USA mají rekordní počty hospitalizovaných s covidem. Naštěstí roste i zájem o vakcíny

Americké státy, kde v posledním týdnu přibylo nejvíc potvrzených případů koronavirové nákazy, zároveň hlásí nejvíc nově naočkovaných lidí v přepočtu na počet obyvatel. Vyplývá to z údajů amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Podle amerických zdravotnických úřadů stále stoupá celostátní počet hospitalizovaných, data však ukazují na zlepšení, informovala dnes stanice CNN.

Očkování, ilustrační fotografie

Nejvyšší přírůstky nakažených nyní z celých Spojených států eviduje Tennessee, tamní úřady však v rámci celé země hlásí i šesté nejvyšší počty nově očkovaných za poslední týden. Nemocnice v Tennessee jsou i nadále "pod stupňujícím se tlakem kvůli vysoce nakažlivé variantě delta", napsal místní zdravotnický úřad.

"Mnoho nemocnic má kapacitní problémy, které se nedají srovnat s ničím, co jsme doposud za pandemie zažili," uvedl úřad a obyvatele státu vyzval, aby se nechali naočkovat. Většina případů infekce a hospitalizací je totiž mezi těmi, kdo naočkovaní nejsou. Plnou vakcinaci za sebou má zhruba 42,1 procent obyvatel státu, píše CNN.

Druhá nejhorší epidemická situace v USA je nyní v Alabamě, která za minulý týden provedla nejvíc nových očkování v zemi. "S šířením vysoce nakažlivé varianty covidu-19 delta a narůstajícími případy, hospitalizacemi a úmrtími, dál vyzýváme všechny ty, kdo jsou k tomu způsobilí, aby se co nejrychleji nechali naočkovat," uvedl zástupce tamního zdravotnictví Scott Harris.

Za čtvrtek bylo v Alabamě, která hodnotí všechny své okrsky jako místa s "vysokou" mírou komunitního přenosu, pozitivních 22 procent všech testů. Napříč státem je asi 3000 lidí v nemocnicích s covidem-19. Plně naočkováno je zhruba 38,6 procent lidí.

Nejvyšší přírůstky nakažených ve Spojených státech a zároveň vysoký podíl nově očkovaných hlásí také Florida, Georgia, Kentucky, Mississippi a Jižní Karolína. Floridské zdravotnické úřady tento týden oznámily pokles v počtu nově přijatých pacientů s covidem-19 do nemocnic - je jich ale přesto víc, než při předchozích vlnách.

"Ohledně čísel, o kterých si myslíme, že budou i dále klesat, jsme optimističtí, ale hlavní je pochopit, že naše nemocnice a jednotky intenzivní péče jsou na tom nadále s kapacitou velmi natěsno," uvedl Victor Herrera, šéf neziskové zdravotnické organizace AdventHealth ve floridském Orlandu. "Ještě nějaký čas potrvá, než tu úlevu doopravdy pocítíme," dodal.

Hospitalizace pacientů s covidem-19 ve Spojených státech stabilně stoupají od začátku července, pomalu se ale začíná projevovat zlepšení, ukazují statistiky amerického Úřadu pro zdraví a lidské služby (HHS). Celkový počet hospitalizací se v červenci téměř ztrojnásobil, v srpnu pak zdvojnásobil. Za posledních osm nedělí bylo vždy nových pacientů v nemocnicích o 25 procent více, než v týdnu předtím. V uplynulém týdnu však byl nárůst hospitalizovaných jen dvouprocentní.

Bezmála 30 procent všech současných hospitalizací v USA čítají dohromady Florida a Texas. Celkem je ve Spojených státech s covidem-19 hospitalizováno 102,804 lidí, což odpovídá 72 procentům dosavadního vrcholu z poloviny letošního ledna. Nemocnice po celé zemi jsou naplněny zhruba ze tří čtvrtin, jednotky intenzivní péče jsou naplněné z 80 procent.

Ministryně Yellenová v Kongresu naléhala na zvýšení dluhového limitu

28.09.2021 20:47 Americká ministryně financí Janet Yellenová dnes naléhala na Kongres, aby vládě zvýšil dluhový…

Většina z 39 horníků uvězněných v dole v Kanadě se dostala na povrch

28.09.2021 17:03 Aktualizováno Na povrch už se dostalo 33 z celkových 39 horníků, kteří na severu kanadské provincie Ontario…

Biden dostal třetí dávku vakcíny proti covidu-19

27.09.2021 21:53 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes dostal třetí dávku vakcíny proti covidu-19. Američtí regulátoři…

CIA podle serveru za Trumpovy vlády plánovala únos Assange

27.09.2021 13:04 Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) vedla během prezidentství Donalda Trumpa "válku" proti…

V Kolumbii byla zavražděna česká turistka, píše tamní tisk

26.09.2021 21:23 Policie v kolumbijském regionu Antioquia oznámila smrt 25leté ženy z České republiky, kterou…

V americké Montaně vykolejil vlak, nejméně tři lidé zemřeli

26.09.2021 08:42 Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku společnosti Amtrak na severu amerického státu Montana…

Tálibán nedostane možnost hovořit na zasedání Valného shromáždění OSN

26.09.2021 06:51 Radikální islamistické hnutí Tálibán navzdory své žádosti nedostalo možnost vystoupit na nynějším…

Premiér Haiti prohlásil v OSN, dokdy budou lidé migrovat

25.09.2021 20:38 Lidé budou vždycky chtít utéct před chudobou a násilím a dokud budou na světě přetrvávat aktuální…

Kanada a Čína po letech propustily vzájemně zadržované občany

25.09.2021 18:28 Kanada a Čína propustily zadržované občany druhé země a umožnily jim návrat domů. Dvojici Kanaďanů,…

Komise vyšetřující útok na Kongres žádá výtržníky o vysvětlení

25.09.2021 16:58 Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů, jehož úkolem je prozkoumat souvislosti lednových…

Související:

Právě se děje

reklama