USA mají 180 tisíc obětí epidemie covid-19. Za menšími přírůstky nakažených je několik faktorů

Počet úmrtí spojovaných s covidem-19 už ve Spojených státech podle agentury Reuters a Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) přesáhl 180.000. Stalo se tak v době, kdy země hlásí nižší počty nákaz i úmrtí oproti předchozím týdnům, jakož i značný pokles vytíženosti nemocnic.

Podle agentury AP experti vývoj spojují mimo jiné s rozšířenějším používáním roušek, ale také s nedostatečným testováním potenciálních nakažených.

USA zažily v červnu a červenci dramatický nárůst denních čísel o známých nákazách, které několik dní přibývaly i tempem nad 65.000 za den poté, co se zhoršila situace zejména na jihovýchodě země a v Kalifornii. Počty nových úmrtí začaly stoupat s jistým zpožděním a na konci července se týdenní průměr poprvé od konce května dostal nad 1000 mrtvých za den.

Minulý týden trend skoro po měsíci znovu klesl pod tuto hranici a v posledních dnech příznivý vývoj pokračuje, byť se denní bilance stále v průměru drží nad úrovní z června a většiny července. Tempo růstu bilance nakažených také zůstává relativně vysoké, za poslední měsíc se ovšem snížilo asi o třetinu a je nyní těsně nad 40.000 případy za den. Iniciativa The COVID Tracking Project zase o víkendu poprvé za více než šest týdnů evidovala méně než 40.000 hospitalizovaných pacientů s covidem-19, a tento týden jich hlásí asi o 20.000 méně než před měsícem.

"Jsou to velmi nadějné zprávy," komentovala po víkendu vývoj odbornice na infekční choroby z kalifornské univerzity UCSF Monica Gandhiová. Za menšími přírůstky statistik je podle ní kombinace několika faktorů: lepší představa veřejnosti o koronavirové hrozbě, častější používání pokrývek obličeje a možná i vyšší úroveň imunity v populaci.

Nošení roušek na veřejnosti během léta v jisté podobě požadovaly úřady ve většině amerických států. Nakonec jejich používání podpořil i prezident Donald Trump, který předtím v této souvislosti vysílal protichůdné signály a na veřejnosti se dlouho ukazoval jedině s nezahaleným obličejem.

Na mnoha místech se kvůli novému rozmachu nákazy přijímala i další opatření, experti ovšem stále vidí zásadní mezery v systému testování obyvatel na virus SARS-CoV-2. Podle The COVID Tracking Project se v USA na konci července denně provádělo v průměru více než 800.000 testů, ukazatel ale od té doby klesl pod 700.000, přičemž podle některých analýz potřebuje země každý den otestovat několikanásobně vyšší počet lidí.

"Hrubě zaostáváme za potřebným množstvím v místech, která mají stále vysoké počty případů," řekl AP lékař a analytik skupiny Rockefeller Foundation Jonathan Quick. "Nevím o žádném expertovi, který by si myslel, že naše testovací infrastruktura momentálně odpovídá potřebám amerického lidu," hodnotil podle listu The New York Times situaci v polovině srpna profesor Ashish Jha, který vede ústav Harvard Global Health Institute.

Nákaza koronavirem už se v USA potvrdila u více než 5,8 milionu lidí a podle JHU je s ní spojováno už přes 180.300 úmrtí. Spojené státy mají nejvyšší bilanci nákaz i obětí na světě, při zohlednění počtu obyvatel na tom ale je asi desítka zemí hůře, podotýká Reuters.

Související

John Kirby, koordinátor strategické komunikace Národní bezpečnostní rady

Íránský útok na Izrael byl podle USA trapným neúspěchem

Masivní dronový a raketový útok Íránu na Izrael byl "velkolepým a trapným neúspěchem", uvedl v pondělí Bílý dům. S tímto prohlášením přišel den poté, co americké jednotky pomohly Izraeli sestřelit většinu raket a bezpilotních letadel vypálených Teheránem.
Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Roušky a respirátory Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy