USA i dva týdny před dnem voleb dál evidují rozmach epidemie

Spojené státy v pondělí znovu zaznamenaly okolo 60.000 nových případů nákazy koronavirem a nárůst denních bilancí tak pokračuje i dva týdny před hlavním termínem letošních voleb. Objevují se proto spekulace, zda se může epidemická situace citelně promítnout do chování voličů. Samotné počty nových infekcí nicméně podávají zkreslený obrázek vývoje, nejen v důsledku rostoucího počtu testů, píše deník The New York Times (NYT).

Ilustrační foto

Podle tohoto zdroje americké státy v pondělí nahlásily dohromady na 64.000 nakažených. Univerzita Johnse Hopkinse (JHU), která sestavuje vlastní statistiky, evidovala bezmála 58.500 případů, což je podle televize CNN nejvyšší pondělní bilance za poslední tři měsíce.

Denní součty nákaz jsou na vzestupu ve většině amerických států a na úrovni celých USA se průměrný přírůstek z uplynulých sedmi dní pomalu přibližuje rekordním hodnotám nad 60.000 zaznamenaným na konci července. Úmrtí spojovaná s covidem-19 však v zemi s přibližně 330 miliony obyvateli stále přibývají relativně pomalu a podle analýzy NYT výrazně neroste ani další klíčový ukazatel, kterým je podíl pozitivních testů.

"Statistiky o nových případech viru, kterým je věnována taková pozornost, poněkud přehánějí závažnost aktuálního šíření nákazy, a to kvůli nárůstu testování. Kromě toho se zlepšila léčba, což snižuje počty mrtvých," uvádí deník.

Průměrný počet prováděných testů na virus SARS-CoV-2 se tento měsíc dostal nad hranici jednoho milionu denně. Relativně nízký podíl nákaz končících úmrtím je pak podle všeho spojen i se změnou přístupu mezi nejzranitelnějšími obyvateli, tedy mezi seniory. Ti jsou nyní podle NYT opatrnější a infekce se tudíž více šíří mezi mladými Američany.

O tom, že se situace skutečně zhoršuje, nicméně svědčí vývoj statistiky hospitalizací. Podle iniciativy The COVID Tracking Project bylo v pondělí v USA pacienty s covidem-19 obsazeno skoro 38.000 nemocničních lůžek, což je o 7000 více než na začátku měsíce. Problémy se zvládáním náporu nemocných jsou hlášeny zejména z amerického středozápadu.

Spojené státy mají ze všech zemí světa nejvyšší celkovou bilanci nakažených i mrtvých. Kvůli koronaviru zde podle JHU umřelo více než 220.000 lidí a každý den přibývají stovky dalších případů. Nákaza se v zemi prokázala u více než 8,2 milionu lidí včetně prezidenta Donalda Trumpa.

Boj proti koronaviru je jedním z hlavních témat vrcholící volební kampaně, jejíž podobu epidemie covidu-19 výrazně poznamenala. Nové zhoršení ukazatelů podle agentury AP vnáší do již tak mimořádné volby další prvek nejistoty. "Vzhledem k načasování vzbuzuje (vývoj epidemické situace) pádné otázky ohledně toho, zda by mohli voliči měnit své chování s cílem ochránit své zdraví," napsala agentura AP.

Průzkumy z posledních měsíců naznačují, že výrazně větší obavy budí koronavirus mezi voliči Demokratické strany. Ti také ve větší míře dávali najevo záměr volit korespondenčně.

Zemřel exministr zahraničí USA Colin Powell

18.10.2021 15:59 Ve věku 84 let dnes ráno zemřel Colin Powell, bývalý republikánský ministr zahraničí USA. Příčinou…

Exprezident Clinton opustil nemocnici, byl v ní od úterý

17.10.2021 17:44 Bývalý americký prezident Bill Clinton dnes opustil nemocnici v Kalifornii, kde byl od úterý…

USA umožní od listopadu vstup i turistům s vakcínou schválenou WHO

16.10.2021 21:00 Spojené státy umožní od 8. listopadu vstup na své území i turistům, kteří jsou naočkovaní proti…

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Odborníci doporučují očkovat druhou dávkou vakcíny od firmy Johnson &…

15.10.2021 21:51 Panel nezávislých expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes doporučil…

Bílý dům: USA začnou plošně přijímat očkované návštěvníky 8. listopadu

15.10.2021 16:06 Aktuální pandemická omezení pro cesty do USA ze zemí Evropské unie a dalších států přestanou platit…

V USA se schyluje ke stávkám za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky

15.10.2021 12:52 Ve Spojených státech se do konce října schyluje k celostátním stávkám za vyšší mzdy a lepší…

Americký exprezident Bill Clinton je v nemocnici

15.10.2021 07:53 Bývalý americký prezident Bill Clinton je od úterý hospitalizován v kalifornské nemocnici. Na…

USA se po téměř čtyřech letech vrací do Rady OSN pro lidská práva

14.10.2021 21:08 Valné shromáždění OSN dnes zvolilo Spojené státy do Rady OSN pro lidská práva (HRC). USA z rady…

Biden se při plánované cestě do Říma setká s papežem a zřejmě i s Macronem

14.10.2021 18:15 Americký prezident Joe Biden se 29. října při své plánované cestě do Evropy setká ve Vatikánu s…

Související:

Právě se děje

reklama