USA chtějí deportovat íránského vědce, ve věznici se nakazil koronavirem

Spojené státy se chystají deportovat íránského vědce Sírúse Asgarího, který byl v USA obviněn z krádeže obchodního tajemství. Asgarí se ve věznici nakazil před deseti dny koronavirem. Jak oznámila agentura Reuters, Írán je ochoten Asgarího vyměnit za některého z Američanů zadržovaných na svém území.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Věznice
doporučujeme

Podle Reuters padlo jméno veterána amerického námořnictva Michaela Whitea zatčeného roku 2018.

Írán a USA neudržují diplomatické vztahy a výměna vězňů mezi nimi je vzácná.

Devětapadesátiletý Asgarí se zabýval výzkumem lithiových baterií. Soudce loni v listopadu Asgarího obvinil z krádeže obchodního tajemství a porušení amerických protiíránských sankcí. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf v březnu požádal o propuštění tohoto vědce, kterého označil za jednoho z íránských rukojmích v USA.

Před deseti dny se u Asgarího prokázala nákaza koronavirem a nyní je v péči amerických imigračních úřadů. Odcestovat bude moci, až získá souhlas zdravotníků, oznámil íránský diplomat Abolfazdl Mehrábádí z pákistánského velvyslanectví ve Washingtonu. Mluvčí amerického imigračního úřadu potvrdil, že je Asgarí nyní v karanténě a že se připravuje jeho deportace, bližší informaci o termínu nesdělil. Upozornil také, že jsou stále přerušeny lety využitelné pro deportaci do Íránu.

Podle zdrojů Reuters se v Íránu připravuje výměna. White byl v půlce března propuštěn ze zdravotních důvodů z vězení, ale zatím je v Íránu.

Teherán v prosinci propustil čínsko-amerického studenta Xiyuea Wanga, který trávil v íránském vězení tři roky s obviněním ze špionáže. USA tehdy pustily na svobodu íránského vědce Masúda Solejmáního zatčeného roku 2018 a obviněného z porušení obchodních sankcí.

Americko-íránské vztahy jsou špatné od islámské revoluce v roce 1979 a zhoršily se po nástupu současného prezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu. Trump předloni odstoupil od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu a obnovil protiíránské sankce. Není jasné, kolik amerických občanů je v Íránu vězněno. Ví se, že jsou mezi nimi syn a otec Baquer a Siamak Namaziovi a od roku 2007 se pohřešuje někdejší agent FBI Robert Levinson. Jeho rodina si myslí, že ve vazbě zemřel.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proti koronaviru se chce nechat očkovat polovina Američanů

28.05.2020 11:10 V případě úspěšného vývoje vakcíny proti nemoci covid-19 se chce nechat naočkovat polovina…

Hollywood hledá experty na covid-19, chce natáčet

28.05.2020 09:21 Kadeřníci, kameramani a stovky dalších lidí se podílejí na vzniku kouzla filmů a televizních pořadů…

Peru hlásí rekordních 6154 nových případů covidu-19 a 195 mrtvých

28.05.2020 08:33 Peru zaznamenalo opět rekordní denní nárůst případů koronavirové nákazy (6154) i jejích obětí (195…

Případ smrti zatýkaného černocha vyšetří ministerstvo a FBI

28.05.2020 08:24 Případ smrti zatýkaného neozbrojeného černocha ve státě Minnesota vyšetřuje ministerstvo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy