USA chtějí křeslo v Radě OSN pro lidská práva

Spojené státy budou usilovat o křeslo v Radě OSN pro lidská práva (UNHRC) pro období mezi lety 2022 a 2024. Do té doby zůstanou aktivním pozorovatelem a budou veřejně hovořit o porušování lidských práv všude po světě. Členům rady to dnes prostřednictvím videa řekl šéf americké diplomacie Antony Blinken. Administrativa Joea Bidena chce avizovaným krokem zvrátit rozhodnutí exprezidenta Donalda Trumpa, který zemi z rady vyvedl.

OSN, ilustrační foto
doporučujeme

"Pokorně žádáme všechny členské státy OSN o podporu našeho snažení o návrat do tohoto orgánu," řekl Blinken. Dodal, že nová administrativa chce usilovat o odstranění "nepřiměřeného zaměření" UNHRC na dění v Izraeli, který je tradičně blízkým spojencem USA.

Spojené státy radu opustily v roce 2018, tehdejší velvyslankyně USA při OSN Nikki Haleyová ji označila za pokryteckou instituci, která je "výsměchem lidským právům". UNHRC dlouhodobě čelí kritice, že umožňuje členství i zemím, v nichž podle pozorovatelů dochází k systematickému a dlouhodobému porušování lidských práv.

Biden po svém nástupu do funkce usiluje o návrat USA do řady mezinárodních orgánů a k řadě dohod, které Trump opustil, protože je nepovažoval za přínosné pro jeho politiku "Ameriky na prvním místě". Blinken na začátku února prohlásil, že má UNHRC vady a potřebuje reformy, ty se však podle něj nepodaří napravit tím, že z ní USA odejdou.

"S tím, jak se Spojené státy znovu zapojují, žádáme Radu pro lidská práva, aby se podívala na to, jakým způsobem vede svoje jednání. Do toho spadá i nepřiměřené zaměření na Izrael," prohlásil dnes Blinken.

Rada má na pořadu každého jednání bod o palestinských územích. Je to přitom jediné téma, které se podobným způsobem opakuje na každém zasedání, což v minulosti kritizovaly jak demokratické, tak republikánské administrativy v USA.

Členy UNHRC volí každoročně na tři roky Valné shromáždění OSN. Nyní v ní zasedá například Británie, Čína, Rusko a Česká republika, jíž vyprší mandát letos.

UNHRC sídlí v Ženevě a pravidelně hodnotí stav lidských práv ve všech členských státech OSN. Založena byla v roce 2006 jako náhrada za komisi, která byla zdiskreditována kvůli špatné pověsti některých jejích členů. Krátce po svém ustavení však UNHRC začala čelit obdobné kritice, pobouření řady zemí a nevládních organizací vyvolalo například zvolení Venezuely pod vedením autoritářského prezidenta Nicoláse Madura v říjnu roku 2019. Kontroverzní bylo rovněž dlouholeté členství Saúdské Arábie.

Témata: USA | OSN | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozhodnuto. USA odejdou z Afghánistánu k 11. září, Česko své vojáky stáhne…

14.04.2021 21:15 Spojené státy začnou společně se svými spojenci stahovat vojáky z Afghánistánu od 1. května. Ze…

Venezuelská vláda blokuje dovoz vakcín, napsala opozice OSN

14.04.2021 18:50 Venezuelská opozice vedená Juanem Guaidóem vyzvala OSN, aby odsoudila venezuelskou vládu za další…

Přítomnost vojáků USA v Afghánistánu nelze podle Bílého domu vysvětlovat…

14.04.2021 17:59 Teroristické útoky z 11. září 2001 v New Yorku a Washingtonu nemohou sloužit jako vysvětlení pro…

Zemřel Bernie Madoff, autor největšího finančního podvodu v historii USA

14.04.2021 16:28 V americké federální věznici zemřel v 82 letech finančník Bernie Madoff, autor největšího…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama