USA chystají sankce proti Turecku kvůli ruskému systému S-400

Spojené státy se chystají uvalit sankce na Turecko kvůli nákupu ruského systému protivzdušné obrany S-400. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na dva zdroje z americké vlády, podle nichž Washington krok brzy oznámí oficiálně. Vysoce postavený turecký činitel v reakci uvedl, že se případné sankce obrátí proti USA a ublíží vzájemným vztahům těchto zemí, jež jsou obě členy Severoatlantické aliance.

Raketový systém S-400
doporučujeme

Sankce mají mířit mimo jiné na turecké sdružení obranného průmyslu a jeho šéfa Ismaila Demira. Několik zdrojů Reuters sdělilo, že Washington svoje rozhodnutí oznámí veřejnosti v pátek, mohlo by k tomu však dojít také již dnes.

V reakci na zprávy o sankcích dnes oslabila turecká lira kvůli obavám, že by krok mohl ještě více poškodit tureckou ekonomiku, která se již tak potýká s krizí způsobenou koronavirem, dvoucifernou inflací a vyčerpanými devizovými rezervami.

Turecko letos v říjnu potvrdilo, že již začalo systém S-400 zakoupený v roce 2017 testovat i přes opakované protesty Washingtonu a čelných představitelů NATO. Ankaru za nákup ruské techniky potrestaly USA tím, že Turecko vyjmuly z programu stíhaček F-35, na jejichž výrobě se Turci podíleli a které chtěli koupit. Spojené státy také dlouhodobě hrozí svému spojenci z NATO sankcemi, až dosud se k nim však zdráhaly skutečně přistoupit.

Pokud by USA krok proti Ankaře skutečně podnikly, lze podle Reuters očekávat významné ochlazení vztahů obou zemí. To by mimo jiné zkomplikovalo situaci pro nastupujícího prezidenta USA Joea Bidena, který se má funkce chopit 20. ledna.

"Sankce by nedosáhly výsledku a byly by kontraproduktivní. Poškodily by vztahy," řekl dnes podle Reuters vysoký turecký vládní činitel. "Turecko je nakloněno vyřešení tohoto problému diplomacií a vyjednáváním. Nepřijmeme jednostranné uvalení (sankcí)," dodal.

Pentagon ani americké ministerstvo zahraničí zatím zprávy o sankcích nekomentovaly.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mexiko hlásí rekordní počet nakažených, nemocnice jsou přeplněné

28.01.2021 07:45 Mexiko ohlásilo rekordní denní bilanci nových případů nákazy koronavirem, kterých se za 24 hodin…

Blinken: Spojené státy mají obavy o ruského opozičníka Navalného

28.01.2021 06:58 Nový americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes řekl, že Spojené státy mají velké obavy o…

Vláda USA varuje před hrozbou politicky motivovaného násilí

28.01.2021 06:51 Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti dnes varovalo před zvýšenou hrozbou domácího terorismu…

Biden zahájil tažení proti změně klimatu, není podle něj možné čekat

27.01.2021 21:58 Americký prezident Joe Biden dnes podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama