USA mají třetí den v řadě přes 1100 úmrtí na covid-19, vážná je situace v Bolívii

Ve Spojených státech bylo ve čtvrtek třetím dnem za sebou nahlášeno více než 1100 úmrtí spojených s nemocí covid-19. Vyplývá to z dat, které dnes zveřejnila agentura Reuters či deník The New York Times (NYT).

Podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) v USA desátým dnem v řadě přibylo více než 60.000 nakažených koronavirem a souhrnná bilance se tak dostala nad čtyři miliony případů.

Poslední milion nakažených země zaregistrovala za pouhých šestnáct dní, tedy opět rychleji než předchozí milion. Průměrný denní přírůstek bilance se v posledním týdnu stabilizoval lehce nad 65.000 případy, tedy zhruba na trojnásobné úrovni oproti stavu z poloviny června. Od té doby výrazně narostl také podíl pozitivních nálezů mezi prováděnými testy, jakož i počet nakažených pacientů v nemocnicích.

Nákaza je podle médií stále na vzestupu asi ve čtyřicítce z celkových 50 amerických států. Ve čtvrtek počet odhalených nákaz na úrovni celých USA znovu narostl přibližně o 70.000, uvádí NYT. Dosavadním rekordem je 75.000 případů ohlášených minulý čtvrtek.

Po červnovém prudkém nárůstu infekcí začala ve druhém červencovém týdnu stoupat i křivka znázorňující vývoj bilance obětí, ačkoli stále zůstává výrazně pod úrovní pozorovanou při dubnovém vrcholu epidemie. Nově podle Reuters přibylo 1118 mrtvých, tedy podobný počet jako v úterý a ve středu. S covidem-19 už v USA podle oficiálních statistik zemřelo více než 144.000 lidí.

"Ještě několik týdnů neuvidíme pokles v hospitalizacích a úmrtích, protože jsou to (oproti statistice nákaz) opožděné ukazatele," uvedl náměstek amerického ministra zdravotnictví Brett Giroir. Má nicméně za to, že epidemická situace se v USA začíná zlepšovat. "Musíme se držet zmírňujících opatření: Noste roušky, vyhýbejte se davům," vzkázal Američanům.

Vývoj z posledních týdnů donutil většinu amerických států přehodnotit plány kolem uvolňování karanténních opatření a na lokální úrovni se znovu objevila i omezení pohybu obyvatel. Guvernéři více než 30 států v jistém rozsahu nařídili povinné nošení roušek a začíná být zřejmé, že velká část základních a středních škol ani po letních prázdninách neobnoví v plné míře prezenční výuku.

Nejhorší situace je v USA nyní na jihu a západě země. Rekordní denní přírůstky počtu nakažených ve středu oznámily Texas, Kalifornie, Alabama, Idaho a Florida. Podle agentury Reuters padly během července dosavadní rekordy v denním přírůstku nakažených celkem v 17 amerických státech.

V Alabamě, kde žije asi pět milionů lidí, se rekord přepisoval i ve čtvrtek, když přibylo 2390 případů infekce. Nejvyšší přírůstek bilance nakažených ohlásili také na Havaji, v Indianě, Missouri a Novém Mexiku, zatímco Florida a Tennessee zaznamenaly nové maximum v počtu nahlášených obětí covidu-19.

Spojené státy mají zdaleka nejvyšší bilanci nákaz i úmrtí ze všech zemí na světě. Skutečný počet lidí, kteří se v zemi virem SARS-CoV-2 nakazili, je přitom pravděpodobně výrazně vyšší než evidované čtyři miliony případů. Testování vzorků na protilátky prováděné Střediskem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) naznačilo, že v některých regionech mohl být na jaře počet infikovaných i desetinásobný oproti oficiálním statistikám.

Brazílie podle Reuters zaznamenala za posledních 24 hodin 59.961 nových případů nákazy koronavirem. S covidem-19 v zemi zemřelo již více než 84.000 lidí. Pandemie sužuje i další latinskoamerické země. Celkem se v Brazílii, která má zhruba 210 milionů obyvatel, nakazilo koronavirem už více než 2,28 milionu lidí. Úmrtí s covidem-19 za 24 hodin přibylo 1311 na celkových 84.082.

Mexiko dnes oznámilo, že zaznamenalo rekordní denní přírůstek počtu nakažených koronavirem. Za posledních 24 hodin jich přibylo 8.438. Celkem se tak nákaza v zemi s téměř 130 miliony obyvatel prokázala již u více než 370.000 lidí. S covidem-19 zemřelo v Mexiku 41.908 osob. Zástupce vlády přitom na tiskové konferenci opět připomněl, že skutečný počet nakažených je pravděpodobně ještě mnohem vyšší.

V Kolumbii ve čtvrtek zaregistrovali rekordních 315 úmrtí s covidem-19. Třetina lidí, kteří zemřeli po nákaze koronavirem, byla z Bogoty. Nemocnice v hlavním městě jsou podle agentury AFP obsazené z 91 procent. Celkem se v 50milionové Kolumbii koronavirem nakazilo přes 226.000 lidí. S covidem-19 jich zemřelo 7688.

Dramatická je situace také v Bolívii. Země s 11,5 milionem obyvatel má 64.000 potvrzených případů nákazy a více než 2300 mrtvých s covidem-19. Místní volební soud kvůli tomu ve čtvrtek už potřetí odložil prezidentské a parlamentní volby. Konat by se měly místo 6. září až 18. října. Původně se mělo o nové hlavě státu a složení parlamentu hlasovat přitom již 3. května.

Poslední prezidentské volby se v Bolívii konaly loni 20. října a podle nejvyšší volební instance je už v prvním kole vyhrál tehdejší prezident Evo Morales. Po vlně demonstrací a pod tlakem armády a policie nicméně Morales na svou funkci rezignoval a uprchl do zahraničí. Události v Bolívii označil za puč. Prezidentský úřad převzala Jeanine Áňezová, která si dala za úkol zorganizovat nové volby. Sama Áňezová se - stejně jako třetina její vlády - nakazila koronavirem.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Brazílie Bolívie Kolumbie Mexiko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 20 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

Rusko a Ukrajina si vymění 48 vysídlených děti

Rusko a Ukrajina se dohodly na výměně 48 dětí vysídlených v důsledku ruské invaze. Ve středu to v katarské Dauhá oznámila ruská komisařka pro práva dětí Marija Lvovová-Belovová.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy