USA budou mít vakcíny pro všechny dospělé ke konci května, slibuje Biden

Spojené státy mají podle prezidenta Joea Bidena nakročeno k tomu, aby měly na konci května dostatek vakcín proti koronaviru pro naočkování celé dospělé populace. V polovině února šéf Bílého domu uvedl, že vakcíny budou dostupné pro všechny zájemce až v červenci, situaci ale podle něj mění nové kroky na podporu výroby. Biden také v úterý zvýšil tlak na urychlené očkování učitelů.

"Jsme na cestě k tomu, abychom měli s koncem května dostatek vakcín pro všechny dospělé v Americe," citovala Bidena agentura AP. Prezident nové plány ohledně imunizační kampaně představil v úterý večer při krátkém vystoupení v Bílém domě, kde mimo jiné ohlásil spolupráci mezi farmaceutickými firmami Johnson & Johnson (J&J) a Merck.

"Johnson & Johnson a Merck budou spolupracovat na rozšíření výroby vakcíny Johnson & Johnson. (...) Také jsme uplatnili zákon o obranné výrobě, abychom vybavili dva závody Merck podle standardů potřebných na bezpečnou výrobu vakcíny J&J," řekl prezident USA. Výroba dané očkovací látky nyní podle něj poběží nepřetržitě.

Vakcínu americké farmaceutické firmy o víkendu schválil k nouzovému použití Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), čímž poskytl významný impuls pro očkovací úsilí v USA. Tento přípravek se totiž na rozdíl od dvou dříve nasazených podává v jedné dávce. Očekávání však provázejí jisté pochybnosti o dodávkách, neboť J&J před udělením povolení FDA vyrobil pouze necelé čtyři miliony dávek.

"Díky vystupňovanému procesu, který jsem nařídil a právě nastínil, bude mít tato země do konce května dostatečné dodávky vakcín, řeknu to ještě jednou, pro všechny dospělé v Americe," ujišťoval Biden.

Podle deníku The New York Times (NYT) jeho nový harmonogram přináší světlo na konci "dlouhého, temného tunelu". Prezident se nicméně snažil brzdit přílišný optimismus a odmítl poskytnout konkrétnější termín pro návrat USA k "normálu". AP podotýká, že i kdyby na jaře země disponovala dostatkem dávek pro celou dospělou populaci, samo oočkování Američanů může podle vládních činitelů zabrat další měsíce.

Nejméně jednu dávku vakcíny proti koronaviru podle nejčerstvějších dat Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) dostalo na 52 milionů obyvatel. Očkování nyní v zemi s přibližně 330 miliony lidí postupuje tempem skoro dva miliony vykázaných dávek denně a po jistém zpomalení ze druhé poloviny února zřejmě opět zrychluje. Pokud by kampaň pokračovala současnou rychlostí, polovina americké populace by byla alespoň částečně naočkovaná ke konci června, odhaduje NYT.

Ožehavou otázkou je nyní například očkování učitelů, kteří tlačí na přednostní přístup k vakcínám jakožto podmínku pro návrat k prezenční výuce. Biden v úterý na twitteru uvedl, že "nařizuje" americkým státům, aby všem pracovníkům ve školství daly při distribuci vakcín přednost. Podrobnosti v příspěvku neposkytl.

O průběhu očkování rozhodují vlády jednotlivých amerických států, přičemž na federální úrovni se vydávala pouze doporučení. Většina států už učitelům přiznala přednostní právo, podle AP dosud nepatřili mezi prioritní skupiny asi ve dvaceti státech.

Související

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

Více souvisejících

Joe Biden očkování USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 36 minutami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 4 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

Von der Leyenová: Rusko chce migrací destabilizovat Finsko

Rusko soustřeďuje své hybridní útoky na Finsko, přičemž ve snaze o jeho destabilizaci využívá migraci. Prohlásila to v pátek předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy