USA na prahu ústavní krize? Trump pohrozil, že nechá odročit jednání Kongresu

Americký prezident Donald Trump pohrozil, že nechá formálně odročit jednání Kongresu, pokud se zákonodárci navzdory koronavirové krizi nevrátí do budovy Kapitolu, kde zákonodárný sbor sídlí. Šéf Bílého domu to prohlásil ve středu večer místního času (v noci na dnešek SELČ).

Přidejte svůj názor

Kongres USA
doporučujeme

Zdůvodnil to podle agentury Reuters tím, že ho rozčiluje skutečnost, kdy zákonodárci nejsou ve Washingtonu, a nemohou tak schválit jeho kandidáty na federální soudce a další vládní posty. 

"Zatímco se celá vláda USA podílí na tažení proti globální pandemii, je naprosto nezbytné, aby klíčové pozice v příslušných federálních agenturách byly plně obsazené. To ale nemůžeme učinit kvůli našemu Kongresu," řekl Trump. "Prostě nám to neumožní. Máme plno pozic, které jsou neobsazené, protože nemáme svolení," uvedl. Prezident dodal, že v Senátu na schválení čeká 129 kandidátů, které do funkcí navrhl.

Současnou praxi, kdy opozičními demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů i republikány kontrolovaný Senát zasedají takzvaně pro forma, považuje Trump za zanedbání povinností. "To si v této krizi Američané nemohou dovolit," uvedl prezident. Zákonodárci se totiž rozhodli kvůli karanténním opatřením odjet z Washingtonu domů.

Zasedání pro forma, která trvají i méně než minutu a kdy může být přítomen třeba jediný zákonodárce, označil Trump za falešná a naoko. "Ústava v takové situaci k uvedení zástupců do úřadu nabízí prezidentovi nástroj. Je to prozatímní jmenování," uvedl Trump.

Pokud je schůze Senátu odročena, tedy přerušena, může prezident uvést do úřadu představitele, který by jinak potřeboval k vykonávání funkce souhlas senátorů. Takto například na konci prosince 2010 využil přerušené schůze někdejší prezident Barack Obama ke jmenování Normana Eisena velvyslancem v Česku, kterého Senát do funkce nakonec potvrdil až další rok. Takový postup je pro americké prezidenty, jak uvádějí média, běžnou praxí.

Obama k takovému kroku ale nevyužil ústavní právo zasedání Kongresu odročit, což Trump nyní nevyloučil. Trump se odvolává na druhý článek ústavy, který mu "za mimořádných okolností" umožňuje svolat zákonodárce. Pokud se zákonodárci neshodnou sami na době odročení, může dobu odročení stanovit prezident podle svého uvážení.

"Mám velmi silné pravomoci. Raději bych je nepoužil, ale máme přes stovku lidí, kteří měli být schváleni již dávno a které zoufale pro vládu potřebujeme," řekl Trump. Uznal zároveň, že takový krok by se nejspíše setkal s žalobou, domnívá se však, že by případný soudní spor vyhrál.

Profesor ústavního práva Stephen Vladeck z Texaské univerzity má ale jiný názor. "Takovou pravomoc má jen a pouze tehdy, když se komory neshodnou na termínu odročení. To se ale nyní nestalo, termín je 3. ledna 2021," uvedl Vladeck, který zmínil termín odročení současného zasedání Kongresu, na kterém se již dříve zákonodárci shodli. Po tomto odročení se zákonodárných povinností ujme Kongres v novém složení, který vzejde z letošních listopadových voleb. Vladeck poznamenal, že přerušení zasedání, jako je například srpnová prázdninová přestávka, se jako odročení nepočítá.

Žádný americký prezident podle Reuters dosud toto ústavní právo k odročení schůzí obou komor Kongresu nevyužil. Zda současnou nepřítomnost zákonodárců ve Washingtonu lze označit za neschopnost dohodnout se na datu odročení, podle agentury není jasné. Ústavní soud nicméně za Obamova prezidentství obdobnou situaci posuzoval a konstatoval, že zasedání pro forma jsou řádnou možnosti, jak prezidentovi zabránit využití jeho práva prozatímního jmenování.

Senát se k řádnému zasedání opět sejde až 4. května. Šéf senátní republikánské většiny Mitch McConnell, který je Trumpovým spojencem, již ve středu s prezidentem o situaci jednal. Jeho mluvčí k tomu uvedla, že McConnell se zavázal najít cestu, jak kandidáty, kteří jsou pro boj proti pandemii považováni za nezbytné, do funkcí potvrdit. "Ale podle senátních pravidel za souhlasu vůdce (demokratické menšiny Chucka) Schumera," řekla McConnellova mluvčí. Televize CNN poznamenala, že tato opatrná formulace slov je důležitá, protože je očividné, že republikán McConnell chce jednat ve shodě s demokraty.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střelba v mexickém odvykacím centru: Deset mrtvých

07.06.2020 10:10 V centru pro léčbu drogové závislosti v mexickém státě Guanajuato zahynulo při sobotní střelbě…

V Brazílii za poslední den zemřelo s covidem-19 přes 900 osob

07.06.2020 08:00 V Brazílii za uplynulý den přibylo přes 27.000 nových případů nákazy koronavirem. Celkový počet…

Chovat prasata v USA? Dříve těžké, dnes prakticky nemožné

07.06.2020 07:54 Al Wulfekuhle byl ještě malý, když se začal starat o prasata a pomáhal otci na malé rodinné farmě.…

Nárůst nakažených je masivní. Denně přibývá 100 000 případů, čísla jsou…

06.06.2020 22:19 Aktualizováno Pandemie koronaviru není na ústupu ani zdaleka. Naopak, v posledních týdnech počet nakažených strmě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy