USA budou dál hájit dodržování lidských práv v Číně, oznámil Blinken

Spojené státy budou nadále hájit lidská práva a demokratické hodnoty a to i v Sin-ťiangu, Tibetu a Hongkongu. Podle prohlášení americké diplomacie to řekl ministr zahraničí Antony Blinken v pátek v telefonickém rozhovoru s vysokým čínským představitelem pro zahraniční politiku Jang Ťie-čch'em. Čínu Blinken také obvinil z podkopávání mezinárodního systému založeného na pravidlech.

Čína, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Ministr Blinken zdůraznil, že Spojené státy budou nadále hájit lidská práva a demokratické hodnoty a to i v Sin-ťiangu, Tibetu a Hongkongu," stojí v prohlášení amerického ministerstva zahraničí.

Blinken podle něj v rozhovoru s Jang Ťie-čch'em, který je šéfem čínské ústřední komise pro zahraniční záležitosti při ústředním výboru komunistické strany, také řekl, že USA budou Čínu tlačit, aby odsoudila vojenský puč v Barmě.

Čínu hodlají Spojené státy podle prohlášení ministerstva zahraničí pohnat k odpovědnosti také za její úsilí ohrozit stabilitu v oblasti Indického a Tichého oceánu "včetně oblasti přes Tchajwanský průliv".

Podle agentury AFP byl páteční telefonát prvním rozhovorem mezi Blinkenem a zástupcem čínské vlády od okamžiku, kdy nastoupil Joe Biden do funkce amerického prezidenta.

Spojené státy dlouhodobě obviňují Čínu z porušování lidských práv muslimských Ujgurů v západočínské provincii Sin-ťiang, Tibeťanů i obyvatel Hongkongu. Zastávají se také Tchaj-wanu, který Čína považuje za svou provincii.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výbor amerického Senátu schválil kandidáta na ministra spravedlnosti

01.03.2021 20:39 Právní výbor amerického Senátu schválil nominaci Merricka Garlanda do funkce ministra spravedlnosti…

CNN: Česko je ostrůvkem zkázy a beznaděje. Na vině jsou pochybení a špatná…

28.02.2021 22:01 Aktualizováno Česko se kvůli neúspěšnému boji s pandemií covidu-19 stalo malým ostrůvkem zkázy a beznaděje, kde…

V USA klesá zájem o testování na koronavirus

27.02.2021 18:44 V amerických státech rychle opadá zájem o testování na koronavirus v době, kdy začali odborníci…

Při útěku vězňů na Haiti zemřelo 25 lidí, včetně civilistů

27.02.2021 09:31 Z věznice na předměstí hlavního města Haiti Port-au-Prince ve čtvrtek uteklo na 400 trestanců,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama