsala agentura AP. Rozhovory mají podle očekávání trvat několik měsíců.

Irák
doporučujeme

Kvůli koronaviru bylo první kolo pořádáno formou videokonference. Americko-irácké vztahy jsou poznamenány dopadem lednového útoku, při němž Američané zabili v Bagdádu íránského generála Kásema Solejmáního. Do rozhovorů se podle AP promítne vliv Íránu na Irák. Iráčtí poslanci po útoku požadovali odchod koaličních vojáků. USA už kontingent poněkud zúžily a stáhly vojáky z asi desítky základen do tří.

Vztahy se zlepšily nástupem nového iráckého premiéra Mustafy Kázimího, který nahradil Ádila Abdal Mahdího. Někteří poslanci, zejména ti z proíránského bloku Fatah, ale stále volají po odchodu amerických a dalších zahraničních vojáků.

Irácký analytik Sadžád Džijád řekl, že v první fázi se obě strany budou snažit dohodnout na programu rozhovorů a vyčlení nejnaléhavější témata. Očekává, že rozhovory budou dlouhé.

Americký tým při dnešním úvodním jednání vedl podtajemník pro politické záležitosti David Hale, v čele iráckého byl náměstek ministra zahraničí Abdal Karím Hášim.

Američtí i iráčtí představitelé jsou pro dohodnuté stažení amerických vojáků, ale nezodpovězená je otázka časového rozvrhu a hrozby, například stále ještě Islámský stát, který byl v zemi oficiálně poražen v roce 2017. Kázimí ve středu řekl, že se rozhovory zaměří právě na boj s touto teroristickou organizací. Hášim klade důraz na ekonomickou situaci Iráku v době historicky nízkých cen ropy. Irák kvůli tomu přichází o velkou část příjmů a má problém platit mzdy státním zaměstnancům.

Podle Džijáda je pro většinu Iráčanů hlavní otázkou, jak mohou USA pomoci Iráku v této těžké době a zda jsou ochotné ho podpořit i mimo oblast bezpečnosti.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nikulin vydaný z Česka byl v USA uznán vinným z hackerských útoků

11.07.2020 09:28 Aktualizováno Porota v San Francisku uznala v pátek Rusa Jevgenije Nikulina vinným z hackerských útoků. Oznámila…

V USA koketují s virtuální výukou. Pro zahraniční studenty jde o velký…

11.07.2020 09:19 V souvislosti s razantním nárůstem případů koronaviru se určité americké univerzity chystají na…

Trump změnil soudní verdikt, jeho bývalý poradce Stone nemusí do vězení

11.07.2020 09:07 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump změnil trest, který soud vyměřil jeho dlouholetému příteli a…

Koronavirus v USA: Počet nových případů nákazy je opět rekordní

11.07.2020 08:28 Počet případů nákazy koronavirem ve Spojených státech se v pátek zvýšil o téměř 69.000. Již potřetí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy