USA mohly správnými kroky v boji s epidemií ušetřit 400 tisíc životů

Pokud by Spojené státy přijaly od začátku pandemie efektivnější strategii pro boj s koronavirem, mohly ušetřit 400.000 lidských životů. Lépe navrženou finanční pomocí mohly rovněž snížit výdaje o stovky miliard dolarů (biliony korun), a i tak poskytnout finanční pomoc těm, kteří to potřebují.

Takové jsou podle agentury Reuters závěry několika nových studií, představených na konferenci uznávané analytické organizace Brookings Institution. USA dnes podle dat Univerzity Johnse Hopkinse překonaly hranici 30 milionů potvrzených nákaz od začátku pandemie a v zemi s asi 330 miliony obyvatel zemřelo v souvislosti s covidem-19 již přes 545.000 lidí. Tento údaj přitom nadále roste, nyní asi o tisícovku za den.

Celkový počet zemřelých po odeznění pandemie mohl zůstat pod hranicí 300.000, pokud by úřady loni v květnu při čekání na vývoj vakcíny zavedly povinné nošení roušek, zákaz setkávání lidí mimo domácnost a rozsáhlé testování obyvatelstva, tvrdí Andrew Atkeson, profesor ekonomie na Kalifornské univerzitě.

Atkeson nyní odhaduje, že konečný počet obětí nynější pandemie v USA dosáhne asi 670.000 s tím, jak postupuje očkování a krize polevuje. Pokud by žádné vakcíny k dispozici nebyly, mrtvých po nákaze by bylo asi 1,27 milionu, odhaduje profesor.

Exprezident Donald Trump čelil od počátku loňského roku kritice řady expertů, podle nichž soustavně umenšoval rizika plynoucí z šíření koronaviru. Loni na jaře například tvrdil, že nákaza sama odejde s nástupem léta. Dlouho se rovněž zdráhal podpořit nošení roušek na veřejnosti, v čemž se rozcházel s doporučeními vlastních úřadů.

Možnosti prezidenta nařizovat plošné restrikce jsou nicméně v USA omezené, taková rozhodnutí leží do značné míry v rukou jednotlivých států. Nynější prezident Joe Biden nařídil nošení roušek alespoň na federální půdě a ve federálních budovách a v mezistátní dopravě. Všechny Američany také hned po nástupu do funkce důrazně vyzval k zakrývání obličejů a dodržování preventivních kroků ke snížení šíření nákazy.

Podle ekonomky z Kalifornské univerzity v Berkley Christiny Romerové mohla být rovněž lépe připravena nouzová vládní pomoc pro ekonomiku. Společně s někdejším ministrem financí Lawrencem Summersem a dalšími činiteli dvou minulých demokratických administrativ kritizují výdaje federální vlády včetně nedávného balíku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů (42,2 bilionu korun) schváleného Bidenovou administrativou.

Ačkoliv podle Romerové mimořádné veřejné výdaje v celkové hodnotě asi pěti bilionů dolarů (111 bilionů korun) zřejmě nespustí fiskální krizi, obává se, že kvůli nim nebudou peníze na vysoce potřebné budoucí investice. Kritizuje přitom zejména jednorázové příspěvky rodinám, které označila za "neúčinné a nehospodárné".

Na některé z dílčích neúspěchů upozornily rovněž pracovnice minneapoliské pobočky centrální banky, podle nichž byly například příliš nízké příspěvky na jídlo pro chudé a řada domácností tak v loňském roce neměla dostatek financí na obstarání dostatečné obživy. Politici by podle nich nyní měli zhodnotit, které programy fungovaly a které měly jen omezený dopad, a podle toho navrhnout případná další opatření do budoucna.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) výzkum

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

4 podivuhodné evropské stavby, které v průvodcích nenajdete

Turistické brožury a příručky jsou skvělými pomocníky, když jste v novém městě poprvé. Pokud se ale na místo vracíte opakovaně, často Vám již novou inspiraci pro zajímavou procházku nenabídnou. Pojďme se společně podívat na místa neprávem opomíjená.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 10 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

Rusové dál spojují Ukrajince s terorem u Moskvy. Nesmyslná propaganda, zní z Bílého domu

Rusové ve čtvrtek prohlásili, že pachatelé teroristického útoku v koncertní síni Crocus City Hall u Moskvy dostali finanční podporu z Ukrajiny, přičemž mělo dojít k zadržení osoby podezřelé z toho, že pomáhala s financováním teroristů. Bílý dům označil vyjádření ruských představitelů za nesmyslnou propagandu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy