Pandemie v USA: Opět přes 60 tisíc nových případů, nemocnice nezvládají nápor

Spojené státy zaznamenaly již osmý den po sobě více než 60.000 nakažených koronavirem. S odvoláním na statistiku Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) o tom dnes informovala agentura AFP. Americké úřady také v úterý nahlásily více než 1000 úmrtí spojených s nemocí covid-19, což se podle deníku The New York Times (NYT) a agentury Reuters stalo tento měsíc poprvé.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

JHU zaznamenala za 24 hodin (mezi úterními 02:30 SELČ a dnešními 02:30 SELČ) 68.524 nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 a její souhrnná bilance nakažených tak přesáhla 3,89 milionu. Podle NYT v úterý přibylo asi 65.000 známých nákaz, tedy podobně jako o týden dříve. Průměr z posledního týdne zůstává nad 66.000, daleko nad úrovní z jarních měsíců.

Čísla z posledních dní naznačují, že tempo růstu bilance nakažených se po rekordu v podobě více než 75.000 případů z minulého čtvrtka začíná stabilizovat. Vzestupnou tendenci naopak udržuje klouzavý průměr u statistiky obětí, kterých je dohromady hlášeno na 142.000. Za uplynulý den evidovala JHU 1056 úmrtí, NYT dokonce 1124. Podle deníku byla hranice 1000 mrtvých překonána poprvé od konce června, v databázi JHU šlo o druhý čtyřciferný přírůstek v červenci.

Spojené státy jsou pokud jde o absolutní čísla zemí s nejhorší epidemií covidu-19 na světě. Denní počty hlášených obětí dosáhly vrcholu kolem poloviny dubna, když průměrně přibývalo i více než 2000 mrtvých denně, následně trend až do začátku července klesal. Denní statistiky se začaly zhoršovat poté, co řada státu začala rušit karanténní opatření, aniž splňovala nezávazná kritéria federálních úřadů.

Kromě exploze odhalených nákaz, kterou lze do jisté míry připisovat zvýšenému počtu prováděných testů, se zhoršují i další ukazatele. Z mnohých regionů je hlášena alarmující míra pozitivity při testování i rostoucí vytíženost nemocnic. Podle Reuters v červenci počty lidí hospitalizovaných kvůli covidu-19 dosáhly nového maxima v 17 státech, přičemž v úterý zaznamenalo nový rekord devět států včetně Kalifornie a Texasu.

"Zřejmě se to ještě zhorší, než se to začne zlepšovat," prohlásil americký prezident Donald Trump v úterý novinářům v Bílém domě na prvním briefingu věnovaném koronaviru za poslední měsíce. "Je to něco, co o věcech nerad říkám, ale tak to je," dodal prezident, který se při rozhovorech s médii většinou k epidemii staví optimisticky a opakuje, že virus nakonec sám od sebe zmizí.

Při úterním brífinku Trump dále potvrdil obrat ve své rétorice, když Američanům doporučil nosit roušky v případech, kdy od lidí ve svém okolí nemohou udržovat dostatečný fyzický odstup. "Ať už se vám rouška líbí nebo ne, je účinná," řekl s tím, že si na tuto ochrannou pomůcku sám zvyká. Zakrývání obličeje ale podle všeho nehodlá lidem nařídit. O víkendu uvedl, že chce, "aby lidé měli určitou svobodu".

Média si všímají, že s Trumpem na tiskové konferenci nebyl viceprezident Mike Pence ani experti na infekční choroby Anthony Fauci a Deborah Birxová, tedy klíčoví členové krizového štábu Bílého domu. Fauciho prezident o víkendu kvůli jeho hodnocení současného vývoje označil za "alarmistu", na což epidemiolog v úterý reagoval slovy: "Považuji se spíše za realistu než za alarmistu."

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Kongresu USA patrně usedne kontroverzní politička, vyznává konspiraci…

12.08.2020 13:42 Do amerického Kongresu s velkou pravděpodobností usedne republikánská politička Marjorie Taylor…

Biden si jako viceprezidentku vybral senátorku Harrisovou, Trump ji…

12.08.2020 11:48 Aktualizováno Demokratický uchazeč o úřad amerického prezidenta Joe Biden si jako svou viceprezidentku vybral…

Vývoj vakcíny proti koronaviru není závod, řekl ministr USA. Ke kritikům…

12.08.2020 10:32 Vývoj vakcíny proti koronaviru není závod o to, kdo bude první, důležité je ujistit se, že je látka…

Nebezpečná konspirační teorie QAnon má na facebooku miliony fanoušků, jsou…

12.08.2020 09:05 Facebookové stránky a skupiny propagující konspirační teorii QAnon už dohromady nasbíraly nejméně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama