USA hodlají obnovit všechny sankce OSN vůči Íránu, oznámil Trump

Spojené státy chtějí obnovit prakticky všechny sankce OSN vůči Íránu, které byly pozastaveny na základě jaderné dohody z roku 2015. Na tiskové konferenci to dnes oznámil prezident Donald Trump. Využít hodlají Spojené státy mechanismu z dohody, od které ale v roce 2018 odstoupily.

Donald Trump
doporučujeme

"Dnes dávám pokyn ministrovi zahraničí Mikeovi Pompeovi, aby informoval Radu bezpečnosti OSN o tom, že Spojené státy mají v úmyslu obnovit prakticky veškeré dříve pozastavené sankce vůči Íránu," uvedl Trump.

zdroj: YouTube

Jadernou dohodu, kterou USA, Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo uzavřely v roce 2015 s Íránem, označil prezident za "katastrofální". Je podle něj "produktem selhání zahraniční politiky" tehdejšího prezidenta Baracka Obamy a jeho viceprezidenta Joea Bidena. Biden je Trumpovým vyzyvatelem v v listopadových prezidentských volbách.

"Írán nikdy nebude mít jadernou zbraň, to si poznamenejte," řekl podle agentury AP Trump. "Až vyhraju volby, během prvního měsíce za námi Írán přijde," dodal. Sankce totiž podle něj Teherán natolik hospodářsky ochromily, že bude sám prosit o uzavření dohody.

Washington už minulý týden avizoval, že bude chtít sankce vůči Íránu obnovit. V Radě bezpečnosti OSN totiž neprošel jeho návrh na prodloužení zbrojního embarga vůči Íránu. Jeho platnost přitom na základě jaderné dohody vyprší 18. října.

Pro prodloužení zbrojního embarga vůči Íránu, jak jej předložily USA, hlasovala minulý týden kromě nich jen Dominikánská republika. Proti bylo Rusko a Čína. Další země včetně Británie, Francie či Německa se zdržely hlasování. Evropským zemím vadilo především to, že americká rezoluce měla zákaz obchodování se zbraněmi prodloužit na neurčito.

Dnes se Paříž, Londýn a Berlín proti postupu USA jasně vymezily. Spojené státy od jaderné dohody s Íránem odstoupily, a nemají proto právo vyvolávat mechanismus, který počítá s obnovením sankcí, pokud Teherán dohodu poruší, uvedla trojice mocností ve společném prohlášení. "Nemůžeme tuto akci podpořit, protože je neslučitelná s našimi stávajícími snahami o podporu jaderné dohody," stojí ve stanovisku.

Pompeo následně obvinil Paříž, Londýn a Berlín obvinil, že se rozhodly "přizpůsobit se ajatolláhům", místo aby ctily spojenectví s USA. "Naši přátelé v Německu, Francii a Spojeném království mi v soukromí řekli, že nechtějí, aby bylo embargo na zbraně vůči Íránu zrušeno," řekl Pompeo v New Yorku, kde sídlí OSN. "A přesto se rozhodli, že se přizpůsobí ajatolláhům," postěžoval si šéf americké diplomacie na to, že Evropané nehlasovali pro rezoluci, která by embargo prodloužila.

Moskva považuje záměr USA obnovit sankce OSN proti Íránu za absurdní, sdělil dnes náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov agentuře Ria Novosti. Rjabkov uvedl, že USA nemají od roku 2018, kdy od dohody odsoupily, právo využívat jejího mechanismu na obnovu sankcí. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo podle agentury Reuters varoval, že pokud Moskva a Peking odmítnou sankce proti Íránu respektovat, Washington přijme sankce i proti nim.

Také Írán i Evropská unie o víkendu uvedly, že podle nich nemají USA právo na aktivaci mechanismu z jaderné dohody, neboť nejsou jejím účastníkem. V roce 2018 Spojené státy na Trumpův pokyn od dohody odstoupily. Prezident dnes ale řekl, že podle něj USA mají na použití mechanismu jasné právo.

Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že se Pompeo vydá do New Yorku, kde sídlí Organizace spojených národů, ještě dnes. Podle agentury Reuters se setká mimo jiné s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem.

Trump čeká, že se Saúdská Arábie připojí k dohodě SAE s Izraelem

Trump očekává, že se k dohodě o navázání diplomatických styků mezi Spojenými arabskými emiráty (SAE) a Izraelem připojí i Saúdská Arábie. Řekl to dnes na tiskové konferenci. SAE jsou teprve třetí arabskou zemí, která bude mít s Izraelem oficiálními vztahy.

Podle Trumpa se k dohodě o normalizaci vztahů, kterou uzavřely Spojené arabské emiráty a Izrael, chtějí připojit i další země a to i ty, "u kterých byste tomu ani nevěřili". Na dotaz novinářů později doplnil, že očekává, že se k dohodě připojí i Saúdská Arábie.

Spojené arabské emiráty se po Egyptu a Jordánsku stávají teprve třetí arabskou zemí, která s Izraelem naváže plnohodnotné diplomatické styky. Židovský stát navíc v rámci dohody oznámil, že dočasně upouští od plánů na anexi okupovaných částí Západního břehu Jordánu, které si nárokují Palestinci jako součást svého budoucího státu.

Reakce zemí Blízkého východu na normalizaci vztahů SAE a Izraele nebyly zdaleka jednotné. Přivítaly ji například Egypt, Omán či Bahrajn, kritiku si vysloužila především od Íránu, Turecka a Palestinců. Saúdská Arábie, která je velkým spojencem SAE a silným regionálním hráčem, se k dohodě zatím nevyjádřila.

Trump dnes vyjádřil přesvědčení, že "nakonec" se k dohodě s Izraelem připojí i Írán. "A na Blízkém východě zavládne mír," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vdova po McCainovi podpoří Bidena, Trump ji přes twitter nevybíravě napadl

23.09.2020 16:16 Aktualizováno Cindy McCainová, vdova po dlouholetém senátorovi a republikánském uchazeči o Bílý dům z roku 2008…

Vakcína proti koronaviru se patrně bude testovat i v Brně

23.09.2020 13:01 Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně (FNUSA-ICRC) bude…

Podíl na vraždě studentů v Mexiku měli vojáci, budou zatčeni

23.09.2020 11:18 Mexické úřady se chystají vydat zatykače v případu únosu a pravděpodobné vraždy skupiny 43 studentů…

"My si přejeme demokracii." Celebrity oddluží floridské vězně, aby mohli…

23.09.2020 08:44 Miliardář a bývalý uchazeč o nominaci demokratů pro prezidentské volby Michael Bloomberg, zpěvák…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama