USA míří dalšími sankcemi na Írán a Severní Koreu

Spojené státy dnes ohlásily čerstvé sankce mířící na některé íránské činitele a tamní univerzitu a na šest společností, které se podle nich podílí na nelegálním exportu uhlí ze Severní Koreje. Podle agentury Reuters o tom informovalo americké ministerstvo financí.

Írán, ilustrační foto
doporučujeme

USA zamířily protiteroristické sankce na íránského diplomata Hasana Írlúa, jehož Teherán nedávno vyslal do Jemenu jako svého zástupce u Húsíú, což jsou šíitští rebelové, kteří bojují proti jemenské vládě. Podle USA je nasazení Írlúa znamením toho, že Teherán hodlá zintenzivnit svou podporu Húsiú, což znesnadní ukončení tamního pětiletého konfliktu.

Sankce míří rovněž na íránskou mezinárodní univerzitu Al-Mustafa, kterou USA označují za mezinárodní prodlouženou ruku íránských revolučních gard. Další osobou, která se nově objeví na americkém sankčním seznamu, je Pákistánec sídlící v Íránu, který podle Spojených států pomáhá gardám při provádění jejich operací v zahraničí.

Na černou listinu USA se dnes dostalo rovněž šest společností, včetně několika sídlících v Číně, které Spojené státy obviňují z vývozu uhlí ze Severní Koreje, který zakázala v roce 2017 Rada bezpečnosti OSN. Sankce míří rovněž na čtyři nákladní lodě.

"KLDR nadále obchází zákaz OSN týkající se vývozu uhlí, což je zásadní zdroj příjmů, který pomáhá financování jejího programu na vývoj zbraní hromadného ničení," uvedl americký ministr financí Steve Mnuchin s tím, že Severní Korea často při těžbě uhlí využívá nucené práce osob zadržovaných ve vězeňských táborech.

RB OSN ve své letošní výroční zprávě o dodržování sankcí uvedla, že KLDR nadále porušuje rezoluce Rady "nelegálním námořním exportem komodit, zejména uhlí a písku," čímž si Pchjongjang v minulém roce přišel na stovky milionů dolarů (miliardy korun).

Severokorejský lídr Kim Čong-un se od roku 2018 setkal třikrát s prezidentem Donaldem Trumpem. Přes počáteční optimismus se však oběma lídrům nepodařilo dosáhnout shody ohledně pozastavení severokorejského jaderného programu KLDR výměnou za zrušení amerických sankcí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Moderna hlásí účinnost své vakcíny proti mutaci z Británie a JAR

25.01.2021 16:30 Americká biotechnologická společnost Moderna dnes oznámila, že její vakcína proti covidu-19 podle…

V Kalifornii se lepší kapacita nemocnic, zruší se přísná uzávěra

25.01.2021 11:22 Americký stát Kalifornie dnes zruší nařízení, aby lidé zůstávali doma, a umožní okresům začít…

Ústavní žaloba na exprezidenta Trumpa zamíří do Senátu

25.01.2021 07:50 Americká Sněmovna reprezentantů dnes předá Senátu ústavní žalobu na Donalda Trumpa. Horní komora…

Pelosiová předloží důvod ústavní žaloby na bývalého prezidenta Trumpa v…

24.01.2021 13:10 Důvod ústavní žaloby na bývalého prezidenta Donalda Trumpa předloží mluvčí Sněmovny reprezentantů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama