USA kritizují postkomunistické státy, že neodškodnily oběti holokaustu. Zmiňují hlavně Polsko

Spojené státy kritizují několik zemí ze střední a východní Evropy za to, že doposud neposkytly odškodnění obětem holokaustu a jejich příbuzným za majetek zabavený nacisty během okupace za druhé světové války. Informovala o tom agentura AP.

Stolpersteine
doporučujeme

Výtky z Washingtonu míří zejména na adresu Polska, kde před druhou světovou válkou žila největší židovská komunita v Evropě. Polská národně-konzervativní vláda je přitom blízkým spojencem administrativy prezidenta Donalda Trumpa.

Ve středu zveřejněné zprávě se americké ministerstvo zahraničí obrací na Bosnu, Bělorusko, Ukrajinu a zejména na Polsko, což jsou země, které nereagují na židovské žádosti o restituce. Zpráva se zmiňuje také o Chorvatsku, Lotyšsku a Rusku a podle AP pravděpodobně zástupce daných států rozzlobí.

"Mnoho času uplynulo a je naléhavě nutné jednat," uvedl šéf americké diplomacie Mike Pompeo v předmluvě ke 200 stránkové zprávě, která měla být původně zveřejněna v březnu. USA ale její vydání odložily kvůli pandemii covidu-19 a kvůli obavám, že v době hospodářského útlumu by mohla rozdmýchat antisemitské nálady.

"V době, kdy si připomínáme 75. výročí konce holokaustu, dědictví nacistického rabování zůstává na mnoho místech do velké míry bez odpovědi," uvádí se ve zprávě s tím, že jmenované země by měly rychle jednat vzhledem k tomu, že lidé, kteří přežili holokaust, jsou velmi staří a také proto, že mnoho z nich žije v nuzných podmínkách. Podle zprávy je za tímto stavem "byrokratická netečnost" trvající několik generací, k níž se v některých případech přidalo posilování antisemitských nálad.

V souvislosti s Polskem se v textu uvádí, že země doposud nepřijala ucelené právní předpisy týkající se restitucí majetku patřícího v minulosti obětem holokaustu nebo ohledně kompenzací za něj.

Téma se stalo součástí kampaně před nedávnými prezidentskými volbami v Polsku, kdy tábor konzervativního prezidenta Andrzeje Dudy tvrdil, že jeho liberální protikandidát Rafal Trzaskowski se "chystá plnit židovské požadavky".

AP uvádí, že mnoho evropských vlád, včetně té polské, kritiku ve věci chybějících restitucí židovského majetku odmítá s tím, že je těžké dokládat původní vlastnické vztahy i určit osoby, které by měly získat majetek, o nějž se žádní dědicové nehlásí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neil Young zažaloval Trumpovu kampaň za používání jeho písní

05.08.2020 15:59 Kanadský hudebník Neil Young podal u amerického soudu stížnost na volební kampaň prezidenta Donalda…

Trump hrozí napadením novely volebního zákona v Nevadě. Guvernér prý…

05.08.2020 14:50 Americký prezident, Donald Trump, v pondělí odpoledne oznámil, že hodlá napadnout volební novelu v…

Ministr zdravotnictví USA se chystá na Tchaj-wan, Čína protestuje

05.08.2020 11:59 Aktualizováno Americký ministr zdravotnictví Alex Azar v nejbližších dnech navštíví Tchaj-wan. Informovala o tom…

Gilead vyvinul remdesivir. Na covid-19 by mohl zabírat i další lék této…

05.08.2020 10:11 Aktivisté naléhají na americkou farmaceutickou firmu Gilead Sciences, jejíž lék remdesivir se v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama