USA chtějí dále komunikovat s Čínou a zabránit nedorozuměním, řekl Blinken

Spojené státy chtějí komunikovat s Čínou, aby zabránily případným nedorozuměním. Dnes to při své návštěvě Filipín řekl americký ministr zahraničí Antony Blinken. Rozhodnutí Pekingu ukončit s Washingtonem spolupráci v klíčových záležitostech, včetně obrany nebo ochrany klimatu, označil za nezodpovědné. Reakce Číny je podle něho zcela nepřiměřená a Peking se nyní místo snah o mírové řešení zaměřuje na zastrašování a použití síly.

Napětí v regionu se v posledních dnech vyostřilo po návštěvě návštěvě šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu, který Čína považuje za svoji odštěpeneckou provincii.

Blinken řekl, že "Spojené státy a svět mají stále zájem na tom, aby komunikační kanály (s Čínou) zůstaly otevřené". Po sérii jednání se svými partnery v jihovýchodní Asii Blinken uvedl, že tyto země "očekávají, že Spojené státy a Čína budou neshody řešit zodpovědně, a to je to, co Spojené státy hodlají dělat".

Asie si podle filipínského ministra zahraničí Enriqua Manala nemůže dovolit eskalaci napětí v regionu kolem Tchajwanského průlivu. Blinken Manala ujistil, že Washington dělá vše pro to, aby se vyhnul krizi. Ministři spolu mluvili prostřednictvím videokonference, protože Manalo měl pozitivní test na koronavirus.

Blinken se v Manile sešel také s filipínským prezidentem Ferdinandem Marcosem mladším a podle prohlášení vydaného filipínským prezidentským palácem Marcos Blinkenovi řekl, že ho vývoj událostí následujících po cestě Pelosiové na Tchaj-wan překvapil. Peking ve čtvrtek u tohoto ostrova zahájil rozsáhlé vojenské cvičení a v pátek oznámil, že končí spolupráci s USA v důležitých oblastech, včetně ochrany klimatu. Blinken upozornil, že konec čínsko-amerických jednání o ochraně klimatu může mít dlouhodobé dopady na oblast jihovýchodní Asie i celou planetu.

Marcos mladší uvedl, že postup Číny "jenom dokládá, jak křehká je diplomatická situace nejen v tomto regionu".

Filipíny jsou významným regionálním spojencem Washingtonu, smlouvu o vzájemné obraně mají země od roku 1951. Manalo řekl, že na základě dohod, které obě země uzavřely, by byly možné společné námořní hlídky.

Blinken přijel do Manily po páteční schůzce ministrů zahraničí Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN), kterého se účastnili také šéfové diplomacie Číny a Ruska. V souvislosti s děním kolem Tchaj-wanu vyzvali k "maximální zdrženlivosti" v obavách, že současná situace by mohla vést "k destabilizaci regionu a možné chybné kalkulaci, závažné konfrontaci, otevřeným konfliktům a nepředvídatelným následkům".

Související

David Cameron

Cameron chválí českou iniciativu pro Ukrajinu. Munici shání i Londýn

Šéf britské diplomacie David Cameron v úterý během probíhající návštěvy Spojených států amerických ocenil českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu v zemích mimo EU. Cameron ji zmínil na tiskové konferenci s americkým protějškem Antonym Blinkenem. V USA se snaží dosáhnout obnovení americké podpory Kyjeva. 

Více souvisejících

Antony Blinken Čína

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 40 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fico: Teorie jsou hezké, ale Rusko nikdy nevrátí Krym a neopustí Donbas

Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že Rusko nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym a neplánuje opustit východoukrajinský Donbas. Podle něj je uznávání principu územní celistvosti v případě Ukrajiny pouze teoretickým konceptem mezinárodního práva, zatímco případný mír by byl nákladný a Rusové momentálně dominují vojensky.

včera

Nová pravidla pro stejnopohlavní partnerství už musí posvětit jen prezident Pavel

Senát ve středu na návrh zákonodárců ODS a TOP 09 rozhodl, že nebude projednávat nová pravidla pro partnerství stejnopohlavních párů a umožní tak jejich přijetí. Senátoři vyřadili novelu občanského zákoníku z programu navzdory odporu lidovců. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy