USA již nechtějí koupit Grónsko, řekl ministr zahraničí Blinken

Spojené státy již nestojí o koupi Grónska. V poslední den své zahraniční cesty, která se zaměřovala na region Arktidy, to prohlásil americký šéf diplomacie Antony Blinken. Zájem o koupi dánského autonomního území vyslovil v roce 2019 tehdejší americký prezident Donald Trump, což vedlo k diplomatické roztržce s Dánskem.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

"Jsem v Grónsku, protože si Spojené státy hluboce cení našeho partnerství a chtějí jej ještě posílit," řekl Blinken, který na největší světový ostrov přijel na konci své cesty, během níž se zúčastnil jednání Arktické rady a také poprvé jednal se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem.

Blinken přitom zdůraznil, že nepřijel, aby Grónsko koupil, čímž se odklonil od politiky předchozí administrativy. Na otázku, zda USA definitivně vypustily veškeré plány na nákup dánského autonomního území, odpověděl s úsměvem: "Mohu potvrdit, že je to tak."

Trump v srpnu roku 2019 prohlásil, že zvažuje koupi Grónska, které má čtvrtinu rozlohy USA. "V podstatě ho vlastní Dánsko," řekl tehdy. "Jsme velmi dobří přátelé s Dánskem, chráníme Dánsko stejně jako chráníme velké části světa. (...) Strategicky je to zajímavé a měli bychom zájem," dodal a přirovnal případnou dohodu k velké transakci nemovitostí, v nichž celý život podnikal.

Dánská premiérka Mette Frederiksenová následně označila jeho spekulace za absurdní a vzkázala Trumpovi, že Grónsko není na prodej. Prezident USA poté zrušil svou plánovanou cestu do Dánska, což krátce ochladilo vzájemné vztahy.

USA loni otevřely konzulát v grónském hlavním městě Nuuk a přislíbily vynaložit asi 12 milionů dolarů (250 milionů korun) na tamní civilní projekty. Ačkoliv Blinken dnes mluvil o případném zvýšení financování, nezmínil žádné konkrétní plány. Místní vláda v Grónsku přitom tento týden mluvila o možnosti uzavřít s USA dohodu o volném obchodu. "Chceme najít způsoby, jak ještě více posílit obchodní vztahy," řekl k věci Blinken.

Nový grónský premiér Múte Egede řekl, že je "přesvědčený, že toto desetiletí bude začátkem nové éry ve vztazích mezi našimi zeměmi".

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama