USA hodlají nadále uznávat Guaidóa za prezidenta Venezuely

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa bude nadále považovat Juana Guaidóa za legitimního prezidenta Venezuely. Spojené státy rovněž očekávají od několika desítek dalších zemí, které ho také uznaly a mezi něž patří i ČR, že jej budou podporovat i po legislativních volbách plánovaných na prosinec.

Juan Guaidó
doporučujeme

Toto hlasování hodlá opozice bojkotovat. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil zvláštní vyslanec USA pro Venezuelu Elliot Abrams.

Na 27 opozičních venezuelských stran před dvěma dny oznámilo, že se nehodlají zúčastnit nadcházejících voleb, protože vládnoucí režim vedený socialistickým prezidentem Nicolásem Madurem hlasování zmanipuluje.

Hlasování však podle Reuters může vést k tomu, že opozice ztratí svou většinu v Národním shromáždění. To by mohlo zkomplikovat situaci, protože Guaidó se po volbách v roce 2018, které opozice neuznala, prohlásil prozatímním prezidentem s odvoláním na venezuelskou ústavu právě z pozice předsedy Národního shromáždění.

Abrams dnes na senátním slyšení řekl, že USA "neuznají (nadcházející) podvodné volby", a poznamenal, že v této věci budou jednat s dalšími necelými 60 státy, které se postavily za Guaidóa.

Americké sankce z posledních měsíců míří na dodávky benzinu z Íránu. Ve Venezuele, která má bohatá naleziště ropy, totiž kvůli koronaviru a špatnému řízení funguje jen jediná rafinerie, která navíc produkuje málo kvalitní nízkooktanový benzin.

Abrams dnes zopakoval svoje předchozí tvrzení, že Venezuela platí Íránu ze svých zlatých rezerv. Na otázku ohledně role Turecka při obcházení amerických sankcí vyslanec řekl, že není tak výrazná jako zapojení Ruska či Íránu, ale že Tureckem přesto plyne "hodně zlata".

Vyslanec rovněž jasně řekl, že USA budou nadále usilovat o Madurovo sesazení skrze politickou dohodu. Řekl například, že nemají zájem uvalit na Venezuelu blokádu, protože by se jednalo o válečný akt.

Vláda ČR uznala Guaidóa za prozatímního prezidenta loni v únoru, k podobnému kroku se uchýlila také řada latinskoamerických zemí či velké západní demokracie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump oznámí kandidátku do nejvyššího soudu v sobotu večer

23.09.2020 20:24 Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do amerického nejvyššího soudu v sobotu…

Vdova po McCainovi podpoří Bidena, Trump ji přes twitter nevybíravě napadl

23.09.2020 16:16 Aktualizováno Cindy McCainová, vdova po dlouholetém senátorovi a republikánském uchazeči o Bílý dům z roku 2008…

Vakcína proti koronaviru se patrně bude testovat i v Brně

23.09.2020 13:01 Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně (FNUSA-ICRC) bude…

Podíl na vraždě studentů v Mexiku měli vojáci, budou zatčeni

23.09.2020 11:18 Mexické úřady se chystají vydat zatykače v případu únosu a pravděpodobné vraždy skupiny 43 studentů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama