USA dál čelí náporu koronaviru. Kvůli lavině dezinformací mnoho lidí nevěří vakcíně

Postup pandemie v USA se neustále zrychluje, úřady oznámily za poslední den dalších více než 190.000 pozitivních testů na koronavirus, což je dosud nejvyšší zaznamenaný nedělní nárůst. To platí i o počtu zemřelých s covidem-19, jichž přibylo bezmála 1400. Vyplývá to z dat Univerzity Johnse Hopkinse. Do amerických nemocnic a dalších zařízení míří první kamiony s vakcínou společnosti Pfizer, prvním lidem bude aplikována zřejmě ještě dnes..

Právo na očkování mají v USA jako první zaměstnanci nemocnic, lidé pobývající v domovech pečujících o seniory a v léčebnách dlouhodobě nemocných. Bílý dům však v neděli oznámil, že by mezi prvními měli dostat vakcínu také vládní činitelé, členové Kongresu i někteří soudci. To vyvolalo značně odmítavou reakci veřejnosti na sociálních sítích, zejména kvůli tomu, že Trump a jeho okolí se dlouhodobě neřídí radami zdravotnických úřadů, jen zřídkakdy nosí roušky a i v nejhorších časech pandemie pořádají vánoční recepce a večírky v Bílém domě.

Trump o několik hodin později na twitteru napsal, že by lidé pracující v prezidentské rezidenci měli dostat vakcínu "až o něco později, pokud to nebude obzvláště důležité". Dodal, že zatím nemá určený termín pro očkování, ale že se na něj těší, až přijde vhodný čas.

People working in the White House should receive the vaccine somewhat later in the program, unless specifically necessary. I have asked that this adjustment be made. I am not scheduled to take the vaccine, but look forward to doing so at the appropriate time. Thank you!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) December 14, 2020

Trump se koronavirem nakazil v říjnu a strávil kvůli tomu i tři dny v nemocnici. Americké zdravotnické úřady se přitom podle agentury Reuters dosud nerozhodly, zda by očkování měli podstupovat i lidé, kteří se virem již nakazili.

Podle vládních činitelů se úřady budou snažit brzkým naočkováním politických lídrů snažit přesvědčit Američany, že je látka bezpečná a účinná. Průzkumy totiž ukazují značnou nedůvěru americké veřejnosti vůči novým preparátům vyvinutým a schváleným v rekordně krátkém čase, kterou ještě posiluje šíření dezinformací na internetu. "Americký lid by měl mít důvěru, že dostává tu samou a efektivní vakcínu jako vysoce postavení činitelé vlády Spojených států," řekl mluvčí Národní bezpečnostní rady John Ullyot.

Podle expertů bude nutné k vymýcení koronaviru ze společnosti naočkovat asi 70 až 80 Američanů. Šéf týmu pro podporu vývoje a distribuce vakcíny Bílého domu Moncef Slaoui přitom již dříve uvedl, že se těchto čísel podaří dosáhnout v ideálním případě mezi květnem a červnem. Za první čtvrtletí příštího roku by chtěl dosáhnout hranice 100 milionu lidí, kteří již dostali potřebné dvě dávky vakcíny.

?: The first shipment from our Kalamazoo plant. @UPS @FedEx ..The Pfizer-BioNTech #COVID19 vaccine has not been approved or licensed by the @US_FDA but has been authorized for emergency use to prevent COVID-19 in individuals 16+. See conditions of use: https://t.co/OS1tgYopUj pic.twitter.com/yogti0Ahcq

— Pfizer Inc. (@pfizer) December 13, 2020

Ve Spojených státech zemřelo od začátku pandemie již téměř 300.000 lidí v souvislosti s covidem-19, nákaza se tam prokázala u 16,25 milionu osob. Odborníci varují, že zemi čekají náročné zimní měsíce, kdy se budou statistiky nadále zvyšovat rekordním tempem. Denní i celkové údaje počtu nakažených i zemřelých jsou přitom v USA zdaleka nejvyšší na světě.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) USA (Spojené státy americké) Donald Trump očkování Pfizer

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 54 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Schopnost Ukrajiny bránit se ruským útokům je stále horší. Bez pomoci USA se situace nezlepší

Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) se schopnosti Ukrajiny bránit se intenzivním ruským útokům na východě země zhoršují a pravděpodobně budou pokračovat ve zhoršování, pokud nedojde k urychlení americké vojenské pomoci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy