USA mají rekordní počty hospitalizovaných s covidem. Naštěstí roste i zájem o vakcíny

Americké státy, kde v posledním týdnu přibylo nejvíc potvrzených případů koronavirové nákazy, zároveň hlásí nejvíc nově naočkovaných lidí v přepočtu na počet obyvatel. Vyplývá to z údajů amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Podle amerických zdravotnických úřadů stále stoupá celostátní počet hospitalizovaných, data však ukazují na zlepšení, informovala dnes stanice CNN.

Očkování, ilustrační fotografie

Nejvyšší přírůstky nakažených nyní z celých Spojených států eviduje Tennessee, tamní úřady však v rámci celé země hlásí i šesté nejvyšší počty nově očkovaných za poslední týden. Nemocnice v Tennessee jsou i nadále "pod stupňujícím se tlakem kvůli vysoce nakažlivé variantě delta", napsal místní zdravotnický úřad.

"Mnoho nemocnic má kapacitní problémy, které se nedají srovnat s ničím, co jsme doposud za pandemie zažili," uvedl úřad a obyvatele státu vyzval, aby se nechali naočkovat. Většina případů infekce a hospitalizací je totiž mezi těmi, kdo naočkovaní nejsou. Plnou vakcinaci za sebou má zhruba 42,1 procent obyvatel státu, píše CNN.

Druhá nejhorší epidemická situace v USA je nyní v Alabamě, která za minulý týden provedla nejvíc nových očkování v zemi. "S šířením vysoce nakažlivé varianty covidu-19 delta a narůstajícími případy, hospitalizacemi a úmrtími, dál vyzýváme všechny ty, kdo jsou k tomu způsobilí, aby se co nejrychleji nechali naočkovat," uvedl zástupce tamního zdravotnictví Scott Harris.

Za čtvrtek bylo v Alabamě, která hodnotí všechny své okrsky jako místa s "vysokou" mírou komunitního přenosu, pozitivních 22 procent všech testů. Napříč státem je asi 3000 lidí v nemocnicích s covidem-19. Plně naočkováno je zhruba 38,6 procent lidí.

Nejvyšší přírůstky nakažených ve Spojených státech a zároveň vysoký podíl nově očkovaných hlásí také Florida, Georgia, Kentucky, Mississippi a Jižní Karolína. Floridské zdravotnické úřady tento týden oznámily pokles v počtu nově přijatých pacientů s covidem-19 do nemocnic - je jich ale přesto víc, než při předchozích vlnách.

"Ohledně čísel, o kterých si myslíme, že budou i dále klesat, jsme optimističtí, ale hlavní je pochopit, že naše nemocnice a jednotky intenzivní péče jsou na tom nadále s kapacitou velmi natěsno," uvedl Victor Herrera, šéf neziskové zdravotnické organizace AdventHealth ve floridském Orlandu. "Ještě nějaký čas potrvá, než tu úlevu doopravdy pocítíme," dodal.

Hospitalizace pacientů s covidem-19 ve Spojených státech stabilně stoupají od začátku července, pomalu se ale začíná projevovat zlepšení, ukazují statistiky amerického Úřadu pro zdraví a lidské služby (HHS). Celkový počet hospitalizací se v červenci téměř ztrojnásobil, v srpnu pak zdvojnásobil. Za posledních osm nedělí bylo vždy nových pacientů v nemocnicích o 25 procent více, než v týdnu předtím. V uplynulém týdnu však byl nárůst hospitalizovaných jen dvouprocentní.

Bezmála 30 procent všech současných hospitalizací v USA čítají dohromady Florida a Texas. Celkem je ve Spojených státech s covidem-19 hospitalizováno 102,804 lidí, což odpovídá 72 procentům dosavadního vrcholu z poloviny letošního ledna. Nemocnice po celé zemi jsou naplněny zhruba ze tří čtvrtin, jednotky intenzivní péče jsou naplněné z 80 procent.

Zemřel exministr zahraničí USA Colin Powell

18.10.2021 15:59 Ve věku 84 let dnes ráno zemřel Colin Powell, bývalý republikánský ministr zahraničí USA. Příčinou…

Exprezident Clinton opustil nemocnici, byl v ní od úterý

17.10.2021 17:44 Bývalý americký prezident Bill Clinton dnes opustil nemocnici v Kalifornii, kde byl od úterý…

USA umožní od listopadu vstup i turistům s vakcínou schválenou WHO

16.10.2021 21:00 Spojené státy umožní od 8. listopadu vstup na své území i turistům, kteří jsou naočkovaní proti…

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Odborníci doporučují očkovat druhou dávkou vakcíny od firmy Johnson &…

15.10.2021 21:51 Panel nezávislých expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes doporučil…

Bílý dům: USA začnou plošně přijímat očkované návštěvníky 8. listopadu

15.10.2021 16:06 Aktuální pandemická omezení pro cesty do USA ze zemí Evropské unie a dalších států přestanou platit…

V USA se schyluje ke stávkám za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky

15.10.2021 12:52 Ve Spojených státech se do konce října schyluje k celostátním stávkám za vyšší mzdy a lepší…

Americký exprezident Bill Clinton je v nemocnici

15.10.2021 07:53 Bývalý americký prezident Bill Clinton je od úterý hospitalizován v kalifornské nemocnici. Na…

USA se po téměř čtyřech letech vrací do Rady OSN pro lidská práva

14.10.2021 21:08 Valné shromáždění OSN dnes zvolilo Spojené státy do Rady OSN pro lidská práva (HRC). USA z rady…

Biden se při plánované cestě do Říma setká s papežem a zřejmě i s Macronem

14.10.2021 18:15 Americký prezident Joe Biden se 29. října při své plánované cestě do Evropy setká ve Vatikánu s…

Související:

Právě se děje

reklama