USA hlásí za leden zdaleka nejvíce koronavirových úmrtí

Leden byl co do počtu zaznamenaných úmrtí souvisejících s covidem-19 zdaleka nejhorším měsícem epidemie ve Spojených státech. Ukazují to údaje Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která za uplynulých 31 dní registrovala přes 95.000 mrtvých. Je to skoro o 20.000 více než prosincová bilance, dosud rekordní.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

Očekává se však, že v nejbližších dnech začne trvalejší pokles počtu nových úmrtí, protože už déle než dva týdny se snižují počty nově odhalených případů nákazy a hospitalizace. O víkendu USA poprvé od začátku prosince hlásily méně než 100.000 nemocničních lůžek obsazených pacienty s covidem-19, uvádí iniciativa The COVID Tracking Project.

Týdenní průměr počtu zachycených infekcí po neděli podle deníku The New York Times klesl pod 150.000 na den. Pod touto hranicí byl údajně naposledy v polovině listopadu. V první polovině ledna se klouzavý průměr počtu nových případů nákazy pohyboval i nad hranicí 250.000.

Obavy ohledně trvání příznivého vývoje vyvolává šíření nových mutací viru SARS-CoV-2, které jsou podle dosavadních poznatků nakažlivější než dříve rozšířené varianty. Laboratoře napříč USA už detekovaly stovky případů nákazy mutací, která se na přelomu roku rychle šířila v Británii. Ministerstvo zdravotnictví státu Minnesota minulý týden ohlásilo první výskyt takzvané brazilské mutace v USA a krátce nato testy v Jižní Karolíně odhalily kmen označovaný jako jihoafrický.

Někteří komentátoři za této situace hovořili o závodu mezi mutacemi a vypouštěním vakcín proti covidu-19. Podle posledního hlášení Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) bylo v USA distribuováno 50 milionů dávek vakcín, z nichž nejméně 31 milionů už vakcinační týmy aplikovaly. Očkovací kampaň minulý týden v zemi s 330 miliony obyvatel postupovala tempem asi 1,2 milionu podaných dávek denně.

Vakcíny se v těchto dnech podávají i v rozsáhlém očkovacím centru zřízeném na parkovišti stadionu baseballového klubu Los Angeles Dodgers. V sobotu tam nakrátko narušila provoz manifestace, jejíž účastníci podle fotografií z místa vyjadřovali odpor proti očkování a opatřením zavedeným v boji proti koronaviru.

Kvůli několika desítkám demonstrantů správci očkovacího centra asi na hodinu uzavřeli vjezd ke stadionu, policie ale ujišťovala, že plánované vakcinace se nerušily. Úřady podle The New York Times nespecifikovaly, zda demonstranti patřili k určité organizaci, ani proti čemu přesně protestovali.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak tvrdý postoj zaujal Biden vůči Rusku? Profesor rozebral nové americké…

07.03.2021 00:01 NÁZOR - Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena v reakci na otravu a zatčení Alexeje…

Americký senát schválil pomoc ekonomice za 1,9 bilionu dolarů

06.03.2021 20:08 Aktualizováno Senát Spojených států dnes schválil soubor opatření v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů Kč) na…

Venezuela zavede kvůli hyperinflaci milionovou bankovku

06.03.2021 15:10 Venezuelská centrální banka zavede od pondělí tři nové druhy bankovek. Kvůli hyperinflaci začne…

Česko vydalo do USA podezřelé z kyberzločinu v mnoha zemích

06.03.2021 09:57 Aktualizováno Česká republika vydala počátkem března do USA k trestnímu stíhání dva lidi podezřelé z kybernetické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama