USA dál čelí náporu koronaviru. Kvůli lavině dezinformací mnoho lidí nevěří vakcíně

Postup pandemie v USA se neustále zrychluje, úřady oznámily za poslední den dalších více než 190.000 pozitivních testů na koronavirus, což je dosud nejvyšší zaznamenaný nedělní nárůst. To platí i o počtu zemřelých s covidem-19, jichž přibylo bezmála 1400. Vyplývá to z dat Univerzity Johnse Hopkinse. Do amerických nemocnic a dalších zařízení míří první kamiony s vakcínou společnosti Pfizer, prvním lidem bude aplikována zřejmě ještě dnes..

Ilustrační foto
doporučujeme

Právo na očkování mají v USA jako první zaměstnanci nemocnic, lidé pobývající v domovech pečujících o seniory a v léčebnách dlouhodobě nemocných. Bílý dům však v neděli oznámil, že by mezi prvními měli dostat vakcínu také vládní činitelé, členové Kongresu i někteří soudci. To vyvolalo značně odmítavou reakci veřejnosti na sociálních sítích, zejména kvůli tomu, že Trump a jeho okolí se dlouhodobě neřídí radami zdravotnických úřadů, jen zřídkakdy nosí roušky a i v nejhorších časech pandemie pořádají vánoční recepce a večírky v Bílém domě.

Trump o několik hodin později na twitteru napsal, že by lidé pracující v prezidentské rezidenci měli dostat vakcínu "až o něco později, pokud to nebude obzvláště důležité". Dodal, že zatím nemá určený termín pro očkování, ale že se na něj těší, až přijde vhodný čas.

Trump se koronavirem nakazil v říjnu a strávil kvůli tomu i tři dny v nemocnici. Americké zdravotnické úřady se přitom podle agentury Reuters dosud nerozhodly, zda by očkování měli podstupovat i lidé, kteří se virem již nakazili.

Podle vládních činitelů se úřady budou snažit brzkým naočkováním politických lídrů snažit přesvědčit Američany, že je látka bezpečná a účinná. Průzkumy totiž ukazují značnou nedůvěru americké veřejnosti vůči novým preparátům vyvinutým a schváleným v rekordně krátkém čase, kterou ještě posiluje šíření dezinformací na internetu. "Americký lid by měl mít důvěru, že dostává tu samou a efektivní vakcínu jako vysoce postavení činitelé vlády Spojených států," řekl mluvčí Národní bezpečnostní rady John Ullyot.

Podle expertů bude nutné k vymýcení koronaviru ze společnosti naočkovat asi 70 až 80 Američanů. Šéf týmu pro podporu vývoje a distribuce vakcíny Bílého domu Moncef Slaoui přitom již dříve uvedl, že se těchto čísel podaří dosáhnout v ideálním případě mezi květnem a červnem. Za první čtvrtletí příštího roku by chtěl dosáhnout hranice 100 milionu lidí, kteří již dostali potřebné dvě dávky vakcíny.

Ve Spojených státech zemřelo od začátku pandemie již téměř 300.000 lidí v souvislosti s covidem-19, nákaza se tam prokázala u 16,25 milionu osob. Odborníci varují, že zemi čekají náročné zimní měsíce, kdy se budou statistiky nadále zvyšovat rekordním tempem. Denní i celkové údaje počtu nakažených i zemřelých jsou přitom v USA zdaleka nejvyšší na světě.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden si poprvé od inaugurace volal se zahraničními lídry

23.01.2021 07:50 Americký prezident Joe Biden si v pátek telefonoval s prvními zahraničními lídry od své středeční…

Proces s Trumpem začne v americkém Senátu v týdnu od 8. února

23.01.2021 07:43 Proces s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem začne v Senátu Kongresu Spojených států v…

Inaugurace Bidena otřásla příznivci konspirační teorie QAnon. Lidé…

22.01.2021 20:46 Zatímco příznivci nového amerického prezidenta Joea Bidena slavili, stoupenci populární konspirační…

Americkým ministrem obrany bude bývalý generál Austin

22.01.2021 18:28 Americký Senát dnes schválil generála ve výslužbě Lloyda Austina do funkce ministra obrany v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama