USA hlásí asi 2500 úmrtí denně, hospitalizovaných s koronavirem už ale ubývá

Spojené státy v návaznosti na prudký rozmach koronavirové varianty omikron registrují nejvyšší počty úmrtí spojené s covidem-19 za poslední skoro rok. Podle databáze deníku The New York Times (NYT) se průměrné přírůstky od začátku roku zhruba zdvojnásobily a přesáhly 2500 případů úmrtí na den. Počty nových nákaz a hospitalizací s koronavirem v zemi zůstávají velmi vysoké, ale klesají.

Varianta omikron, která v USA prakticky zcela vytlačila všechny ostatní, podle vědců nevede tak často k vážné nemoci jako dříve dominantní delta. Bezprecedentní exploze nákazy z přelomu roku ale v USA vyhnala bilanci hospitalizací na rekordní hodnoty a tento vývoj se nyní promítá do denních počtů úmrtí. Podle NYT po čtvrtku sedmidenní průměr stoupl na 2530 úmrtí na den, což je nejvyšší hodnota od poloviny loňského února. Podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) je ukazatel o stovku nižší.

"Dnes (ve čtvrtek) bylo nahlášeno více než 3000 amerických covidových úmrtí, sedmidenní průměr nad 2500 a pokračující ostrý nárůst naznačuje, že tento vrchol možná překoná maximum z doby před vakcínami. Něco nepředstavitelného," napsal ve čtvrtek na twitteru profesor molekulární medicíny a ředitel Scrippsova výzkumného ústavu v San Diegu Eric Topol.

Více úmrtí než v posledních dnech registrovaly USA pouze při předchozí zimní vlně epidemie, kdy byla vakcinační kampaň proti covidu-19 na samém počátku. Od té doby se nechaly naočkovat alespoň jednou dávkou tři čtvrtiny americké populace, což ovšem znamená, že vakcínu nedostaly desítky milionů obyvatel USA. Tito lidé čelí několikanásobně vyššímu riziku úmrtí po nákaze koronavirem, podle nejčerstvějších dat amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) možná až dvacetinásobnému.

Nárůst počtů smrtelných případů covidu-19 by nicméně mohl brzy skončit, neboť počet lidí s koronavirem v amerických nemocnicích pomalu klesá poté, co se vyšplhal až ke 160.000. Nyní je jich podle ministerstva zdravotnictví asi 145.000, přičemž počet infikovaných na jednotkách intenzivní péče po více než dvou týdnech klesl pod 25.000.

"Vypadá to dobře," konstatoval o víkendu hlavní protiepidemický expert federální vlády Anthony Fauci. Sedmidenní průměr v zachycených nákazách klesl od poloviny ledna ze zhruba 800.000 infekcí na den pod hranici 600.000 denních případů.

"Za poklesu případů v některých částech země začali mnozí doufat, že tato vlna byla poslední velkou bitvou s virem," komentoval vývoj list NYT ve čtvrtečním článku. Zmiňované naděje vyplývají z představy, že zvýšený podíl lidí s imunitou nabytou skrze vakcinaci či nákazu zabrání dalšímu výraznějšímu šíření koronaviru. Více než desítka epidemiologů, imunologů a evolučních biologů ovšem v rozhovorech s deníkem nastiňovala komplikovanější a o něco nepříznivější vývoj.

Mnozí uvedli, že "kolektivní imunita" je už dnes nedosažitelná a úplné vymýcení viru SARS-CoV-2 nepravděpodobné. Spíše se covid-19 stane trvalou součástí života Američanů, podobně jako chřipka. Kromě toho mohou situaci zkomplikovat nové varianty viru, které se podle řady expertů budou dál objevovat v důsledku malé proočkovanosti v chudých částech světa.

Související

John Kirby, koordinátor strategické komunikace Národní bezpečnostní rady

Íránský útok na Izrael byl podle USA trapným neúspěchem

Masivní dronový a raketový útok Íránu na Izrael byl "velkolepým a trapným neúspěchem", uvedl v pondělí Bílý dům. S tímto prohlášením přišel den poté, co americké jednotky pomohly Izraeli sestřelit většinu raket a bezpilotních letadel vypálených Teheránem.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Aktualizováno před 48 minutami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 56 minutami

před 1 hodinou

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

včera

včera

včera

Policie v pátek uspořádá další Speed Marathon. Víme, kde bude měřit rychlost

Už tento pátek, tedy 19. dubna 2024, bude probíhat měření rychlostních limitů. Policejní akce známé pod názvem Speed Marathon se již tradičně zúčastní stovky policistů a měření bude probíhat po celé republice.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy