USA mají historicky nejhorší reputaci. Příčinou je Trump a koronavirus, tvrdí studie

Dle průzkumů se pověst Spojených států s nástupem Donalda Trumpa do funkce za poslední čtyři roky výrazně propadla. Nedávná studie ukázala, že v rámci důvěryhodnosti si Spojené státy v očích svých klíčových partnerů stojí zatím nejhůře za posledních dvacet let. Za zhoršenou reputací stojí dle odborníků i reakce místní vlády na koronavirus.

Ilustrační fotografie

Společnost Pew Research se průzkumem veřejného mínění na světové politické scéně zabývá již téměř dvacet let. V rámci své studie 13-nation zkoumá, jak si Spojené státy stojí u svých 13 klíčových partnerů a spojenců v závislosti na veřejném mínění. Nedávná studie odhalila, že reputace USA ve světě od roku 2016 stabilně upadá.

Vysoké mínění o Spojených státech ztratily na příklad země jako Británie nebo Japonsko, kde se ještě v roce 2000 o USA pozitivně vyjádřilo 100 % respondentů. V obou zemích stejný názor letos sdílelo pouze 41 %. Podobný pokles lze zaznamenat i v Německu nebo Kanadě. Ve Francii a Austrálii se obliba Spojených států v porovnání s rokem 2000 v průměru propadla zhruba o polovinu na 30 %. 

V mnoha případech se tak jedná o historicky nejnižší čísla od roku 2000. V Německu a ve Francii je popularita Spojených států aktuálně téměř shodná s rokem 2003, kdy kvůli napětí kolem války v Iráku ani v jedné ze zemí nepřekročila 30 %. Podobně vyhodnotila studie i postoj respondentů k prezidentu Donaldu Trumpovi. 

Ve všech 13 zemích lze od začátku Trumpovy vlády zaznamenat velmi nízké preference vůči jeho osobě. Letos však v žádné z nich jeho popularita nepřekročila 25 %. V Jižní Koreji se o Spojených státech pozitivně vyjádřilo nejvíce respondentů, konkrétně 59 %. Důvěru v Donalda Trumpa však vkládá pouhých 17 % z nich. Na procenta si Trump nejlépe vede v Austrálii, Kanadě a Japonsku, kde ho schvaluje více jak 20 % respondentů. 

Amerického prezidenta převážně negativně hodnotí především obyvatelé západní Evropy. V Británii, Španělsku, Francii nebo Německu je jeho obliba srovnatelná s G. W. Bushem na konci jeho druhého období, kdy úřad opustil uprostřed ekonomické krize s historicky nízkými čísly i na domácí scéně. Velmi pozitivně naopak vnímaly západní evropské země Obamovu vládu, jejíž obliba za obě období neklesla pod 50 %. 

Průzkumy navíc vyhodnotily Trumpa jako nejméně oblíbeného světového lídra. Americký prezident je tak momentálně vnímán negativněji než čínský prezident Xi nebo ruský prezident Putin. Naopak nejlépe si stojí Německo a Francie. 76 % dotázaných vkládá důvěru do německé kancléřky Merkelové a až 64 % do francouzského prezidenta Macrona. 

V rámci celé západní Evropy Spojené státy a amerického prezidenta pozitivně hodnotí pouze 33 % dotázaných, z čehož se nejvíce odpůrců americké administrativy nachází v Belgii a Německu, nejpozitivněji ji hodnotí Italové a Britové. Právě Italové nebo i Španělé mají dnes o Spojených státech lepší mínění než před začátkem americké intervence v Iráku v roce 2003.

Demograficky vnímají Spojené státy pozitivněji muži než ženy. Razantní rozdíl ve veřejném mínění žen a mužů lze zaznamenat v Dánsku, kde se pro Spojené státy kladně vyslovilo 42 % mužů oproti pouhým 26 % žen. V ostatních zemích je rozdíl mezi oběma pohlavími zhruba 10 %. 

Naopak podobně jako na domácí scéně vyjadřují prezidentu Trumpovi podporu příznivci evropských pravicově populistických stran. Ve Španělsku hodnotí jeho administrativu pozitivně 45 % příznivců politické strany Vox, v Německu 34 % příznivců AfD, kladně ho hodnotí i 33 % příznivců britské Strany pro Brexit. 

Příčinou tak vysoké nedůvěry v americkou politiku se ukázala být i odpověď americké vlády na pandemii koronaviru, která Spojené státy zužuje již bez mála půl roku. V průměru si v rámci průzkumů pouze 15 % dotázaných ze všech 13 zemí myslí, že Spojené státy pandemii zvládly.

Z pohledu ostatních zemí si v tomto ohledu nevedla příliš dobře ani Čína. Naopak velmi pozitivního hodnocení se dočkaly WHO i Evropská unie. Nejpozitivněji se o reakci své vlády na koronavirus vyslovili Dánové (95 %), Australané (94 %), Kanaďané (88 %), Němci (88 %) a obyvatelé Jižní Koreje (86 %). Nejhůře reakci vlastní vlády hodnotí Britové. Více jak 50 % si myslí, že země koronavirus nezvládla.

I odpověď Spojených států na koronavirovou pandemii vnímají rozdílně zastánci levice oproti pravici. Přestože ji oba segmenty hodnotí jako nedostatečnou, na straně pravice se stále nachází větší procento těch, kteří ji hodnotí spíše pozitivně. 

Společnost Pew zároveň uvádí, že koronavirová pandemie nijak výrazně neovlivnila veřejné mínění v pohledu na globální ekonomickou rovnováhu. Stejně jako v předchozích letech označila většina dotázaných jako ekonomického lídra Čínu. Názorově se odchýlily pouze Jižní Korea a Japonsko, které tentokrát jako světovou jedničku vyhodnotily Spojené státy.

Celou studii si můžete přečíst zde.

MAPA: Výsledky voleb v Německu: Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 23:50 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

GRAF: Vláda sociálních demokratů, Zelených a Levice podle prognóz nemá…

26.09.2021 19:15 Prognózy německých veřejnoprávních stanic ARD i ZDF neumožňují sociálním demokratům (SPD) Olafa…

Zklamání i odhodlání. Kandidáti na kancléře popsali své pocity z…

26.09.2021 20:06 Podle dosavadních prognóz a výsledků zvítězili v německých volbách sociální demokraté (SPD) Olafa…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

V Kolumbii byla zavražděna česká turistka, píše tamní tisk

26.09.2021 21:23 Policie v kolumbijském regionu Antioquia oznámila smrt 25leté ženy z České republiky, kterou…

V americké Montaně vykolejil vlak, nejméně tři lidé zemřeli

26.09.2021 08:42 Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku společnosti Amtrak na severu amerického státu Montana…

Tálibán nedostane možnost hovořit na zasedání Valného shromáždění OSN

26.09.2021 06:51 Radikální islamistické hnutí Tálibán navzdory své žádosti nedostalo možnost vystoupit na nynějším…

Premiér Haiti prohlásil v OSN, dokdy budou lidé migrovat

25.09.2021 20:38 Lidé budou vždycky chtít utéct před chudobou a násilím a dokud budou na světě přetrvávat aktuální…

Kanada a Čína po letech propustily vzájemně zadržované občany

25.09.2021 18:28 Kanada a Čína propustily zadržované občany druhé země a umožnily jim návrat domů. Dvojici Kanaďanů,…

Komise vyšetřující útok na Kongres žádá výtržníky o vysvětlení

25.09.2021 16:58 Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů, jehož úkolem je prozkoumat souvislosti lednových…

Uniklé dokumenty ukazují znepokojivé praktiky Facebooku

25.09.2021 08:21 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Biden odsoudil zásah na koních proti migrantům v Texasu, avizoval …

24.09.2021 21:10 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden se dnes po mezinárodní vlně kritiky vyjádřil k postupu úřadů proti…

Trumpovu prohru v Arizoně potvrdil i republikánský audit

24.09.2021 21:01 Přepočet hlasů z loňských prezidentských voleb, který v největším okrese amerického státu Arizona…

Biden vyzval miliony Američanů, aby se nechali přeočkovat vakcínou od…

24.09.2021 19:29 Americký prezident Joe Biden dnes vyzval miliony obyvatel USA, aby si nechali podat třetí dávku…

Související:

Právě se děje

reklama