USA hlásí rekord v počtu nově nakažených

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v pátek povolil mimořádné použití vakcíny proti koronaviru od americké biotechnologické společnosti Moderna. Spojené státy se tak staly první zemí, která tuto vakcínu povolila, napsala agentura AP. Ve stejný den USA zaznamenaly okolo 250.000 nových nákaz koronavirem, podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) i deníku The New York Times (NYT) je denní bilance opět rekordní.

Ilustrační foto
doporučujeme

Před týdnem FDA schválil očkování látkou od americké farmaceutické společnosti Pfizer a německé firmy BioNTech, které začalo v pondělí. "Zajištěním dostupnosti dvou vakcín pro prevenci učinil FDA další klíčový krok v boji proti globální pandemii, která ve Spojených státech denně zapříčiní obrovské množství hospitalizací a úmrtí," uvedl šéf úřadu Stephen Hahn.

S infekcí nyní v USA denně umírá asi 2500 lidí, v pátek bilance obětí narostla přibližně o 2800 na celkových více než 313.000. Počet nemocničních lůžek obsazených pacienty s koronavirem už se blížil 115.000, přičemž šíření nákazy zřejmě stále nepolevuje. JHU ráno hlásila 249.709 nově odhalených infekcí, což je součet asi o 2300 vyšší oproti předchozímu rekordu ze středy.

Podle NYT dokonce v pátek poprvé přibylo více než 250.000 případů nákazy. Toto "kdysi nemyslitelné" číslo deník označuje za další drsnou připomínku toho, jak zoufale USA vakcíny potřebují.

Nově schválená látka Moderny má oproti přípravku Pfizeru výhodu v tom, že nemusí být skladována v extrémně nízkých teplotách, a bude proto jednodušší ji distribuovat až k samotným pacientům. Svou účinnost totiž neztrácí ani při teplotách, jež jsou v normálních domácích mrazácích.

Předpokládá se, že vakcína Moderny se bude používat v hůře dostupných místech, například ve venkovských nemocnicích. Moderna má s americkou vládou uzavřeny dohody, podle kterých má do konce června příštího roku dodat 200 milionů dávek své očkovací látky, z toho 20 milionů již v letošním roce. Vakcína se aplikuje ve dvou dávkách v rozmezí čtyř týdnů, napsala agentura Reuters.

"Blahopřeji, vakcína Moderny je nyní dostupná!" uvedl v pátek večer na twitteru končící americký prezident Donald Trump. Samotné podávání vakcíny pacientům nicméně nejspíše začne až na začátku příštího týdne.

Trumpův nástupce v prezidentském úřadě Joe Biden páteční oznámení FDA označil za další krok v cestě za překonáním zdravotnické krize. Uvedl však, že boj zdaleka nekončí. "Víme, že jsou před námi obrovské výzvy včetně posílení produkce a distribuce (vakcín) a obrovského úkolu naočkovat stovky milionů Američanů," konstatoval Biden.

Zatím byly naočkovány desetitisíce zdravotníků a obyvatel domovů pro seniory, ale také někteří vrcholní politici včetně viceprezidenta Mikea Pence a šéfů obou komor Kongresu. Biden se plánuje nechat společně s manželkou Jill naočkovat za přítomnosti médií v pondělí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaká je budoucnost americké politiky? Politolog rozebral dopady Trumpovy…

17.01.2021 00:01 NÁZOR - Nejpozoruhodnější věcí na uplynulých bouřlivých týdnech v americké politice není…

Inaugurace v době pandemie. Jak bude Biden uveden do úřadu?

16.01.2021 14:12 Demokrat Joe Biden se ve středu ujme úřadu nejmocnějšího muže na světě při slavnostním ceremoniálu,…

Facebook zablokuje svolání akcí u Bílého domu v den inaugurace

16.01.2021 13:06 Facebook zablokuje možnost svolávat na své síti akce v blízkosti důležitých vládních budov ve…

V USA popravili muže za vraždu tří žen

16.01.2021 10:12 Ve Spojených státech dnes vykonali další federální popravu, už třináctou za éry prezidenta Donalda…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama